Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-06 06:00
AC / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Gdyby tylko Bóg był podobny do nas ludzi, ale nie: On woli zwracać się do nas cicho i po imieniu, jak do Marii Magdaleny w wielkanocny poranek, cały czas ryzykując, że nie usłyszymy Jego głosu i pomylimy Go z ogrodnikiem.

Autor/źródło: Pixabay, Didgeman, licencja: CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Mario!

Udaj się do moich braci i powiedz im. W czasie swojej ziemskiej wędrówki Pan Jezus wielokrotnie przekraczał przepisy żydowskiego Prawa: nie dbał o czystość rytualną, przebywał w podejrzanym towarzystwie (samarytanka, celnicy), łamał szabat, itp. Jednak dzisiaj, przy pustym grobie, jego wolność względem obowiązujących norm osiąga apogeum! Oto na pierwszego świadka zmartwychwstania, czyli na świadka najważniejszego wydarzenia w dziejach ludzkość, Pan Jezus wybiera – uwaga – kobietę! Wiemy, że w ówczesnym świecie kobieta miała najniższy status społeczny, podobnie jak niewolnicy i dzieci. Kobieta nie mogła chodzić do szkoły, brać udziału w życiu publicznym, nie mogła być powoływana do sądu na świadka. Jezus tymczasem powołuje kobietę na świadka zmartwychwstania! I to jaką kobietę! Wieśniaczkę z Magdali! Już sam brak imienia męża czy ojca przy jej imieniu, jak było wówczas w zwyczaju, może sugerować, że była to kobieta żyjąca samotnie, kobieta z której wypędzono „siedem złych duchów”, które obojętnie jak będą interpretowane, czy jako choroba psychiczna czy też jako moralna rozwiązłość, wskazują, że była to kobieta z tzw. „przeszłością”. A jednak, na przekór temu wszystkiemu, to właśnie z niej Jezus czyni zwiastunkę zmartwychwstania i „Apostołkę Apostołów”. Jakby chciał nam przez to powiedzieć, że w jego oczach nie ważna jest pozycja społeczna, zajmowane stanowisko, ba, nie jest ważna nawet nasza przeszłość, nawet ta najbardziej niechlubna. Dla Niego liczy się tylko to, kim jesteśmy w tej chwili.

Nie zatrzymuj Mnie. Zwróćmy uwagę, że podczas spotkania z Marią Magdaleną Pan Jezus ani jednym słowem nie wraca do przeszłości, do wspólnych przeżyć, do tamtych dni … Nie, chrześcijaństwo nie jest klubem kombatantów wspominających dawne, chlubne dzieje. Kto w ten sposób postrzega wiarę „zatrzymuje” zmartwychwstałego Jezusa, który pragnie wszystkich nas wprawiać w ruch: Marię Magdalenę posyła więc do swoich braci, Apostołów wysyła do Galilei, a nas?

Mario! Pogrążona w żałobie Magdalena nie rozpoznała Jezusa. Dopiero na dźwięk jego znajomego głosu, wypowiadającego jej imię, otwarły się jej oczy. Każdego z nas, jak Marię Magdalenę, Jezus woła po imieniu. Nie jesteśmy dla Niego masą, rzeszą, tłumem. Powiedział ktoś, że gdyby Bóg podobny był do nas ludzi, już dawno poradziłby sobie z naszą obojętnością, bezbożnością i lekceważeniem Jego praw. Wystarczyłoby, gdyby podniósł temperaturę na ziemi o kilka stopni. Wtedy roztopiłyby się lodowce, wezbrały morza, katastrofa. Widmo potopu sprawiłoby z pewnością, że kościoły zapełniłyby się wiernymi, a do konfesjonałów ustawiły kolejki. Gdyby tylko Bóg był podobny do nas ludzi, ale nie: On woli zwracać się do nas cicho i po imieniu, jak do Marii Magdaleny w wielkanocny poranek, cały czas ryzykując, że nie usłyszymy Jego głosu i pomylimy Go z ogrodnikiem.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-05 10:23:32
miniaturka

Jezus żyje i jest realnie obecny także w naszym życiu!

„On żyje, jest realnie obecny także w naszym życiu... Dzisiaj znowu staje przed każdym z nas i mówi: „Witajcie! Nie bójcie się”. Żyjący Jezus wychodzi nam naprzeciw, wlewa w nasze serca nadzieję i odwagę, daje nam siły do mierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed każdym z nas” – pisze ks. dr Marek Panek.
2021-04-05 11:07:01
miniaturka

Milion Libańczyków codziennie modli się na różańcu za ojczyznę!

„Ludzie stracili zaufanie do władz i polityków, z każdym dniem żyje się im ciężej, nigdy w naszym kraju nie było takiego głodu. Wierzymy, że uda nam się wyjść z tej dramatycznej sytuacji z pomocą zmartwychwstałego Chrystusa” – mówi ks. Alwan. Każdego wieczora łączy się ponad milion Libańczyków na różańcowej modlitwie za ojczyznę.
2021-04-05 11:43:43
miniaturka

Z czym wiąże się oktawa Wielkiej Nocy?

„Potrzebujemy czasu, by przejść przez tajemnicę Wielkiej Nocy. Skoro w Noc Paschalną cały wszechświat opowiada o zmartwychwstaniu, to szkoda byłoby prześlizgnąć się obok bogactwa tekstów, znaków czy doświadczeń” – mówi o. dr Dominik Jurczak OP. Porusza również kwestie braku postu w piątek po Wielkanocy i klękania w okresie wielkanocnym.
2021-04-05 13:21:46
miniaturka

Papież na Regina coeli: znalezienie Chrystusa oznacza odkrycie pokoju serca!

Franciszek zauważył, że poniedziałek po Wielkanocy nazywany jest także Poniedziałkiem Anioła, ponieważ wspominamy spotkanie anioła z kobietami, które przyszły do grobu Jezusa. Przypomniał, że według ewangelicznego opisu to właśnie anioł odsunął kamień z grobu.
2021-04-05 16:15:23
miniaturka
play

„Chrystus zmartwychwstan jest” w języku migowym! Aby do wszystkich dotarła Dobra Nowina

„Osoby niesłyszące również czują muzykę i mogą śpiewać w swoim języku”. Niech Dobrą Nowinę usłyszy dziś również... świat ciszy! Fundacja FONIS z grupą niesłyszących i słabosłyszących dzieci nagrała teledysk w języku migowym do tradycyjnej pieśni „Chrystus zmartwychwstan jest”.
2021-04-05 16:26:56
miniaturka

Z Chrystusem wszystko możemy zacząć od nowa!

Jezus pozostawia kobietom przesłanie dla Apostołów, aby szli do Galilei – tam spotkają Zmartwychwstałego. „To wezwanie do powrotu do pierwszej miłości. Przesłanie nadziei również dla nas, żyjących w czasach pandemii, że z Chrystusem wszystko można zacząć od nowa” – mówi rektor seminarium w Galilei.