Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-18 06:00
AC / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Znamy Boga (każdy ileś tam lat katechezy przeszedł), ale czy Go kochamy całym sercem, duszą, umysłem? Jezus, Boży Syn, podnosił często oczy ku niebu. A ja? Czy spojrzałem już dzisiaj w niebo?

Autor/źródło: Jackson David, unsplash.com, free

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Znać Ojca

A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie. Czasownik „znać”, „poznać”, ma w naszym języku i w naszej kulturze znaczenie o wiele uboższe niż w kulturze biblijnej, żydowskiej, gdzie „poznać” nie ograniczało się tylko do intelektu, ale również do woli i do uczuć. Dla nas „poznać”, „wiedzieć” to sprawa tylko rozumu, można więc, na przykład, „wiedzieć” o szkodliwości palenia, ale nie oznacza to, że palenie się porzuci (wola), albo, że przestanie się czerpać z niego przyjemność (zmysły). Inaczej było w czasach Jezusa, gdzie „znać”, równało się zaangażować całego siebie. Kiedy więc Maryja mówi do Anioła: Nie znam męża (Łk 1, 34), nie oznaczało to, że znała imienia męża, ale że nie miała z Józefem intymnego kontaktu. Podobnie i w dzisiejszej Ewangelii: gdy Jezus mówi do uczniów aby znali Ciebie [Ojca w niebie], nie oznacza aby uczniowie cokolwiek o Ojcu się dowiedzieli, ale żeby Go pokochali całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem (Mt 22, 37). Warto abyśmy to sobie uświadomili, zdarza się bowiem, że jako chrześcijanie, katolicy, żyjemy w swoistej schizofrenii duchowej: znamy Boga (każdy ileś tam lat katechezy przeszedł), ale czy Go kochamy całym sercem, duszą, umysłem? Wystarczy popatrzeć na nasze codzienne wybory, a i te których dokonujemy co cztery lata też mogłyby nam wiele powiedzieć. Sprawa nie jest błaha, bo „znać”, mówi nam dzisiaj Jezus, równa się „mieć życie wieczne”.

Jezus podniósłszy oczy ku niebu … Pewien stary rabin spostrzegłszy kiedyś jednego ze swoich uczniów, przechodzącego w wielkim pośpiechu, zawołał na niego i zapytał: – Czy spojrzałeś już dzisiaj w niebo? – Nie, rabbi, – odparł tamten – nie miałem czasu. – Uwierz mi – powiedział do niego rabin – za 50 lat wszystko, co tutaj widzisz zniknie. Będzie inny jarmark, z innymi końmi, innymi wozami. Ludzie też będą inni: ani mnie już wtedy nie będzie ani ciebie. Powiedz mi zatem co tu jest takiego ważnego abyś nie mógł spojrzeć w niebo.

Jezus, Boży Syn, podnosił często oczy ku niebu. A ja? Czy spojrzałem już dzisiaj w niebo?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-05-17 13:00:35
miniaturka

Niemieccy biskupi potępiają ataki na Żydów w ich kraju

Wielu biskupów potępiło ataki na Żydów oraz ich obiekty, do których dochodziło w ostatnich dniach w Niemczech. „Antysemityzm jest zbrodnią. Wszędzie tam, gdzie antysemityzm będzie podnosił głos na drogach naszego kraju, będziemy się mu przeciwstawiali”, głosi wspólne oświadczenie niemieckich biskupów.
2021-05-17 13:30:15
miniaturka

Pierwsza Komunia Święta w Brazylii

W tym roku Pierwsza Komunia Święta dzieci w Cruz Machado (Stan Parana) przypadła na czas wielkanocny. Rozpoczęła się w trzech małych grupach na Matriz (Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Cruz Machado - główna siedziba) począwszy od Niedzieli Miłosierdzia i potrwa na kaplicach w interiorze do Niedzieli Zesłania Ducha Świetego. Do sakramentów Pokuty i Eucharystii przygotowywało się 65 dzieci.
2021-05-17 14:32:34
miniaturka

Uczymy się na nowo lepiej żyć, jesteśmy mądrzejsi po przejściach

„Problemem moralnym jest zaprzeczenie faktu istnienia groźnego koronawirusa i śmiertelnej choroby ciężkiego ostrego zespołu niewydolności oddechowej i jego powikłań” – mówił podczas sympozjum Franciszkańskiego Towarzystwa Naukowego o. dr hab. Jerzy Brusiło.
2021-05-17 15:53:33
miniaturka

Wykłady Janopawłowe: prof. Remi Brague o znaczeniu sztuki w chrześcijaństwie

Najbliższy wykład w ramach cyklu „JP2 Lectures” będzie zatytułowany „Znaczenie sztuki w chrześcijaństwie we współczesnym świecie”. Poprowadzi go prof. Remi Brague. Wykład odbędzie się we wtorek 18 maja i będzie go można śledzić online. Początek transmisji o godz. 15.
2021-05-17 15:58:58
miniaturka

Szczepienia przeciw COVID-19 wśród nastolatków. Mniejsze zainteresowanie?

„Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze. Zarejestrowało się ich ponad 40 tys.” – zaznaczył w poniedziałek podczas konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-05-18 08:41:50
miniaturka

Prowincjał chińskich jezuitów nowym biskupem Hongkongu

Katolicka diecezja Hongkongu znów ma biskupa. Papież mianował nim przełożonego chińskiej prowincji jezuitów ks. Stephena Chow Sau-yan. Diecezja ta pozostawała nieobsadzona od ponad dwóch lat, czyli od śmierci poprzedniego biskupa Michaela Yeunga Ming-cheunga w styczniu 2019 r.