Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-07 06:00
JR / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Doświadczenie spotkania z Jezusem – w Słowie, Eucharystii i wspólnocie wiary – ma nas przemienić, abyśmy z pałającymi sercami wrócili do domów, miejsc pracy, nauki i odpoczynku, a także aktywności internetowej, świadcząc wszędzie tam, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał.

Autor/źródło: Unsplash / Matt Duncan

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Spotkanie z Boskim Wędrowcem

Dzisiejsza Ewangelia mówi o dwóch kierunkach wędrówki uczniów Jezusa i trzech sposobach spotkania z Nim.

Przyczyną wędrówki uczniów z Jerozolimy do Emaus są wydarzenia Wielkiego Piątku, utracona nadzieja, a być może także lęk przed podzieleniem losu Jezusa. Uczniom nie tyle zależy na szybkim dotarciu do Emaus, ile na oddaleniu się od miejsca przeżycia głębokiej traumy. W tych okolicznościach Boski Wędrowiec przyłącza się do nich. Towarzyszy im wchodząc w dialog, cierpliwie słuchając i wyjaśniając Pisma, które zapowiadały wszystko to, co się wydarzyło. Kulminacją wędrówki, a zarazem jej punktem zwrotnym jest rozpoznanie Jezusa w znaku łamanego Chleba. Boże Słowo połączone z chlebem skutkuje Eucharystią.

Konsekwencją wskrzeszenia w uczniach nadziei jest droga powrotna do Jerozolimy. Udają się w nią bezzwłocznie, choć wcześniej twierdzili, że pora jest zbyt późna na wędrowanie. Nie zmieniła się pora dnia, ale ich nastawienie wobec niej. Oddalaniu się od Jerozolimy towarzyszył smutek, a drogę powrotną cechuje radość. Uczniowie na tym etapie przeżywają potrzebę podzielenia się z innymi spotkaniem z Mistrzem. W miejsce lęku pojawił się entuzjazm.

Boski Wędrowiec również dziś przyłącza do nas na różnych drogach życia. Być może przeżywamy kryzysy podobne do uczniów. Próbujemy uciec od osób, miejsc i wydarzeń, choć w sercu i pamięci wciąż one idą z nami. Doświadczenie dwóch kierunków wędrowania i trzech sposobów spotkania z Jezusem – w Słowie, Eucharystii i wspólnocie wiary – ma nas przemienić, abyśmy z pałającymi sercami wrócili do domów, miejsc pracy, nauki i odpoczynku, a także aktywności internetowej, świadcząc wszędzie tam, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-06 12:55:53
miniaturka

Od 12 kwietnia kolejny etap zapisów na szczepienia. Kogo obejmie?

Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik, ale starsi, którzy nie zdążyli się zapisać w dedykowanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
2021-04-06 13:25:21
miniaturka

Niższa cena kredytów dla firm w Alior Banku

Alior Bank obniża o połowę prowizję przygotowawczą od kredytów dla mikrofirm i małych przedsiębiorstw. Oferta dotyczy nowego finasowania udzielanego w formie kredytu w rachunku bieżącym, Biznes Kredytu obrotowego i na cele zakupowe, kredytów nieodnawialnych na finansowanie bieżącej działalności, w tym kredytu Łatwy Kapitał.
2021-04-06 13:29:23
miniaturka

Abp Hoser wciąż przebywa w szpitalu. Dziękuje za modlitwy w jego intencji

Abp Henryk Hoser, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej i wizytator apostolski parafii w Medziugorie, wciąż przebywa w jednym z warszawskich szpitali z powodu zakażenia koronawirusem. Jego stan jest stabilny.
2021-04-06 15:35:42
miniaturka

Świat nie może dłużej ignorować dramatu Mozambiku!

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) bije na alarm w sprawie dramatycznej sytuacji w Mozambiku. Islamscy dżihadyści dopuszczają się tam okrutnych zbrodni. Ponad 700 tys. ludzi uchodzących przed ich bestialstwem potrzebuje aktualnie pilnego wsparcia.
2021-04-07 08:51:54
miniaturka

Kard. Nycz miał niewielki udar. Jego stan się poprawia

„Kardynał jest w dobrym kontakcie z personelem medycznym i otoczeniem” – poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. Kard. Kazimierz Nycz zasłabł podczas Mszy św. Krzyżma w archikatedrze warszawskiej. Od czwartku przebywa w szpitalu.
2021-04-07 09:48:17
miniaturka

O. Leon Knabit OSB trafił do szpitala

„O. Leon poczuł się gorzej i konieczne są dodatkowe badania. Prosimy Was wszystkich o modlitwę za naszego najstarszego współbrata” – poinformowało 6 kwietnia po południu opactwo benedyktynów w Tyńcu.