Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-27 06:00
JR / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Chwast, o którym dziś słyszymy, zostaje posiany przez diabła pod osłoną nocy. To symbolika duchowego lenistwa. Aby je przezwyciężyć potrzeba czujności i otwartości na Boże natchnienia. Od otwarcia na nie i realizacji woli Boga zależy ostateczny plon.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

W oczekiwaniu na żniwa

Uczniowie proszą Jezusa: „Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście”. Dziś wielu ludzi nie prosi o wyjaśnienie czegokolwiek. Próbują raczej mówić do Jezusa Chrystusa oraz Kościoła, którego zadaniem jest interpretacja Objawienia: „Wyjaśnimy wam, jak macie nauczać”. Ale świat – nawet jeśli w buncie odrzuca Jezusa i Jego Kościół – ostatecznie nieustannie Go potrzebuje.

W początkowych etapach wzrostu trudno odróżnić chwast od zboża. Dlatego zgodnie z nauczaniem Jezusa w przypowieści potrzebna jest cierpliwość w oczekiwaniu na żniwa. Chroni ona przed pochopnymi decyzjami, które mogłyby przynieś więcej szkody niż pożytku.

Chwast, o którym dziś słyszymy, zostaje posiany przez diabła pod osłoną nocy. To symbolika duchowego lenistwa. Aby je przezwyciężyć potrzeba czujności i otwartości na Boże natchnienia. Od otwarcia na nie i realizacji woli Boga zależy ostateczny plon.

Jezus nie przestaje głosić prawdy, nawet jeśli nam może ona wydawać się niewygodna. W odniesieniu do ludzi dopuszczających się nieprawości mówi: „wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Wstrząsający opis konsekwencji odrzucenia Boga jest również częścią Dobrej Nowiny. Bóg dał nam bowiem wolność, abyśmy wypełnili ją prawdą i dobrem.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-26 11:12:40
miniaturka

Ograniczenia dla niezaszczepionych? Polacy mocno podzieleni

53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.
2021-07-26 11:40:36
miniaturka

Nasi i wasi. Nie słowa ani czyny są dziś najważniejsze, ale wola polityczna

„Dziś trudno zrozumieć, co kogo obraża. Jednych obraża billboard z wezwaniem «Mamo i tato – kochajcie się», a wizerunek płodu obramowany sercem zajadle niszczą kijami, krzyżowanie zaś genitaliów im nie przeszkadza” – pisze w „Do Rzeczy” prof. Wojciech Roszkowski.
2021-07-26 12:13:25
miniaturka

Benedykt XVI o niemieckim Kościele: Doktryna musi się rozwijać w wierze

Przed „Kościołem i doktryną bez wiary” przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów.
2021-07-26 13:16:48
miniaturka

Proaborcyjny polityk z USA: „Znajdę księdza, który udzieli mi Komunii”

Po tym, jak ze względu na poparcie dla proaborcyjnych przepisów odmówiono mu Komunii, senator stanu Nowy Meksyk Joe Cervantes zapowiedział, że znajdzie innego księdza, który udzieli mu sakramentu. Zdaniem abp. Cordileone z San Francisco odmowa Komunii to czasem jedyne wyjście, jakie pozostaje pasterzowi.
2021-07-26 14:13:55
miniaturka

Ks. Dariusz Oko skazany przez niemiecki sąd za „podżeganie do nienawiści”

Zgodnie z wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko ma odbyć 120 dni aresztu lub zapłacić 4 800 euro grzywny. Chodzi o jego tekst w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” poświęcony wewnątrzkościelnej, zorganizowanej grupie przestępczej, połączonej homoseksualnymi praktykami.
2021-07-26 14:47:27
miniaturka

„Uczył, że Jezus chce kochać wszystkich”. 5 lat temu islamiści zamordowali ks. Hamela

Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun.