Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-08 06:00
mk / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mamy wobec świata zrealizować misję soli, dodając mu smaku i zachowując ewangeliczną świeżość oraz misję światła, przez wskazywanie drogi prowadzącej do Boga. Świat potrzebuje soli i światła. Bez nich jest mdły, psuje się i pogrąża w ciemności.

Autor/źródło: pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Sól i światło

Codziennie mamy do czynienia z solą i światłem. Są one tak oczywiste w naszym życiu, że ich znaczenie umyka naszej uwadze. Dopiero chwila refleksji pomaga nam w uświadomieniu sobie ich roli.

Sól ma wielorakie zastosowanie. Najbardziej popularne to używanie jej w kuchni. Nadaje ona smak przyrządzanym potrawom. Pozwala na długotrwałe przechowywanie niektórych produktów, konserwując i przedłużając w ten sposób ich świeżość. Stosowana bywa – choć z uwagi na motywację ekologiczną coraz rzadziej – w celu przeciwdziałania wypadkom na śliskich nawierzchniach. Sól spełnia swoją kulinarną rolę wówczas, gdy rozpuszcza się jednocząc z produktami, do których zostaje dodana. To rozpuszczenie skutkuje przemianą ich smaku i trwałości. Jest to działanie wewnętrzne, które niewiele, albo i nic, nie zmienia w zewnętrznym wyglądzie przyrządzanego posiłku.

Światło jest warunkiem życia. Bez niego nie ma fotosyntezy, a zatem ani tlenu, ani roślin stanowiących pokarm dla ludzi i zwierząt. W odróżnieniu od soli, oddziaływanie światła jest bardziej zewnętrzne. Rozprasza ono ciemności i sprawia, że możemy znaleźć drogę do celu, przemieszczając się także w nocy.

Ze słów Jezusa wypowiedzianych w dzisiejszej Ewangelii wynika, że nie tylko mamy być „solą ziemi” i „światłem świata”, ale nimi jesteśmy. Pytanie jakie warto sobie postawić dotyczy ich jakości. Czy sól jaką jesteśmy nie zwietrzała, a światło nie jest skrywane przed ludźmi? Mamy wobec świata zrealizować misję soli, dodając mu smaku i zachowując ewangeliczną świeżość oraz misję światła, przez wskazywanie drogi prowadzącej do Boga. Świat potrzebuje soli i światła. Bez nich jest mdły, psuje się i pogrąża w ciemności.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-07 13:07:05
miniaturka

Watykan: Joe Biden wykorzysta spotkanie z papieżem do dyskusji z biskupami?

Jeśli spotkanie prezydenta Bidena z Ojcem Świętym dojdzie do skutku, odbędzie się ono w przeddzień zebrania biskupów USA, podczas którego omawiana będzie m.in. kwestia udzielania Komunii św. politykom sprzyjającym zasadzie pro-choice i podejmującym decyzje sprzeczne z katolicką nauką społeczną.
2021-06-07 13:42:37
miniaturka

Biskupi na froncie walki o życie. Modlili się pod kliniką aborcyjną

Dwóch biskupów – arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki i biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa – kilka dni temu modliło się pod szpitalem w Iwano-Frankowsku, gdzie dokonywane są aborcje. Razem z grupą wiernych prosili o ocalenie dzieci.
2021-06-07 14:10:09
miniaturka

Bp Krzysztof Wętkowski kanonicznie objął diecezję włocławską

Bp Krzysztof Wętkowski 7 czerwca kanonicznie objął diecezję włocławską, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego przedstawiając apostolskie pismo wobec Kolegium Konsultorów, które zgromadziło się w Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Tym samym rozpoczął rządy jako 77. biskup włocławski.
2021-06-07 14:58:53
miniaturka

Jako nastolatka powiedziała „nie” aborcji. Dziś kończy studia! Córka zmieniła jej życie

„Córeczka stała się moim światłem w ciemności” – dzieli się Danielle Yonemura, która miała zaledwie 14 lat, kiedy została mamą. Zwolennicy aborcji uważali zabieg za konieczny, aby Danielle mogła osiągnąć cele. Jednak jej córeczka Leilani zainspirowała ją do zbudowania lepszego życia.
2021-06-07 15:21:06
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu wyraża stanowczy sprzeciw w sprawie limitów osób w kościołach

Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary – napisał w liście do premiera przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
2021-06-07 16:06:57
miniaturka

Birma: wojsko rządowe zaatakowało kolejny kościół

Pięć zniszczonych kościołów i atak na wyższe seminarium duchowne, w którym schronienie znalazło ponad 1300 uchodźców, to wciąż szczątkowy bilans agresywnych działań junty wojskowej, do jakich w ciągu dwóch ostatnich tygodni doszło w Birmie.