Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-12 06:00
JR / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wiele razy ulegamy fałszywemu wstydowi, tłumaczymy sobie, że najważniejsze mieć Boga w sercu, że przecież On wie. Każda wymówka dobra, aby nie zaświadczyć publicznie o swojej wierze. Co zatem stałoby się, gdyby przyszły na nas krwawe prześladowania, jakie panują w wielu miejscach na świecie?

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Czy dziś jeszcze potrzeba odwagi, aby głosić Ewangelię? Jeśli zdamy sobie sprawę, że chrześcijanie są dziś najbardziej na świecie prześladowaną grupą religijną, to odpowiedź na to pytanie nie powinna sprawić nam trudności. Jednakże przeszkody i przeciwności do głoszenia Zbawiciela znacznie różnią się od siebie, zważywszy na rejon świata. Inaczej bowiem prześladuje się chrześcijan w krajach, gdzie wyznawcy Proroka dążą do wyeliminowania wyznawców Mistrza z Nazaretu, inaczej w krajach, gdzie tzw. politpoprawność stała się nową, dominującą religią, jeszcze inaczej w miejscach, gdzie tzw. państwowy ateizm nie toleruje nikogo, kto mówi o Bogu.

Uściślając więc postawione w tym rozważaniu pytanie, zastanówmy się, czy my sami potrzebujemy odwagi do głoszenia Słowa Bożego. W kraju, gdzie większość ludzi przyznaje się do katolicyzmu, gdzie mamy stacje radiowe czy telewizyjne o profilu chrześcijańskim, a portale czy blogi o tematyce religijnej wcale nie należą do nielicznych. Czy mamy odwagę uczynić znak krzyża, kiedy przechodzimy obok kościoła, przyklęknąć na ulicy, kiedy kapłan idzie do chorego z Najświętszym Sakramentem czy podziękować za mięsny posiłek w dzień postny? Przecież nie grozi nam za to więzienie, pozbawienie pracy czy jakakolwiek inna sankcja.

Mimo to wiele razy sami ulegamy fałszywemu wstydowi, tłumaczymy sobie, że najważniejsze mieć Boga w sercu, że przecież On wie. Każda wymówka dobra, aby nie zaświadczyć publicznie o swojej wierze. Co zatem stałoby się, gdyby przyszły na nas krwawe prześladowania, jakie panują w wielu miejscach na świecie?

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Dziś samo słowo „odwaga” różnie jest rozumiane. Wielu myli odwagę wynikającą z wiary z tą, która wynika z poglądów politycznych, gospodarczych czy innych. O tak, łatwiej nam stanąć w obronie lubianego polityka niż w obronie wartości w które wierzymy. Prościej jest nam narazić się bliskim i znajomym mającym odmienne zapatrywania społeczno-gospodarcze, niż spokojnie, ale odważnie powiedzieć, że wierzę, iż Jezus z Nazaretu jest Synem Bożym, że jest Zbawicielem Świata i że dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy mam odwagę przyznać się do Jezusa, jeśli wiem, że będę wyśmiany?


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-11 15:40:53
miniaturka

Niespokojnie w Irlandii Północnej. Konflikt wywołuje największą od lat przemoc

W rocznicę podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego w Irlandii Północnej doszło do największej od lat przemocy. Przywódcy religijni, politycy i policja zgodnie apelują o spokój i dialog. Bp Donal McKeown, ordynariusz Derry, podkreśla, że na tym konflikcie zawsze szczególnie cierpiały najbiedniejsze regiony kraju.
2021-04-11 16:22:31
miniaturka

W Tygodniu Miłosierdzia możesz pomóc dzieciom w Indiach!

Pandemia najmocniej uderzyła w najuboższe warstwy indyjskiego społeczeństwa. Mocno odbiła się na dzieciach i młodzieży z rodzin trędowatych, które zostały pozbawione możliwości nauki. Dlatego też pracująca od 30 lat w Indiach doktor Helena Pyz zwróciła się do rodaków o pomoc.
2021-04-11 16:41:44
miniaturka

Odkryto grób zbiorowy w Strzelcach Opolskich

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało o kolejnym odkryciu. Na cmentarzu parafialnym przy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich odkryto szczątki ludzkie pochowane bez trumien, w grobie zbiorowym usytuowanym pod ścieżką. Prawdopodobnie są to więźniowie strzeleckich zakładów karnych zmarli w latach 1949-51.
2021-04-12 08:47:20
miniaturka

Abp Gänswein: Benedykt XVI zatroskany sytuacją Kościoła w Niemczech

Benedykt XVI jest zatroskany stanem Kościoła katolickiego w Niemczech, dostrzega „brak jedności w wielu zasadniczych aspektach wiary”. Podkreślił to prywatny sekretarz papieża seniora, abp Georg Gänswein w rozmowie z hiszpańskim pismem katolickim „Alfa y Omega” z 10 kwietnia.
2021-04-12 09:48:56
miniaturka
play

Wulkan Bożego miłosierdzia! Niesamowite wykonanie pieśni przez Karmelitanki z Islandii

Islandia, pęknięta ziemia. Wulkan, płynąca lawa. To materialna rzeczywistość, którą można oglądać podczas erupcji wulkanu, jaka rozpoczęła się 19 marca. Karmelitanki bose z Islandii na tle tego obrazu, śpiewają o... żywym płomieniu miłości, wprowadzając w duchowy wymiar - w ogień miłosierdzia.
2021-04-12 10:12:05
miniaturka

Nowe prawo zamówień publicznych

O tym, jak zatrzymać w Polsce pieniądze z inwestycji „offshorowych” i o tym, czy polscy podwykonawcy są dostatecznie prawnie chronieni przed nieuczciwymi praktykami głównych wykonawców z Hubertem Nowakiem, prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, rozmawia Janusz Grobicki.