Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-06 06:00
JR / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Odważne przybliżenie się do Jezusa pozwala nam samym stanąć w prawdzie. Każdy potrzebuje Jego uzdrowienia. Paradoksalnie najbardziej ci, którzy zaprzeczają tej potrzebie. Proces uzdrowienia z najcięższej choroby, jaką jest grzech, następuje przez otwarcie się na Jezusa.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Potrzeba pasterzy

Jezus dostrzega każdego człowieka potrzebującego pomocy, także wówczas, gdy człowiek ten jest w tłumie, a faryzeuszom działania Jezusa nie przypadają do gustu. Dla Niego jesteśmy kimś niepowtarzalnym i wyjątkowym. Nigdy nie traktuje nas jako anonimową masę. Choć zewnętrzne życie poszczególnych osób może być i zazwyczaj jest podobne, to w gruncie rzeczy różnimy się. Bóg jako wspaniały artysta stwarza nas niepowtarzalnymi. Tylko człowiek ma pokusę klonowania Bożych dzieł.

Odważne przybliżenie się do Jezusa pozwala nam samym stanąć w prawdzie. Każdy potrzebuje Jego uzdrowienia. Paradoksalnie najbardziej ci, którzy zaprzeczają tej potrzebie. Proces uzdrowienia z najcięższej choroby, jak jest grzech, tak jak w czasach apostolskich, tak i obecnie następuje przez otwarcie się na Jezusa, który przychodzi, głosi Ewangelię i udziela swojej łaski. Aktualnie czyni to przez Kościół, w którym ustanawia pasterzy, aby przekazywali Jego miłosierdzie.

Potrzeba zatem Kościołowi i światu pasterzy na miarę Boskiego serca Jezusa. Od naszej modlitwy i świadectwa zależy również, czy kapłani będą oraz czy będą tacy, jak być powinni. Modląc się o dobrych kapłanów, wyrażamy troskę o bliźnich, a także o zbawienie nas samych.

Rany zadane Ciału Chrystusa przez samych kapłanów, a także zjawiska kulturowe i kryzys tożsamości, nie sprzyjają młodym ludziom powołanym do kapłaństwa i życia zakonnego, a także do małżeństwa w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie spotyka się ona z dezaprobatą w rodzinach kandydatów do seminariów, a jeszcze częściej w przypadku dziewcząt odkrywających powołanie zakonne. Tym bardziej potrzeba towarzyszenia młodym ludziom w podjęciu odpowiedzialnej i odważnej decyzji. Lipiec to czas składania podań do seminariów i zakonów. Niech autentycznie powołani znajdują siłę w wierze i ufności Jezusowi, a nie zrażają się ludzkimi opiniami.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-05 12:43:35
miniaturka

Antydyskryminacyjne działania na UJ? Organizacje prorodzinne dopytują rektora

Ile rocznie kosztuje utrzymanie Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ i na jakich naukowych podstawach oparte jest jego działanie? – m.in. o to pytają organizacje prorodzinne, które skierowały serię pytań do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacka Popiela.
2021-07-05 12:57:18
miniaturka

Siedziby zakonu krzyżackiego. Obronne zamki czy domy klasztorne?

„Powszechnie używamy w odniesieniu do siedziby zakonu krzyżackiego terminu «zamek», nawiązując do funkcji obronnych, warownych czy militarnych. A przecież podstawowe funkcje, które musiały pełnić te miejsca, to były funkcje zakonne” – przypomina profesor UMK w Toruniu Waldemar Rozynkowski.
2021-07-05 13:19:16
miniaturka

Więzienie za werset z Pisma Świętego? Tak może się skończyć sprawa fińskiej posłanki

Za zamieszczenie na prywatnym koncie na Twitterze fragmentu Pisma Świętego dotyczącego homoseksualizmu fińskiej parlamentarzystce Päivi Räsänen grozi więzienie. Stawiany jest jej zarzut „agitacji etnicznej”. Pod petycją w jej obronie podpisało się już ponad 80 tys. osób.
2021-07-05 15:25:20
miniaturka

Misjonarz w Wenezueli: nie wiem, jak ludziom udaje się tu przeżyć

Kto nie jest tu na miejscu, nigdy nie zrozumie, w jak tragicznej sytuacji znajdują się mieszkańcy Wenezueli. 80 proc. ludności nie może najeść się do syta, niemal nikt nie może kupić lekarstw, szkoły wszystkich szczebli są zamknięte, bo rząd płaci nauczycielom 4 dolary na miesiąc.
2021-07-05 15:47:07
miniaturka

Amerykanie nie chcą aborcji na życzenie

Większość Amerykanów sprzeciwia się nieograniczonemu dostępowi do aborcji w późnym okresie ciąży. Zaledwie jedna trzecia uważa, że aborcja powinna być możliwa w drugim trymestrze, a tylko 19 proc., że w trzecim. Aż 55 proc. respondentów poparło zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży, z wyjątkiem przypadków ratowania życia matki.
2021-07-06 08:44:50
miniaturka

Papież czuje się dobrze, pozostanie w szpitalu 7 dni

Jeśli nie będzie komplikacji, Papież pozostanie w szpitalu przez około 7 dni. Ogólny stan Franciszka jest dobry, oddycha samodzielnie, jest przytomny – podało w południe watykańskie Biuro Prasowe.