Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-09 06:00
JR / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wiemy, jak ważne jest światło: w świetle kolory nabierają barw, w świetle znikają cienie. Przychodząc na świat, Jezus pragnął, aby stare Prawo nabrało nowych barw, aby zniknęły z niego cienie i aby dawało ludziom życie. Tym światłem jest oczywiście miłość. Bez miłości przykazania będą zawsze dla człowieka niezrozumiałe.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Nie przyszedłem znieść Prawo”. Jeśli największy „rewolucjonista” w dziejach świata mówi, że nie przyszedł niczego znieść, to warto, aby tę lekcję zapamiętali wszyscy, którzy to, co tradycyjne i stare, chcą wyrzucić na śmietnik (ze starymi ludźmi włącznie). W imię nowoczesności, zauważył ktoś słusznie, najłatwiej karczuje się drzewa i obyczaje, skutek pozostaje ten sam – ugór.

„Ale wypełnić Prawo”. Wiemy, jak ważne jest światło: w świetle kolory nabierają barw, w świetle znikają cienie, światło daje życie. Przychodząc na świat, Jezus pragnął, aby stare Prawo nabrało nowych barw, aby zniknęły z niego cienie i aby dawało ludziom życie. Tym światłem jest oczywiście miłość. Bez miłości przykazania będą zawsze dla człowieka niezrozumiałe. Szczególnie boleśnie doświadczamy tego dzisiaj: „Cóż z tego, że jest III przykazanie?” – mówią ci, którzy opuszczają Eucharystię. „Cóż z tego, że jest V przykazanie?” – mówią zwolennicy aborcji i eutanazji. „Cóż z tego, że jest VI przykazanie?” – mówią młodzi, bez ślubu, razem. Bez miłości przykazania są dla człowieka niezrozumiałe. Ale działa to i w drugą stronę: miłość bez przykazań jest karykaturą miłości. I o tym również możemy się dzisiaj przekonać, bo nie ma bardziej „wytartego” słowa niż słowo „miłość”. Prawo ocala więc miłość i daje człowiekowi życie, bo wszyscy ci, którzy grzeszą, którzy czynią nieprawość, czyli wszyscy ci, którzy nie przestrzegają przykazań są wrogami samych siebie – uczył nas w zeszłym tygodniu autor Księgi Tobiasza (por. Tb 12, 10).

„Ktokolwiek zniósłby jedno z przykazań”. Wszelki postęp na świecie: w fizyce, chemii, biologii, odbywa się na bazie raz ustalonych praw. Polega na tym, że nikt ich nie kwestionuje. Tylko w religii, moralności, etyce z uporem wracamy pod bramy raju, by przekonać się, wciąż na nowo, że jesteśmy … nadzy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-08 13:46:58
miniaturka

Jak zatroszczyć się o siebie, by móc troszczyć się o innych?

„Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Aby naprawdę pokochać drugiego człowieka, trzeba pokochać siebie. W głębszym zrozumieniu tego faktu pomaga książka Julii Marie Hogan „Najpierw ty”.
2021-06-08 13:54:26
miniaturka

Niemcy: wizytatorzy apostolscy rozpoczynają pracę w archidiecezji kolońskiej

Do Kolonii przyjechali 7 czerwca dwaj wizytatorzy apostolscy, którzy na polecenie papieża Franciszka przeprowadzą kontrolę w tamtejszej archidiecezji. Kard. Anders Arborelius i bp Hans van den Hende mają „na miejscu wypracować obraz złożonej sytuacji duszpasterskiej w archidiecezji kolońskiej”.
2021-06-08 14:20:41
miniaturka

Miasto, które nigdy nie śpi, zasługuje na kaplicę, która nigdy się nie zamyka

Na Manhattanie powstanie kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Do tej pory jeden z najgęściej zaludnionych i najbardziej wpływowych obszarów w całych Stanach Zjednoczonych nie miał bowiem takiego miejsca. Prace mają ruszyć wczesną jesienią.
2021-06-08 15:26:52
miniaturka

Współcześni kaznodzieje – prorocy czy celebryci?

„Jest taki typ kaznodziejstwa, który ma dzisiaj medialne wzięcie, a który w dłuższej perspektywie prowadzi raczej na manowce niż do ożywienia i pogłębienia wiary” – pisze w „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ. W tekście „Nie tylko o Szustaku” tłumaczy, na czym polega niebezpieczeństwo.
2021-06-08 16:04:53
miniaturka

Kard. Pell kończy 80 lat. „Mój pobyt w więzieniu był sprawdzianem wiary”

Czasami nie rozumiałem, co robi Opatrzność, ale zawsze wierzyłem, że Bóg jest obecny we wszystkich tych wydarzeniach – mówi kard. George Pell, były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii. Dziś kończy on 80 lat. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego powraca przede wszystkim do ponad rocznego pobytu w więzieniu.
2021-06-08 16:09:09
miniaturka

Wielkopolskie Centrum Recyklingu inwestuje 100 milionów zł

28 maja 2021 roku na długo zapisze się w historii ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. „Tego dnia podpisaliśmy bardzo ważną umowę na dofinansowanie rozbudowy naszej instalacji. Skala inwestycji jest ogromna, bo wynosi blisko 100 mln zł” - informuje Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO-WCR.