Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-20 06:00
mk / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wokół Jezusa gromadziły się tłumy. Motywacje kierujące poszczególnymi osobami były różne. Niektórych przyprowadzała ciekawość, innych chęć pochwycenia Jezusa na błędnych interpretacjach prawa, a jeszcze innych wiara. Tak samo jest i dziś, choć akcenty inaczej się rozkładają.

Autor/źródło: unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Rodzina Jezusa

Ludzi łączą różne więzy. Najbardziej naturalnymi są więzy krwi. Ale oprócz nich są inne, oparte na osobistym wyborze bliźnich jako partnerów relacji.

Wokół Jezusa gromadziły się tłumy. Motywacje kierujące poszczególnymi osobami tworzącymi te zgromadzenia były różne. Niektórych przyprowadzała ciekawość, innych chęć pochwycenia Jezusa na błędnych interpretacjach prawa, a jeszcze innych wiara, która rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Tak samo jest i dziś, choć akcenty inaczej się rozkładają.

Tłum, generalnie jest nieprzewidywalny. Gotów jest wołać „Hosanna”, a chwilę później – „ukrzyżuj go”. Może więc pomagać lub utrudniać poszczególnym osobom w dostępie do Jezusa. Potrzebujemy wciąż pogłębienia i oczyszczenia motywacji, z powodu których zbliżamy się do Niego.

Jezus w dzisiejszej Ewangelii pozornie wyłącza swoich krewnych wraz z Maryją z grona najbliższych słowami: „Któż jest moją matką i którzy są moimi brami?” W istocie jednak słowa te stawiają Maryję w centrum rodziny naturalnej i duchowej. Nikt bowiem w równym stopniu jak Ona nie słuchał Słowa Boże i nie pełnił woli Ojca. Maryja jako Matka Słowa Wcielonego i Służebnica Pańska całą sobą odpowiedziała na Bożą wolę. Należąc poniekąd do „tłumu” – narodu wybranego, stanowi jego wyjątkową cząstkę. Wykracza poza wszelkie kategorie pokrewieństwa biologicznego. W porządku łaski jest matką Jezusa i wszystkich tych, którzy słuchają Boga i idą za Jego głosem. I my jesteśmy zaproszeni, aby tworzyć rodzinę Jezusa. W ten sposób także wchodzimy w relację pokrewieństwa z Jego Matką.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-19 15:09:48
miniaturka

Wojsko w Birmie aresztuje nawet pięcioletnie dzieci

75 dzieci zostało zamordowanych, a około tysiąca jest przetrzymywanych po zamachu stanu w Birmie, w wyniku którego wojsko na początku lutego przejęło władzę w kraju – te szokujące informacje przekazał Komitet Praw Dziecka ONZ.
2021-07-19 15:18:43
miniaturka

Bp Leborgne: większość tradycjonalistów nie stwarza problemów

Papieskie motu proprio przyjęliśmy z wielką powagą, bo chodzi w nim o ważne rzeczy. List Papieża do biskupów pokazuje to w sposób bardzo mocy, którego być może my Francuzi się nie spodziewaliśmy, ale rozumiemy, że dokument ten jest przeznaczony dla Kościoła powszechnego – mówi bp Olivier Leborgne.
2021-07-19 15:34:55
miniaturka

Zakon Maltański: nie ma alternatywy dla pokoju w Tigraj

Pogarsza się sytuacja w etiopskim regionie Tigraj, gdzie ponownie doszło do eskalacji przemocy pomiędzy rebeliantami a rządem w Addis Abebie. Organizacje pomocowe działające w Etiopii są zgodne, że bez zawieszenia broni i rozmów pokojowych kraj czeka klęska humanitarna na niebywałą skalę.
2021-07-19 16:20:44
miniaturka

Starałem się być równie dobrym Amerykaninem, jak Polakiem

„Zawsze byłem dumnym Polakiem i dumnym Kaszubem. Uważałem, że skoro ja mam powód do dumy, to muszę coś robić, aby ze mnie ktoś był może dumny, a może tylko mógł powiedzieć, że nie zawiodłem” – podkreśla Stefan Skielnik, najwybitniejszy i wciąż czynny przedstawiciel Polonii amerykańskiej.
2021-07-19 16:49:26
miniaturka

Niedzielski: stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość, będą dalsze wzrosty

Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty – napisał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-07-20 08:36:22
miniaturka

Wakacyjne podróże po świecie. Jakie kraje wymagają certyfikatu covidowego?

Podróże po Europie wciąż łączą się z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wszystkie kraje Unii Europejskiej uznają Unijny Certyfikat Covid, dokument potwierdzający szczepienie, nabycie odporności przez przejście infekcji lub wynik testu.