Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-12 06:00
MG / Ks. Michał Kwitliński

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy Maryja może być dla nas wzorem, jak otwierać serce na działanie, skoro w jej psychice panowała pełna harmonia, nie musiała walczyć z pokusami? Jednak zmagania nie są jej obce. Czytając Ewangelię widzimy, że w jej życiu obecne było cierpienie i walka ze złem, które przychodzi z zewnątrz

Autor/źródło: Anna Bajon, licencja: CC BY

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

SERCA SCHOROWANE I SERCE NIEPOKALANE

Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Jezusa. Rozważaliśmy miłość Boga, która przez wcielenie Syna Bożego stała się „dotykalna”. Przypomnieliśmy sobie również o naszym powołaniu do naśladowania Chrystusa. Do tego, aby nasze serca biły w rytmie Jego serca, abyśmy kochali Boga i stworzenie Jego miłością.

Dzisiaj patrzymy na Maryję. Jej serce najbardziej upodobniło się do serca Jezusa, jeszcze za jej ziemskiego życia. Maryja, ze względu na swoją misję, otrzymała wyjątkową łaskę: od chwili poczęcia jest wolna od grzechu pierworodnego i jego skutków. Jest „pełna łaski”, a to wyraża się nie tylko w duszy, ale i w ciele. Jej wola jest skierowana nieodwracalnie ku Bogu. Również jej psychika i ciało jest przeniknięte łaską w taki sposób, że nie są one dla niej źródłem pokusy.

To, co Ona otrzymała w chwili poczęcia, stanie się naszym udziałem w Niebie, a w całej pełni dopiero po zmartwychwstaniu ciała przy końcu czasów. Ale już teraz Bóg działa w nas, przemienia i oczyszcza. Przez chrzest usuwa z nas winę pierworodną, czyni nas swoimi przybranymi dziećmi. Nadal jednak jest w nas skłonność do zła. Choć mamy w sobie Boże życie, nasze serce, przykryte skorupą egoizmu i poranione grzechami uczynkowymi, nie bije Jego rytmem. Przechodzi kolejne zawały, cierpi na arytmię. Potrzebuje uzdrowienia. Tylko Bóg może go dokonać, ale nie zrobi tego bez naszego współdziałania.

Czy Maryja może być dla nas wzorem, jak otwierać serce na działanie, skoro w jej psychice panowała pełna harmonia, nie musiała walczyć z pokusami? Obraz Maryi, która nie musiała toczyć żadnych zmagań może czynić ją odległą, nierozumiejącą naszych słabości. Na szczęście, jest to obraz fałszywy. Tak jak Jezus, właśnie dlatego, że nie popełnia grzechów, może w pełni kochać, a tym samym rozumieć nas, grzeszników. A zmagania nie są jej obce, wręcz przeciwnie. Czytając Ewangelię widzimy, że w jej życiu obecne było cierpienie i musiała toczyć wewnętrzną walkę ze złem, które przychodzi z zewnątrz. Najbardziej dramatyczną próbą był krzyż. Epizod, o którym czytamy dziś jest jego zapowiedzią.

W historii widzimy jeszcze jeden element, który pomaga nam wierzyć, że Maryja jest matką rozumiejącą słabości swych dzieci. Maryja popełnia błąd, źle oceniając sytuację. Nie było w tym żadnej winy moralnej. Jest pełna łaski, ale to nie znaczy, że wie wszystko. Nie rozumie też w pełni sensu słów Pana Jezusa, ale je przyjmuje: „chowała wiernie te wspomnienia w swym sercu.” Choć nasze serca nie są „niepokalane”, możemy naśladować Maryję, starając się, poprzez modlitwę, dochodzić do głębokiego sensu zdarzeń, które nam się przydarzają.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-11 13:29:50
miniaturka

Kard. Müller: Decyzja kard. Marxa podjęta na scenie teatralnej a lud Boży to publiczność

Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ostro skrytykował decyzję o rezygnacji kard. Reinharda Marxa. Stwierdził, że była ona sprzeczna ze znaczeniem duchowego urzędu dla zbawienia ludu.
2021-06-11 14:26:18
miniaturka

Aborcyjny rekord. W 2020 roku w Anglii i Walii zabito prawie 211 tys. dzieci

Według danych Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej liczba aborcji, które miały miejsce w Anglii i Walii w 2020 roku, jest najwyższa od początku prowadzenia takiej statystyki. „Mamy do czynienia z narodową tragedią” – mówi M. Robinson z Towarzystwa Ochrony Nienarodzonych Dzieci (SPUC).
2021-06-11 14:30:37
miniaturka

Pierwszy dzień 389. zebrania plenarnego Episkopatu

Spotkanie plenarne KEP rozpoczęło się 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po zakończeniu obrad biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, aby odnowić Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa
2021-06-11 14:47:35
miniaturka

20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej

Biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski podjęli decyzję w sprawie obowiązujących do tej pory dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej
2021-06-11 15:43:47
miniaturka

Jubileusz prof. Doroty Kornas-Bieli, zaangażowanej obrończyni życia

Z okazji jubileuszu 49 lat pracy naukowej dr hab. Doroty Kornas-Bieli na KUL, 9 czerwca 2021 roku zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego podziękowano pani Profesor za ogromny wkład w życie uczelni obejmujący m.in. troskę o osoby z niepełnosprawnościami i zainicjowanie dziedziny psychologii prenatalnej
2021-06-11 16:56:25
miniaturka

Odpowiedzialni za katechezę w Polsce obradowali w Wałbrzychu

Spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych tym razem odbyło się na terenie diecezji świdnickiej. Dotyczyło m.in. kształtowania postaw związanych z przeżywaniem Eucharystii.