Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-05 06:00
mk / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Kamień zatoczony u grobu i straże, o jakich mówi Ewangelia zostały zamienione na machinę propagandy, próbującą widzieć w chrześcijaństwie jedynie objaw kultury, zwyczajów czy wierzeń z pogranicza folkloru i zabobonu.

Autor/źródło: unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Temat: Straże u grobu

Oktawa Zmartwychwstania wydłuża naszą radość z poranka Wielkanocnego. Wszak przeżywamy najważniejsze ze świąt, wyzwolenie z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych. Mimo ograniczeń nakładanych na nas, każdy kto w Boga wierszy szuka sposobu, aby otworzyć swoje serce na Zbawiciela, by nie zostać obojętnym na tę wspaniałą wiadomość, że Jezus żyje. Ten, Którego nie zdołali pozbyć się uczeni w Piśmie i faryzeusze, Który pokonał biologiczne prawa rządzące życiem i śmiercią nadaje nowe znaczenie naszym dniom.

Blask wielkanocnego poranka oznajmia nam tę prawdę, że śmierć została pokonana. Ojciec kłamstwa, który odniósł zwycięstwo na drzewie rajskim, na drzewie krzyża został pokonany. Zatem nie jesteśmy już niewolnikami, ale umiłowanymi dziećmi Boga. Przemijanie, cierpienie i śmierć zyskują nowe znaczenie. Nie są już końcem wszystkiego, ale jedynie prowadzą ku przejściu człowieka z tego świata do wieczności.

Dzisiejszy fragment Ewangelii ukazuje jednak największy z dramatów ludzkiej duszy. Dramat próby zapieczętowania Jezusa w grobie. Walki ze Zmartwychwstałym poprzez jak byśmy dziś powiedzieli fake newsy, oszczerstwa, nieprawdziwe plotki, służące ukryciu tej wielkiej prawdy, wobec której nikt nie może zostać obojętny. Jeśli bowiem Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara. Jeśli zaś zmartwychwstał, to jest On prawdziwie Tym, Który miał przyjść – Mesjaszem, Synem Bożym, Panem Życia i śmierci.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Dziś walka z prawdą o zmartwychwstaniu trwa mimo upływu prawie dwóch tysięcy lat od tamtej chwili. Kamień zatoczony u grobu i straże, o jakich mówi Ewangelia zostały zamienione na machinę propagandy, próbującą widzieć w chrześcijaństwie jedynie objaw kultury, zwyczajów czy wierzeń z pogranicza folkloru i zabobonu. W tle wielu wypowiedzi ludzi nieprzychylnych Kościołowi pojawiają się przeróżne argumenty i motywacje, ale cel jest zawsze ten sam. Pragnienie, aby skazanego na ukrzyżowanie Nazarejczyka na zawsze zamknąć w grobie. By wytłumaczyć na sposób ludzki jego zniknięcie i ośmieszyć wiarę w zmartwychwstanie. Świat bowiem gotów jest pozwolić chrześcijanom na wiele, ale za cenę odrzucenia prawdy o zmartwychwstaniu, wszak ta prawda zmianie naszą optykę postrzegania doczesności i przemijania. Może zatem warto w te święta poświęcić nieco czasu na pochylenie się nad Ewangelią i rozważanie o prawdzie, której lękają się demony. Prawdzie, które sprawia, że nie możemy już dalej żyć i postępować tak, jak gdyby Jezus nie zmartwychwstał.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy mam odwagę żyć prawdą o zmartwychwstaniu?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-04 11:56:23
miniaturka

Wiem, że Pan Bóg mnie kocha. Przyjmę wszystko, co dla mnie przygotował

Nicola Perin zmarł 24 grudnia 2015 roku w wieku 17 lat. W przygotowaniu jest jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. „Każdego dnia odczuwamy jego obecność” – mówią Adriana Vanzan i Roberto Perin, rodzice kandydata na ołtarze.
2021-04-04 13:00:03
miniaturka

Papież w orędziu wielkanocnym: nie traćmy nadziei, dzielmy się szczepionkami

W wielkanocnym orędziu papież Franciszek apelował, by w obliczu pandemii, która jest nadal w rozkwicie nie tracić nadziei i wspierać tych, którzy najbardziej cierpią z powodu wywołanego przez nią kryzysu społecznego i gospodarczego.
2021-04-04 14:22:49
miniaturka

Wielkanoc w Nigerii pod znakiem modlitwy o pokój

Nigeria przeżywa bardzo trudne chwile. Przez kraj od miesięcy przetacza się fala przemocy, której celem są głównie chrześcijanie. Porwania dla okupu, ataki na kościoły i kolejne zabójstwa są tam na porządku dziennym.
2021-04-04 20:48:01
miniaturka

Londyn: polonijna parafia krytykuje przerwanie przez policję wielkopiątkowej liturgii

„Prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany” – napisali duszpasterze z polonijnej parafii w Londynie po tym, jak w Wielki Piątek policja przerwała liturgię i nakazała wiernym opuszczenie kościoła.
2021-04-04 20:52:37
miniaturka

W święta zmalał ruch na granicy, część osób rezyguje z wjazdu do Polski

W związku z nowymi obostrzeniami Straż Graniczna skierowała w ostatnim czasie na kwarantannę o 400 proc. więcej osób niż tydzień wcześniej. 5 tys. osób zrezygnowało z wjazdu do Polski – podała Komenda Główna SG.
2021-04-04 20:56:21
miniaturka

Prof. Gut: spadek liczby nowych zakażeń może wynikać z okresu świątecznego

Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta spadek liczby stwierdzonych nowych zakażeń może wynikać z okresu świątecznego, w którym mniej osób wykonuje badania. „Boję się, że tak właśnie jest” – dodał wirusolog.