Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-15 06:00
JR / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Ileż bólu musi odczuwać rodzic w obliczu umierającego dziecka? I to jakiego Dziecka! Jezus nie popełnił przecież najmniejszego zła, czyniąc wszystkim dobro! Dlatego każda reakcja Maryi byłaby pod krzyżem usprawiedliwiona. A Ona „stała obok krzyża” – pisze św. Jan – trwając niewzruszenie w swojej wierze.

Autor/źródło: Unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Siedem boleści Maryi

„Obok krzyża Jezusa stała Jego Matka”. Ileż niewyobrażalnego bólu musi odczuwać rodzic w obliczu umierającego dziecka? I to jakiego Dziecka! Jezus nie popełnił przecież najmniejszego zła, czyniąc wszystkim dobro! Dlatego każda reakcja Maryi byłaby pod krzyżem usprawiedliwiona: rozpacz, bunt, gniew na żołnierzy, kapłanów, Boga. A Ona „stała obok krzyża” – pisze św. Jan – trwając niewzruszenie w swojej wierze.

„Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja»”. Wcześniej Jezus oddał już wszystko. Siły, zdrowie, szaty. Tak, jest jeszcze Matka, ale i tę nam oddaje. W Jego skrwawionych dłoniach pozostaną już tylko gwoździe.

„Uczeń wziął Ją do siebie. Następnego dnia po święcie Podwyższenie Krzyża Świętego (14 września), obchodzimy, choć należałoby powiedzieć przeżywamy, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Niektórzy widzą w tym znak, że cierpienie Maryi idzie krok w krok za cierpieniem Syna, a jeszcze inni dodają, że cierpienie Maryi trwało nadal, choć skończyło się już męczeństwo Jej Syna. Kiedyś, to dzisiejsze wspomnienie nosiło nazwę „Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny”. Warto te boleści przypomnieć: 1) proroctwo Symeona, że miecz przeniknie duszę Maryi; 2) ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu; 3) poszukanie dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie; 4) spotkanie z Nim na drodze krzyżowej; 5) śmierć Jezusa na krzyżu; 6) zdjęcie ciała Jezusa z krzyża i złożenie Go na łonie Matki; 7) złożenie Jezusa do grobu. To stąd nazywamy Maryję również Królową Męczenników, której największą cześć oddajemy wtedy, gdy tak jak Ona potrafimy trwać pod Krzyżem, znoszą mężnie mniejsze czy większe cierpienia.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-14 11:12:54
miniaturka

Kobiety w Gwardii Szwajcarskiej? Rewolucyjna zmiana po przeszło 500 latach

Rekrutacja do istniejącej od 1506 roku formacji chroniącej Ojca Świętego ma zostać otwarta dla kobiet – donoszą media. Ma to być odpowiedź na problemy z corocznym uzupełnianiem szeregów gwardii. Z myślą o przyszłych gwardzistkach przebudowywane są już koszary „najmniejszej armii świata”.
2021-09-14 11:28:36
miniaturka

Franciszek do słowackich grekokatolików: chrześcijaństwo bez krzyża staje się bezowocne

„Jakże często dążymy do chrześcijaństwa zwycięskiego, do chrześcijaństwa triumfalistycznego, które miałoby doniosłość i znaczenie, któremu przypadałyby w udziale chwała i zaszczyty. Ale chrześcijaństwo bez krzyża jest z tego świata i staje się bezowocne” – stwierdził papież Franciszek w Preszowie.
2021-09-14 11:42:27
miniaturka

Nergal uniewinniony, bo „chcącemu nie dzieje się krzywda”

We wrześniu 2019 Adam „Nergal” Darski zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym but depcze obraz Matki Boskiej. Do sądu wniesiono oskarżenie o obrazę uczuć religijnych. W sierpniu muzyk został uniewinniony.
2021-09-14 12:31:46
miniaturka

Kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka ogłoszeni błogosławionymi!

12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie papieski delegat kard. Marcello Semeraro ogłosił kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbietę Czacką nowymi błogosławionymi. Od 20 października 1964 roku kard. Wyszyński był Protektorem duszpasterstwa polskich emigrantów. Jego dalszej protekcji u Boga zawierzamy Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny!
2021-09-14 12:54:57
miniaturka

Kalifornia: uczniowie modlą się do azteckich bóstw o „dekolonizację” Ameryki

Modlitwa do pogańskich bóstw o „wyzwolenie, transformację, dekolonizację” Ameryki to część programu Ethnic Studies Model Curriculum. Początkowo był on dobrowolny, jak jednak donosi Christian Post, część szkół włączyła pogańskie śpiewy jako element lekcji dla wszystkich uczniów.
2021-09-14 12:55:34
miniaturka

Papież mianował nowego metropolitę mińsko-mohylewskiego

Ojciec Święty mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej Iosifa Staneuskiego arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim na Białorusi.