Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-03 06:00
JR / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

W Wielką Sobotę panuje jakiś szczególny i niepowtarzalny klimat. Jesteśmy pod wrażeniem duchowych przeżyć Wielkiego Postu, a zwłaszcza Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Czas jakby na nowo się zatrzymał, cisza towarzyszy nam w oczekiwaniu na wielkie wydarzenie, które mamy przeżywać w czasie Wigilii Paschalnej.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Opowiada o nim św. Marek ewangelista. Czyni to przez tajemniczego młodzieńca, ubranego w białą szatę, wypowiadającego dosłownie kilka zdań, ale „na wagę złota”, do trzech niewiast, które „wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło” (Mk 16,2). Najpierw, widząc je przestraszone, mówi im: „Nie bójcie się!” (Mk 16,6). Te słowa wtedy niewiastom były bardzo potrzebne, tak jak są potrzebne dzisiaj nam wszystkim, często zalęknionym, zagubionym, przerażonym, nie bardzo wiedzącym, co myśleć o tym wszystkim, co się dzieje wokół nas, i jak mamy postępować...

Młodzieniec, który wypowiada słowa w imieniu samego Boga, mówi następnie: „Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego” (Mk 16,6). To tak jakby sam Bóg nam mówił: „Ja was znam i Ja wiem, kogo wy szukacie, nie tylko teraz, ale przez całe wasze życie. Szukacie Mnie, waszego Boga, bo Ja wszczepiłem w wasze serce to szczególne pragnienie, i nie będziecie szczęśliwi, dopóki Mnie nie znajdziecie”.

Następnie rozbrzmiewa najważniejsze stwierdzenie dzisiejszej Ewangelii, odnoszące się do samego Chrystusa: „Powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli” (Mk 16,6). Boży wysłannik jest bardzo konkretny, zwraca uwagę niewiast na miejsce złożenia ciała Chrystusa w grobie, który teraz jest pusty. Ten pusty grób symbolizuje coś wielkiego, wspaniałego, przekraczającego wszelkie ludzkie oczekiwania: coś, co każdemu wierzącemu w Chrystusa daje szczególną nadzieję, która zawieść nie może.

Ale kobiety jakby tego nie rozumiały, są ciągle zalęknione, w pamięci mają wszystko to, co wydarzyło się w tych ostatnich dniach. Anioł mówi zatem do nich: „Idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział. One wyszły i uciekły sprzed grobu: ogarnęło je bowiem zdumienie i przestrach” (Mk 16,8).

To zdumienie i przestrach ogarniają do dzisiaj ludzi i stają się niekiedy naszym udziałem, bo znajdujemy się wobec zasadniczego wydarzenia dla naszej wiary i całego naszego życia. Dzieje się z nami niekiedy jak w wierszu ks. Jana Twardowskiego zatytułowanym Wielkanocny Pacierz: „Nie umiem być srebrnym aniołem – ni gorejącym krzakiem – Tyle Zmartwychwstań już przeszło – a serce mam byle jakie”; nasza wiara często się chwieje, nadzieja słabnie i serce, symbolizujące miłość, jest byle jakie. Dzisiaj trzeba nam w szczególny sposób zabiegać o wiarę i entuzjazm nie tylko dla nas, ale dla wszystkich naszych bliźnich.

Panie Zmartwychwstały, chcielibyśmy wyraźniej doświadczyć Twojej obecności, jak to zdarzyło się Marii Magdalenie; jak dwom uczniom, gdy szli do wsi; jak Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, którym wyrzucałeś brak wiary (por. Mk 16,14). Życie ich wszystkich po spotkaniu z Tobą Zmartwychwstałym potoczyło się zupełnie inaczej. Oby tak stało się też z nami.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-02 09:44:00
miniaturka
play

Dlaczego pojednanie w obliczu śmierci jest tak ważne?

Odchodząc z tego świata, pozostawiamy po sobie ślad. Bardzo dobrze, jeśli jest on dobrem. Ale co zrobić, jeśli nasze grzechy pozostawiają zły ślad w świecie? – mówi o. Wojciech Surówka. Zapraszamy do obejrzenia szóstego odcinka rozważań „Memento mori”!
2021-04-02 09:54:41
miniaturka

Odchodzenie Jana Pawła II było lekcją bezgranicznego zaufania Bożemu miłosierdziu

Lekcja, której udzielił światu Jan Paweł II, gdy odchodził do domu Ojca, może być źródłem pociechy dla zrozpaczonych po śmierci najbliższych i dla tych, którzy boją się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – mówi kard. Stanisław Dziwisz w 16. rocznicę śmierci papieża Polaka.
2021-04-02 12:07:37
miniaturka

Czy relikwie Krzyża są autentyczne? Tłumaczy ks. Waldemar Chrostowski

Na pewno nie jest tak, że wszystkie relikwie Krzyża są autentyczne, bo ich droga do danego kościoła była bardzo długa, czasami bardzo pokrętna i nie do końca ją znamy. Natomiast z drugiej strony byłoby zarozumialstwem twierdzenie, że żadna z tych relikwii nie jest autentyczna – mówił ks. Waldemar Chrostowski.
2021-04-02 14:58:02
miniaturka

Wyjątkowa droga krzyżowa z papieżem na Wielki Piątek. Rozważania przygotowały dzieci

Pandemia także w tym roku zmodyfikowała plan obchodów Wielkiego Tygodnia z udziałem Papieża. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbędzie się ponownie na placu św. Piotra, a nie tradycyjnie w Koloseum. Napisanie rozważań Franciszek powierzył skautom z Umbrii oraz dzieciom oraz młodzieży z jednej z rzymskich parafii.
2021-04-03 08:40:57
miniaturka
play

Bp Miziński: Niech Zmartwychwstały Pan umacnia nas do powstawania ze śmierci do życia

Niech bliskość Zmartwychwstałego Pana otwiera nasze serca i umacnia nas do powstawania każdego dnia ze śmierci do życia, do przezwyciężania lęku przed przyszłością, do budowania jedności, do zawierzania codzienności Jego miłosierdziu – powiedział bp Artur G. Miziński w życzeniach z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
2021-04-03 08:46:22
miniaturka

Dziś Wielka Sobota - dzień ciszy i oczekiwania

Kościół obchodzi dziś Wielką Sobotę - dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.