Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-04 06:00
JR / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Możemy poświęcać bardzo dużo czasu na czytanie Pisma św., skupiać się na poszczególnych słowach, a nawet znać na pamięć niektóre teksty i jednocześnie… nie znać Jezusa. Dzisiejsze środki przekazu błyskawicznie dostarczą nam informacji o Jego życiu, a jednak to nie wystarcza... Bez modlitwy On pozostaje nieznany.

Autor/źródło: Unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest synem Dawida?” (Mk 12,35)

Ewangelie opowiadają nam w wielu miejscach o polemice prowadzonej przez uczonych w Piśmie z Jezusem. Zwykle zadawali oni Chrystusowi podchwytliwe pytania, starając się doprowadzić do niezręcznej dla Niego sytuacji. Pan zaś zaskakiwał ich swoimi odpowiedziami i to oni nie bardzo wiedzieli, co odpowiedzieć i jak się zachować.

Uczeni w Piśmie wiele czasu poświęcali na skrupulatną analizę biblijnych tekstów, rozważali znaczenie pojedynczych terminów, starali się ukazać ich prorocki charakter i aktualność w każdym czasie, a jednak pozostawali najczęściej przy „literze” i nie byli w stanie otworzyć się na „ducha”; zatrzymywali się przy Jezusie „synu Dawida”, a nie dostrzegali w Nim Syna Bożego.

Jezus wyraźnie im tłumaczy, że jest Kimś więcej niż synem Dawida i czyni to nawiązując do Psalmu 110 i jego słów: „Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę Twoich nieprzyjaciół pod stopy Twoje”. Stara się więc ukazać swoją Boską tożsamość posługując się słowami Pisma, ale one nie przemawiają do uczonych, bo tylko kto wchodzi w bezpośrednią relację ze Zbawicielem jest w stanie inaczej odczytać natchnione słowa.

Możemy poświęcać bardzo dużo czasu na czytanie Pisma św., skupiać się na poszczególnych słowach, zapoznawać się z różnymi komentarzami, a nawet znać na pamięć niektóre, nawet obszerne teksty i jednocześnie… nie znać Jezusa. Dzisiejsze środki przekazu błyskawicznie dostarczą nam różnych informacji o Jego życiu, działalności, założonej przez Niego wspólnocie, a jednak to nie wystarcza... On pozostaje nieznany.

Inaczej się stanie, gdy zwrócimy się do Pana w ufnej i pokornej modlitwie, podczas uważnego słuchania Jego słów czy w czasie adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Ktoś, kto do tego momentu był „nieznany”, nagle staje się bliski, z Kim można rozpocząć szczery dialog.

Nie bez przyczyny dzisiejsza krótka Ewangelia ukazuje kontrast między zachowaniem uczonych w Piśmie i licznego tłumu, który chętnie Jezusa słuchał (por. Mk 12,37). Warto pamiętać o tym tekście, kiedy będziemy pochylać się nad tekstami Pisma św. i starać się poznawać jego głównego Autora. W rzeczywistości bowiem, jak stwierdza św. Augustyn: „Dzięki słowom najzwyklejszym i prostemu stylowi Pismo św. jest dostępne dla wszystkich, a jednocześnie pochłania całą uwagę ludzi o umysłach poważnych. Dlatego przygarnia do siebie wszystkich ludzi (…), przyciągając do siebie takie tłumy swoją świętą pokorą”; i dodaje: „Rozmyślałem o tym wszystkim, a Ty byłeś przy mnie. Wzdychałem, a Ty pochylałeś się nade mną. Kiedy miotały mną fale, ty ujmowałeś ster mojej łodzi” (Wyznania 6,5).


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-03 12:43:57
miniaturka

Zbliżają się uroczystości odnowienia Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu

Uroczystości odnowienia Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu odbędą się 11 czerwca w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie. Ojcowie jezuici, gospodarze świątyni, przygotowali liczne materiały duszpasterskie, które zostały rozesłane do parafii. Większość jest nadal do pobrania na stronie jezuici.pl.
2021-06-03 12:51:14
miniaturka

Prymas: czas ograniczeń zrodził tęsknotę za Eucharystią

Niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie – mówił w homilii z okazji uroczystości Bożego Ciała prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, pandemia i czas związanych z nią ograniczeń zrodził tęsknotę za Eucharystią.
2021-06-03 13:02:01
miniaturka

Dziedzictwo wiary to także dziedzictwo kultury. Barwna procesja wróciła na ulice Łowicza

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią setki wiernych i turystów ponownie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście jest wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
2021-06-03 14:43:47
miniaturka

Do 2060 roku w Niemczech może zniknąć nawet 15 tys. kościołów

W 2060 roku około jedna trzecia kościołów w Niemczech nie będzie używana. Tak prognozuje niemiecki teolog ewangelicki i ekspert z zakresu budownictwa sakralnego Thomas Erne. Jego zdaniem, w przyszłości Kościoły nie będą w stanie finansować 15 tys. spośród ponad 45 tys. świątyń.
2021-06-03 15:01:50
miniaturka

Władze Australii chcą przejąć kościelne cmentarze

Metropolita Sydney wyraził sprzeciw wobec planów nowego rządu australijskiego stanu Nowa Południowa Walia dotyczących przejęcia zarządu nad wszystkimi cmentarzami, także kościelnymi. Położyłoby to „kres ponad 150-letniej roli Kościoła w grzebaniu zmarłych, utrzymaniu grobów i wspieraniu rodzin pogrążonych w żałobie”, napisał abp Anthony Fischer.
2021-06-03 15:20:49
miniaturka
play

„O Hostio święta, zamieszkaj w mej duszy!” Posłuchaj pięknej pieśni eucharystycznej!

„O Hostio święta, zamieszkaj w mej duszy. Najczystsza miłości serca mojego, jasność Twoja niech ciemności rozproszy. Ty nie odmówisz łaski dla serca pokornego” – pisała św. s. Faustyna, a Schola Ventuno wyśpiewała te słowa ku czci Najświętszego Sakramentu.