Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-08 06:00
mk / ks. Tomasz Jaklewicz

Zaczynam dzień z Ewangelią

Pasterze powinni towarzyszyć człowiekowi kimkolwiek on jest, jakkolwiek żyje, w cokolwiek wierzy. W świetle słów Jezusa celem misji nie jest jednak sama tylko obecność i głoszenie miłosierdzia, ale wezwanie do nawrócenia, czyli zmiany życia, egzorcyzmowanie sfer życia oddanych w moc diabła.

Autor/źródło: unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Odwaga i jednoznaczność

1. Kościół, czyli każdy z ochrzczonych, jest posłany do świata. I wezwany do głoszenia Ewangelii. Nie mamy nic do zaoferowania światu poza Chrystusem. Dlatego nie musimy niczego zabierać w drogę. W Jego imię mamy uzdrawiać świat, oczyszczać go ze zła. Aby iść do świata misjonarze muszą mieć świadomość celu, muszą mieć głębokie przekonanie, że ich misja ma sens, że walczą o zbawienie wieczne tych, którym głoszą Ewangelię. Z tym mamy dziś problem w Kościele. „Dzisiejszą pokusą jest sprowadzanie chrześcijaństwa do mądrości czysto ludzkiej, jakby do wiedzy o tym, jak dobrze żyć. W świecie silnie zsekularyzowanym nastąpiło «stopniowe zeświecczenie zbawienia», dlatego walczy się, owszem, o człowieka, ale o człowieka pomniejszonego, sprowadzonego jedynie do wymiaru horyzontalnego. My natomiast wiemy, że Jezus przyszedł, by przynieść zbawienie całkowite, które obejmuje całego człowieka i wszystkich ludzi, otwierając ich na wspaniałe horyzonty usynowienia Bożego”. Diagnoza św. Jana Pawła II z encykliki Redepmtoris Missio (11) wydaje się dziś jeszcze bardziej aktualna.

2. W Kościele słychać nawoływanie do tego, by uczniowie Chrystusa szli odważniej na peryferia, nie bali się „ubrudzenia” problemami ludzi, społecznymi, ekonomicznymi, moralnymi. Pasterze powinni towarzyszyć człowiekowi kimkolwiek on jest, jakkolwiek żyje, w cokolwiek wierzy. To prawda, spotkanie z człowiekiem, wyjście do niego jest niezbędne dla misji. W świetle słów Jezusa celem misji nie jest jednak sama tylko obecność i głoszenie miłosierdzia, ale wezwanie do nawrócenia, czyli zmiany życia, egzorcyzmowanie sfer życia oddanych w moc diabła. Jezus uczy, że w sytuacji, gdy misjonarze natrafią na opór wobec prawdy Ewangelii, mają opuścić taki dom, a nawet „strząsnąć proch z nóg”. Chodzi więc także o czytelność przekazu i wezwania. Pasterza poznać po zapachu owiec, to prawda. Ale zapach owiec nie może zagłuszyć w nim zapachu Chrystusa, bo wtedy zdradziłby swoje powołanie, co więcej zdradziłby Chrystusa.

3. Misja w imię Jezusa musi mieć w sobie jednoznaczność ewangelicznej soli, inaczej przestaje być misją. Jeśli katolickie szkoły lub uczelnie rezygnują z pewnych „niewygodnych dla świata” elementów katolickiej wiary czy etyki, to przestają być misyjne. Jeśli szpital katolicki godzi się na eutanazję czy aborcję, traci swój chrześcijański charakter i przestaje być placówką misyjną. Dotyczy to wszystkich działań czy instytucji pod sztandarem katolickim. Jeśli dochodzi w nich do rozmycia doktryny z powodu ulegania naciskom neopogańskiej kultury, to należy zwinąć sztandar Chrystusa i strzepnąć proch na świadectwo. Inaczej bowiem zamiast pełnić rolę misyjną, zaczynają one stawać się raczej zaczynem zamętu i osłabiania Kościoła niż jego wzrostu. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-07 14:00:54
miniaturka

Jedna trzecia Polaków nie ma żadnych oszczędności. Co wpływa na stan naszych portfeli?

Żadnych oszczędności nie ma co trzeci Polak – wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: nowa normalność”. Mimo pandemii 72 proc. ocenia swoją obecną sytuację finansową jako dobrą – podano.
2021-07-07 14:14:11
miniaturka

Szefowie nieprzychylnie podchodzą do brania urlopów? Uważa tak co piąty pracownik

Co piąty badany pracownik uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc. uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. – że neutralny – wynika z ankiet przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl.
2021-07-07 14:41:49
miniaturka

Czasem zaczyna się od zaczepki. Ewangelizacja na „Przystanku Jezus”

Trzeba być dla młodych, trzeba chcieć ich posłuchać. Jeśli czują się wysłuchani, to sami szukają spotkania i możliwości wypowiedzenia się, którą właśnie daje „Przystanek Jezus”. Dlatego ja tam jadę, bo to jest przestrzeń, w której możemy się spotkać – mówi w rozmowie z KAI o. Damian Piątkowiak SVD.
2021-07-07 15:45:18
miniaturka

Prezydent: odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym

Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które zwieńczy odbudowę stolicy; rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask – mówił w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda.
2021-07-07 16:22:14
miniaturka

Sprawca wybiera dziecko, które czuje się samotne, niekochane, któremu brak uwagi

Maria Bremer, psychoterapeutka zaangażowana w Inicjatywę Zranieni w Kościele, w rozmowie z KAI opowiada, dlaczego czas wakacji wymaga szczególnej opieki nad dziećmi, jak rozmawiać z dziećmi przed wyjazdami, jakie zachowania mogą wskazywać na wykorzystanie seksualne i gdzie znaleźć pomoc.
2021-07-08 08:48:44
miniaturka

W Nowej Białej trwa odbudowa po wielkim pożarze

W Nowej Białej na Spiszu trwają remonty zniszczonych przez wielki pożar domów. Niebawem ruszy też kompletna odbudowa 11 przeznaczonych do rozbiórki domów – przekazał PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.