Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-03 06:00
mk / ks. Michał Kwitliński

Zaczynam dzień z Ewangelią

Każdego z nas mogą ogarnąć wątpliwości co do określonych prawd wiary, a nawet w odniesieniu do istnienia samego Boga i Jego miłości ku nam. Szczególnie trudna jest to próba, gdy dotyka nas cierpienie. Dobrze jest wówczas spróbować modlić się bez żadnych oczekiwań i żądań. Spróbować poczuć Jego obecność.

Autor/źródło: pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

NIEDOWIAREK, KTÓRY JEDNAK KOCHAŁ JEZUSA

Do świętego Tomasz przylepił się w polskiej tradycji przymiotnik „niewierny”. Kiedyś to słowo oznaczało osobę nie mającą wiary, dziś kojarzy się przede wszystkim z kimś, kto nie dochowuje wierności, nie jest lojalny. Święty Tomasz kochał Pana Jezusa i był wobec niego lojalny, jednak nie zaufał Jego słowom o zmartwychwstaniu. Tak jak pozostałym Apostołom, krzyż wydawał mu się ostateczną klęską. A że był osobą sceptyczną, nie chciał przyjąć faktu zmartwychwstania, mimo że potwierdziło go tyle świadków. Po części mogło to wynikać z lęku przed kolejnym rozczarowaniem. Gdyby uwierzył Piotrowi, a potem okazało się, że Pan Jezus jednak nie żyje, jeszcze nie zaschnięta rana z Wielkiego Piątku otwarłaby się na nowo. Jak często strach przed możliwym rozczarowaniem paraliżuje naszą wiarę!

Jednak głównym problemem Tomasza był sceptycyzm. Jest to wykrzywienie naturalnej postawy krytycyzmu wobec otrzymanych informacji, która jest potrzebna aby dążyć do prawdy. Jednak w sceptyku potrzeba dowodu, że coś jest prawdą jest doprowadzona do absurdu. Staje się sprzeczna z rozumem. Nie jest możliwe, abym namacalnie się przekonywał o prawdziwości wszystkiego, co słyszę i czytam. Muszę ufać innym. Paradoksalnie, rozwój nauki nie byłby możliwy bez pewnej dozy zaufania do innych ludzi. Dlatego tak szkodliwi dla rozwoju nauki są zwykli oszuści, ale także ideolodzy gotowi dla celów politycznych fałszować lub zmyślać dane. Niszczą zaufanie, podstawę przekazywania wiedzy.

Tomasz żąda dowodu, którym jest dotknięcie ran. Być może obawiał się, że ktoś może podszywać się pod Pana Jezusa i jego towarzysze dali się nabrać. I oto Pan Jezus mówi – „Dotknij!” Daje mu dowód dosłownie „namacalny”. Wygląda jednak na to, że Tomasz Go nie dotknął, lecz uwierzył spojrzawszy na Niego i słuchając Jego głosu. Nie potrzebował angażować więcej zmysłów. Skąd ta nagła zmiana? Może dlatego, że będąc niedowiarkiem, kochał Pana Jezusa. Był gotów pójść z Nim na śmierć, „Chodźmy także i my, aby razem z Nim umrzeć” (J 11, 16), choć potem uciekł jak wszyscy pozostali. W głębi serca bardzo pragnął spotkania z Nim. I oto obecność żywego Jezusa rozbiła skorupę sceptycyzmu, która zablokowała serce i umysł Apostoła. Nie tylko uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa, lecz jako pierwszy wprost wypowiedział prawdę, która leży u podstaw wiary każdego z nas: „Pan mój i Bóg mój”, Jezus Chrystus jest Bogiem i człowiekiem.

Każdego z nas mogą ogarnąć wątpliwości co do określonych prawd wiary, a może nawet w odniesieniu do istnienia samego Boga i Jego miłości ku nam. Szczególnie trudna jest to próba, gdy dotyka nas cierpienie. Żądamy dowodu: „Zrób coś, żebym Ci uwierzył! Spełnij prośbę, którą do Ciebie kieruję, bo jeśli nie – to Cię nie ma!”. Dobrze jest wówczas spróbować modlić się, bez żadnych oczekiwań i żądań. Spróbować poczuć Jego obecność (która oczywiście nie zależy od naszych odczuć). I powiedzieć, może jeszcze zanim tę obecność poczuję – „Pan mój i Bóg mój”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-02 13:58:22
miniaturka

Klub PiS zgłosił kandydaturę prof. Marcina Wiącka na RPO

Klub PiS zgłosił kandydaturę prawnika, prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Wiącek przekonał nas swoją postawą, zachował się z klasą po przegranym głosowaniu i powołaniu poprzednio senator Lidii Staroń na RPO – uzasadniał w piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
2021-07-02 14:08:49
miniaturka

Mielec – najbardziej doświadczona specjalna strefa ekonomiczna w Polsce

„Sukces minionego 25-lecia to skuteczna restrukturyzacja i zmiana monokulturowego miasta w ośrodek przemysłowy o zróżnicowanej strukturze branżowej” – mówi o działalności SSE EURO-PARK MIELEC Waldemar Barnaś, dyrektor mieleckiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
2021-07-02 14:11:06
miniaturka

Terminy neutralne płciowo w dokumentach urodzenia? Zmiany wprowadza stan Wisconsin

Stan Wisconsin wprowadza od 1 lipca zmiany w certyfikatach urodzenia. Zostają do nich wprowadzone „terminy bezpłciowe”. „Ojciec” i „matka” zostaną zastąpione określeniem „rodzic” i „rodzic rodzący”. Zmian będzie można dokonać także we wcześniej wystawionych dokumentach.
2021-07-02 15:17:43
miniaturka

Chłopiec z zespołem Edwardsa żył tylko dwa dni. ​​Matka: „Jego życie to ogromna wartość”

Jessica z Wielkiej Brytanii urodziła chłopca z trisomią 18, znaną również jako zespół Edwardsa. Chociaż żył tylko przez dwa dni poza macicą, jego matka powiedziała, że życie Oakena to ogromna wartość i stał się ukochanym członkiem ich rodziny.
2021-07-02 15:56:57
miniaturka

Japonia: Komitet Olimpijski zaczyna walkę z mową nienawiści

Na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio Japoński Komitet Olimpijski (JOC) postanowił powołać zespół do walki z mową nienawiści w internecie. Jego zadaniem będzie „ochrona sportowców i ich stron internetowych przed potencjalnymi nienawistnymi komentarzami”.
2021-07-02 16:11:38
miniaturka

Minister zdrowia: autorytet Kościoła mógłby bardzo pomóc w promocji szczepień

W przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że w tej kwestii są prowadzone rozmowy z przedstawicielami Kościoła.