Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-20 06:00
AC / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam o tym, że są pewne reguły, które zawsze są ważne, a wśród nich na pierwszym miejscu jest przykazanie miłości Boga. Zaś „drugie podobne jest do niego: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego»” (Mt 22, 39).

Autor/źródło: Pixabay, sweetlouise, licencja: CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Będziesz miłował Pana Boga swego” (Mt 22, 37)

Jeden z moich profesorów filozofii w Seminarium Płockim powtarzał, że dla jego dziedziny ważniejsze było i jest stawianie pytań niż dawanie odpowiedzi. Zresztą – dodawał – sama filozofia narodziła się w starożytnej Grecji, gdy zaczęto zajmować się kwestią sformułowaną w pytaniu: jak powstał świat?

Stawianie pytań jest niewątpliwie ważne także na gruncie religijnym. Zdawali sobie sprawę z tego faryzeusze, którzy dostrzegli mądrość Jezusa i widzieli, że podchodzi On do kwestii wiary w zupełnie inny sposób, niż czynili to oni sami. Co więcej, potrafi zaskoczyć swoimi odpowiedziami nawet najbardziej biegłych znawców Pisma Świętego. A ponieważ sami faryzeusze niekiedy gubili się w rozlicznych normach, przepisach i zwyczajach, które objaśniali ludowi, „jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»” (Mt 22, 35-36).

Można przypuszczać, że sam pytający nie bardzo wiedział jak odpowiedzieć na to pytanie i dlatego był przekonany, że sprawi ono trudność także Chrystusowi. Jakże głęboko się mylił! Odpowiedź Zbawiciela była jasna i precyzyjna: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem” (Mt 22, 37). To jest największe i pierwsze przykazanie. Nie ma tu absolutnie żadnej wątpliwości: Bóg jest na pierwszym miejscu i Jego trzeba kochać całym sobą.

Jesteśmy wdzięczni temu faryzeuszowi, który zadał to pytanie, a jeszcze bardziej wdzięczni Chrystusowi za Jego odpowiedź; bo czasami przeżywamy w naszym życiu chwile zagubienia i nie bardzo wiemy, co jest rzeczywiście istotne dla nas i dla naszego powołania. Ponadto szybki rytm życia i różne wyzwania nie ułatwiają nam znajdowania tego, co istotne i o co koniecznie trzeba się troszczyć. Z upływem lat zmienia się nasze patrzenie i pojmowanie rzeczywistości: niekiedy to, co było ważne dla nas kilka lat temu, obecnie jest zupełnie drugoplanowe.

Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam o tym, że są jednak pewne reguły, które zawsze są ważne, a wśród nich na pierwszym miejscu jest przykazanie miłości Boga. Zaś „drugie podobne jest do niego: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego»” (Mt 22, 39).

Warto dzisiaj postawić sobie pytanie: Czy rzeczywiście te dwa przykazania są dla mnie najważniejsze i czy na nich opieram całe swoje życie? Wiemy, że są one nierozdzielne i że w rzeczywistości chodzi o jedno przykazanie, o którym słyszymy od naszego dzieciństwa i które staramy się realizować. Jednak nie przychodzi nam to łatwo, także w odniesieniu do najbliższych. Możemy śmiało powiedzieć, że jedyną osobą, która doskonale je realizowała, była Matka Boża. Dlatego prośmy Zbawiciela, za Jej pośrednictwem, o to, abyśmy umieli je wypełniać z coraz większym zaangażowaniem.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-19 14:15:33
miniaturka

Licytacja charytatywna zakończona sukcesem, ale medal zostanie w rękach Andrejczyk!

Maria Andrejczyk, która zdobyła srebrny medal na igrzyskach w Tokio, postanowiła przekazać trofeum na licytację charytatywną. Chciała w ten sposób wesprzeć leczenie 8-miesięcznego Miłosza, który cierpi na ciężką wadę serca. Zwycięzca licytacji postanowił jednak, że medal zostanie w rękach sportsmenki.
2021-08-19 14:19:04
miniaturka

Każdy może być kobietą. Od walki z wykluczeniem do jeszcze większej dyskryminacji

„Cóż za straszna zemsta facetów na kobietach! Każdy może być kobietą, jeśli będzie mu tak wygodniej. Ale czy będzie tak wygodniej kobietom? W walce z dyskryminacją kobiet posunięto się do bezprecedensowej ich dyskryminacji” – pisze prof. Wojciech Roszkowski.
2021-08-19 15:33:19
miniaturka

Wzrasta bilans trzęsienia ziemi na Haiti. Zniszczonych 70 proc. domów i połowa kościołów

Wzrasta bilans tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Mówi się już o ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych, 12 tys. rannych i 600 tys. rodzin potrzebujących natychmiastowego wsparcia żywnościowego i medycznego. „Bez pomocy międzynarodowej nie podniesiemy się z tej tragedii” – mówi bp Pierre André Dumas.
2021-08-20 08:38:39
miniaturka

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w Warszawie

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w Warszawie – poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Samolot z wylądował w nocy z czwartku na piątek na warszawskim Okęciu.
2021-08-20 09:01:20
miniaturka

Zwierzęta w mikstackim sanktuarium św. Rocha pobłogosławione

Podczas uroczystości odpustowych w Mikstacie odbyła się niezwykła procesja. Były na niej konie, kucyki, krowy, chomiki, króliki, szynszyle, kurczaczki. Były koty i psy, różnych ras i wielkości, a nawet patyczaki, wąż i alpaki. Zwierzęta zostały pobłogosławione przez bp. Damiana Bryla w dniu św. Rocha.
2021-08-20 09:29:23
miniaturka

Chrześcijanie w Afganistanie – historia i współczesność

Zagarnięcie 16 sierpnia przez radykalnych islamistów – talibów władzy w Afganistanie jest okazją do przyjrzenia się także dziejom chrześcijaństwa w tym kraju. Należy jednak zaznaczyć, że od wielu wieków na tych ziemiach jest obecny niemal wyłącznie islam, choć bardzo zróżnicowany wewnętrznie.