Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-18 06:00
JR / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Ludzie, którzy wiele posiadają, zwykle nie cieszą się wewnętrznym pokojem i lękają się, że mogą wszystko nagle stracić. Dlatego już starożytni mędrcy zachęcali swoich współczesnych do zabiegania o skarby duchowe, które są trwalsze, przynoszą pokój i głębszą satysfakcję.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Człowiek odczuwa potrzebę bezpieczeństwa w różnych dziedzinach swojego życia, szczególnie w kwestiach materialnych. Nie chcąc zostać bez środków do życia, stara się w mniejszym lub większym stopniu zgromadzić sobie pewien zapas na wypadek choroby, nieszczęścia, osamotnienia, starości. Do pewnego stopnia wydaje się to rzeczą zrozumiałą. Problem zaczyna się wtedy, kiedy ktoś żyje głównie dla gromadzenia i ciągłego powiększania oszczędności.

Obserwujemy uważnie nasze otoczenie i wiemy, że ci, którzy zgromadzili olbrzymie sumy pieniędzy, niekiedy szybko i niespodziewanie umarli, a ich krewni lub współpracownicy przez wiele lat prawują się, aby otrzymać przynajmniej jakiś kąsek z tego skarbca. Czasami te nagromadzone zasoby giną na zawsze w jakichś bliżej nieokreślonych okolicznościach, są przejmowane przez kogoś zupełnie obcego albo tracą na wartości na skutek różnych kryzysów ekonomicznych.

Ludzie, którzy wiele posiadają, zwykle nie cieszą się wewnętrznym pokojem i lękają się, że mogą wszystko nagle stracić. Dlatego już starożytni mędrcy zachęcali swoich współczesnych do zabiegania o skarby duchowe, które są trwalsze, przynoszą pokój i głębszą satysfakcję. To właśnie o nie trzeba starać się w codziennym życiu przez solidną pracę nad samym sobą, nad usuwaniem wad i kształtowaniem właściwego podejścia do skarbów materialnych i duchowych. Starożytny stoicki filozof Seneka twierdził, że żadna rzecz nie jest droższa od tej, która została nabyta prośbami i wyrzeczeniami.

Jezus zachęca nas dzisiaj słowami: „Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (Mt 6,20). Zbawicielowi chodzi o skarby, których nie mierzy się pieniędzmi, złotem ani brylantami. Chodzi Mu o rzeczywistości duchowe, które nie przemijają, pozostawiają w nas trwałe ślady i prowadzą do szczęścia, które nie przemija.

Jezus tłumaczy także: „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21). Dzisiaj, kiedy mówimy o sercu, zwykle myślimy o życiu uczuciowym, o emocjach, o sentymentach. W języku biblijnym to słowo ma o wiele szerszy zasięg, bo wskazuje na całą osobę i wskazuje na jej myśli, pamięć, wybory i zamierzenia.

Warto zastanowić się w tym kontekście nad naszym sercem. Czego w rzeczywistości pragniemy? Co nas w życiu interesuje? Jaki „skarb” chcemy osiągnąć? Jest rzeczą ważną, aby nasze wybory były inspirowane słowami samego Chrystusa i Jego nauką o Królestwie Bożym, które mamy budować przede wszystkim w nas samych. Jezus mówi nie tylko o sercu, ale także o oku zdrowym, które pozwala nam właściwie widzieć i oceniać sytuacje: „Jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności” (Mt 6,23) i będziesz szukał i gromadził skarby ziemskie, a nie te nieprzemijające. Prośmy dzisiaj Pana o czyste serce i zdrowe oko.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-17 12:11:19
miniaturka

Niemcy: zakaz zabijania embrionów piskląt. Aborcja nienarodzonych dzieci - nadal legalna

Niemcy uchwalili właśnie prawo zabraniające zabijania ponadsześciodniowych embrionów piskląt, ponieważ są one „wrażliwe na ból”, jak również zabijania piskląt ze względu na ich płeć. Nie interesuje ich jednak ból dzieci zabijanych w łonie matek przez aborcję.
2021-06-17 13:19:55
miniaturka

Rząd ogłasza „Strategię Demograficzną 2040”. Jakie wsparcie otrzymają rodziny?

Mieszkanie bez wkładu własnego dla młodych małżeństw, ochrona obojga przyszłych rodziców przed zwolnieniem w czasie ciąży, rozwój opieki prenatalnej i okołoporodowej oraz rozwój doradztwa rodzinnego – to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez rząd w ramach projektu „Strategia Demograficzna 2040”.
2021-06-17 13:25:29
miniaturka

Deficyt zawodowców

Program „Kadry dla przemysłu” – prowadzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. – umożliwia współpracę między firmami i szkołami, dzięki której przedsiębiorstwa zyskują wykwalifikowanych pracowników, a uczniowie perspektywę dobrej pracy.
2021-06-17 13:56:25
miniaturka

Przywileje zagranicznych konkurentów godzą w polskie firmy

O tym, czy polskie firmy są gotowe do podjęcia wyzwań, jakie niesie transformacja energetyczna, co je ogranicza i co należałoby zmienić – z Henrykiem Spierewką, Prezesem Zarządu i Dyrektorem Generalnym katowickiego Elbudu, rozmawia Maciej Małek.
2021-06-17 14:13:30
miniaturka

Polska i Czechy chcą porozumienia ws. Turowa bez angażowania instytucji unijnych

Przedstawiciele Polski i Czech zadeklarowali w czwartek w Pradze chęć zawarcia porozumienia ws. Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Przekonywali, że możliwość polubownego załatwienia sprawy jest możliwa. Czesi zadeklarowali wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.
2021-06-17 14:29:26
miniaturka

Naukowcy zaprezentowali wstępne wyniki badań nad archiwum Piusa XII

„W rok po otwarciu archiwów watykańskich dotyczących pontyfikatu papieża Pacellego można już powiedzieć, że ani stereotyp «papieża Niemców», ani «papieża Żydów» nie jest prawdziwy” – powiedziała historyk Nina Valbousquet. Naukowcy zaprezentowali wstępne wyniki badań nad pontyfikatem papieża Piusa XII.