Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-13 06:00
JR / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jesteśmy zaproszeni do tego, abyśmy spojrzeli na nasze powołanie, zarówno to w małżeństwie, jak i w celibacie, oczami Stwórcy, który od początku stworzył nas jako mężczyznę i który powołał nas przede wszystkim do miłości. To zasadnicze dla nas powołanie jest mocno powiązane z odpowiedzialnością.

Autor/źródło: Unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19,6)

Dzisiejsza Ewangelia opisuje rozmowę Jezusa z faryzeuszami, którzy usiłowali Go wystawić na próbę (zob. Mt 19,3). Nie mogąc sprostać Jego mądrości, zależało im na tym, aby Go „przyłapać” na niezgodności z prawem, a później oskarżyć. Przedstawili zatem kwestię dotyczącą oddalenia żony z jakiegoś powodu. Fakt ten powodował w czasach Jezusa poważne konsekwencje w życiu rodzinnym i religijnym. Nie trzeba nikomu uświadamiać, jak ważny jest także dzisiaj, kiedy jest coraz więcej cywilnych rozwodów i kościelnych stwierdzeń nieważności małżeństwa.

Rozmówcy Jezusa powołali się na Mojżesza, który kazał, w określonych kontekstach, dać żonie list rozwodowy i oddalić ją (zob. Mt 19,7). Jezus, odnosząc się do tej kwestii, odwołał się do autorytetu o wiele wyższego niż Mojżesz, bo do samego Boga i Jego projektu co do mężczyzny i niewiasty: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem” (Mt 19,5). Zbawiciel dodał następnie słowa, które powtarzane są w czasie celebracji sakramentu małżeństwa: „Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19,6).

Ewangelia przypomina nam dzisiaj zatem w sposób bardzo jasny Bożą wolę w odniesieniu do małżeństwa, które pozostaje nierozerwalne także w naszych czasach. Mimo wielu zmian, jakie nastąpiły i następują w społeczeństwie, które z pewnością nie ułatwiają życia w wierności małżeńskiej, nauka Jezusa nie uległa zmianie. Z drugiej strony każdy chrześcijanin jest powołany, choć na różne sposoby, do zachowania w życiu reguł czystości: zarówno ci, którzy się pobierają, jak i ci, którzy „ze względu na królestwo niebieskie sami zostali bezżenni” (Mt 19,12).

W jednym i drugim przypadku nauka Chrystusa wymaga od chrześcijanina ciągłej pracy nad sobą, podejmowania określonych wyrzeczeń, a przede wszystkim otwarcia się na Jego łaskę. To pomaga zwalczać w sobie ową zatwardziałość serca, która cechowała nie tylko wielu członków narodu wybranego w czasach Mojżesza, ale także dla nas wszystkich stanowi realne niebezpieczeństwo zamknięcia się na wolę Boga i szukania szczęścia na własną rękę.

Wymogi dotyczące życia w czystości nie są łatwe do zachowania, tym bardziej, że żyjemy w społeczeństwie, które akurat propaguje inne „wartości”. Wystarczy wspomnieć kult seksu poza związkiem małżeńskim, propagowanie niczym nieskrępowanej wolności w sferze moralnej, używanie środków antykoncepcyjnych oraz pigułki aborcyjnej.

Dzisiaj jesteśmy zaproszeni do tego, abyśmy spojrzeli na nasze powołanie, zarówno to w małżeństwie jak i w celibacie, oczami Stwórcy, który od początku stworzył nas jako mężczyznę i kobietę (zob. Mt 19,4) i który powołał nas przede wszystkim do miłości. To zasadnicze dla nas powołanie jest mocno powiązane z odpowiedzialnością, jak często przypominał nam o tym św. Jan Paweł II. Dzisiaj bardziej niż kiedy indziej musimy pamiętać o tym, że prawdziwa miłość jest wierna, skierowana na drugiego, a nie na siebie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-12 13:05:37
miniaturka

Student medycyny wydalony z uczelni za poglądy pro-life? „Nie poddam się” – mówi Clark

Austin Clark był tuż przed zakończeniem studiów, kiedy został wydalony. Jego zdaniem był to odwet za jego szczere przekonania pro-life. Clark złożył pozew i nie ma zamiaru się poddać. Chce zostać lekarzem broniącym życia.
2021-08-12 13:08:55
miniaturka

Lubicie zbierać grzyby? Meteorolodzy mają dobre wieści

Końcówka lata i początek jesieni będą jeszcze ciepłe, a opady w normie. Myślę, że grzybiarze powinni być zadowoleni, szczególnie ci, którzy wybiorą się na grzybobranie do lasów we wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej części kraju – mówi PAP meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
2021-08-12 13:28:51
miniaturka

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłasza program dofinansowania wycieczek szkolnych

Dofinansowanie wycieczek szkolnych do muzeów, miejsc związanych z kulturą ludową, nauką i z polskimi bohaterami narodowymi zakłada program pilotażowy „Poznaj Polskę”, zaprezentowany w czwartek przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
2021-08-12 14:15:10
miniaturka

Papież: nie można tworzyć piękna i kultury korzystając z niewolniczej pracy!

„Trzeba ujawniać ciemne mechanizmy dławiące godność człowieka w imię bożka pieniądza” – pisze Ojciec Święty w liście, który ukazał się na łamach dziennika „La Stampa”. Papież podkreśla, że zbyt często godność ludzi deptana jest przez niewolniczą pracę, której towarzyszy milczące przyzwolenie wielu osób.
2021-08-12 14:40:13
miniaturka

Portugalia: Kościół i media apelują o powstrzymanie kryzysu demograficznego

Katolickie media w Portugalii oraz biskupi kilku diecezji tego kraju wezwali rząd Antonio Costy do podjęcia działań służących zahamowaniu kryzysu demograficznego. Jak zauważono, wraz z koronakryzysem w Portugalii doszło do największego od 30 lat spadku liczby urodzeń dzieci w tym kraju.
2021-08-12 15:01:30
miniaturka

Abp Ryś ujawnia szczegóły Kongresu Nowej Ewangelizacji

„Serdecznie zapraszam i proszę wszystkich zaangażowanych w jakikolwiek sposób w ewangelizację: księży, katechetów, liderów i członków różnorodnych wspólnot – zainteresujcie się Kongresem, włączcie się w jego prace, zgłoście się (nie odkładając tego na później!) do grona jego uczestników!” – zachęca łódzki metropolita.