Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-30 06:00
MG / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Niejednokrotnie słyszymy, że chrześcijaństwo, jeśli ma twarz zasmuconą, odpycha. Nie tylko nie pociąga, ale wręcz trzyma z daleka tych, którzy potencjalnie mogliby być uczniami Mistrza z Nazaretu. Jednak sam uśmiech na twarzy niczego jeszcze nie przesądza - może być różnie motywowany

Autor/źródło: Ivana Cajina / Unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Temat: Ogarnięci smutkiem

Niejednokrotnie słyszymy, że chrześcijaństwo, jeśli ma twarz zasmuconą, odpycha. Nie tylko nie pociąga, ale wręcz trzyma z daleka tych, którzy potencjalnie mogliby być uczniami Mistrza z Nazaretu. Nawet papież Franciszek wiele razy zwracając się do młodzieży przypominał, że radosna twarz głosiciela Ewangelii jest wiarygodna.

Jednak sam uśmiech na twarzy niczego jeszcze nie przesądza. Dziś każdy sprzedawca wie, że ma uśmiechać się do klienta. Kiedyś wręcz mówiło się, klient nasz Pan. Co więcej, z bilbordów i reklam spotykanych na każdym kroku uśmiechają się do nas twarze aktorów, piosenkarzy i statystów. Czasy w których żyjemy to epoka, gdzie uśmiech przyklejony do twarzy towarzyszy nam w tak wielu miejscach, że już tak naprawdę nie wiemy, co myśli o nas człowiek, który się do nas uśmiecha. Sam bowiem uśmiech może być motywowany wieloma przyczynami.

Dzisiejsze pierwsze czytanie mówi jednak o bardzo konkretnym powodzie, który zdejmuje smutek z naszych twarzy. Chrześcijanin przecież to nie wesołek, to nie klown, aktor komediowy ani weselny wodzirej. Uczeń Mistrza z Nazaretu to nie człowiek, który z nudów poszedł drogą wiary, ale ktoś, kto swoją nadzieję ostatecznie złożył w Chrystusie. Człowiek, który wie, że Bóg stworzył nas do nieśmiertelności. To właśnie nadzieja zmartwychwstania daje nam tę pewność, że tracąc swe życie dla Chrystusa, zachowujemy je. Idąc za Nim, kroczymy drogą, która doprowadzi nas do krainy, gdzie cierpienia i śmierci nie będzie, a Jezus otrze z naszego oka wszelką łzę.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Swojego czasu krążyła w Internecie fotografia młodej siostry zakonnej, która umierała z uśmiechem na twarzy. Ta pogoda ducha, z jaką odchodziła z tego świata dawała do myślenia milionom ludzi, którzy wręcz kontemplowali to zdjęcie zastanawiając się, jak wyglądałaby nasza twarz, gdyby teraz stanął przed nami Anioł Śmierci i wezwał nas na sąd do Najwyższego. To właśnie jest uśmiech, który nawraca, toruje Bogu drogę w sercach wątpiących i kruszy mury serc zatwardziałych. Uczeń Zbawiciela bowiem to ten, który swoją nadzieję złożył w Panu i wie, że wstydu nie zazna na wieki. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam, jaka była i jest ludzka reakcja, kiedy nasza nadzieja złożona w Jezusie ogranicza się do „zdrówka i pieniążków”. Taka wiara nie może się ostać. Jednak wiara, że w Panu zmartwychwstaniemy nie raz już ostała się nie tylko w obliczu prześladowań, ale także w obliczu męczeństwa za Chrystusa.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy z mojej duszy promieniuje spokój i nadzieja?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-29 12:43:04
miniaturka

Franciszek na „Anioł Pański”: wystrzegajmy się obwiniania innych i narzekania

Do oczyszczania serc oraz przezwyciężania pokusy obwiniania innych i narzekania na wszystko zachęcił Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Naprawę świata należy zawsze zaczynać od swojego serca
2021-08-29 12:54:33
miniaturka

Większość wirusów atakujących drogi oddechowe roznosi się na aerozolach

Aerozole emitowane z ust pośredniczą w roznoszeniu nie tylko SARS-CoV-2, ale także SARS, MERS, wirusów grypy, odry i innych. Według naukowców ryzyko zakażenia w tych chorobach zmniejszają m.in. maski, odpowiednia wentylacja i filtry. Pandemia Covid-19 pomaga lepiej poznać te mechanizmy.
2021-08-29 14:42:32
miniaturka

Prymas: potrzebujemy serca mądrego, które zdolne będzie oprzeć się złu i obłudzie

Potrzebujemy roztropności, która pozwoli nam odrzucić półprawdy i fakenewsy, niszczące wzajemne relacje, podkopujące zaufanie i zatruwające nasze życie społeczne, kościelne, a często i rodzinne. Ich pożywką jest strach, a źródłem egoizm i obojętność – mówił w Szamotułach abp Wojciech Polak.
2021-08-30 08:36:29
miniaturka

Prof. Aleksander Bańka delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego

Dr hab. Aleksander Bańka prof. UŚ będzie delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego (9-10 października) w związku z XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja".
2021-08-30 09:02:11
miniaturka

Ludzie znacząco przyczynili się do wymierania ptaków

Człowiek odpowiada za wyginięcie setek gatunków ptaków w ciągu ostatnich tysięcy lat – piszą naukowcy na łamach periodyku „Journal of Biogeography”.
2021-08-30 09:15:23
miniaturka

Nawet niewielkie odwodnienie jest groźne dla serca!

Picie odpowiedniej ilości wody zmniejsza ryzyko niewydolności serca - pokazuje nowe badanie. Dbałość o właściwe nawodnienie jest niezwykle istotna, bo sercu może szkodzić nawet niewielki niedostatek wody.