Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-11 06:00
JR / ks. Tomasz Jaklewicz

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przykład Pana Jezusa uczy, że w obliczu zarzutów trzeba posługiwać się rozumem, argumentować, odsłonić absurdalność oskarżeń, wykazać błąd. Kiedy więc słyszymy jakieś złe słowo przeciwko wierze, nie wolno wpadać w panikę, ale spokojnie szukać odpowiedzi.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Białe jest czarne?

„Mocą Belzebuba, władcy złych duchów, wyrzuca złe duchy”. To chyba najmocniejszy zarzut, jaki można postawić Jezusowi. Nie przychodzisz do nas w imieniu Boga, ale w imieniu diabła. Białe jest czarne. Totalna negacja misji Jezusa. Ciągle słychać w historii ten zarzut. Dziś bywa odnoszony do Kościoła. To przecież siedlisko wszelkiego zła, wszelkich zboczeń i zbrodni. Ten syk dobiega wyraźnie ze strony elit naszego świata. Nie łudźmy się. Chrystus i Jego Kościół będą atakowani do końca czasów. Te ataki są zwykle maskowane troską o ludzi, postęp, tolerancję. Zło przychodzi pod pozorem dobra. Stroi się w szaty cnoty, mądrości, miłosierdzia, oświecenia, nowoczesności. Nie przypadkiem jedno z imion diabła brzmi Lucyfer, co znaczy „niosący światło”.

Co robi Jezus? Jak się broni? Argumentuje bardzo spokojnie i racjonalnie. Diabeł nie może działać przeciwko sobie, to absurd. Wiara wymaga nieraz obrony. Po ostatnim soborze Kościół pozbył się zbyt lekko apologetyki, uznając zbyt pochopnie, że wiara i Kościół nie wymagają dziś już rozumowych argumentów przeciwko sceptykom czy wrogom. Przykład Pana Jezusa uczy, że w obliczu zarzutów, trzeba posługiwać się rozumem, argumentować, odsłonić absurdalność oskarżeń, wykazać błąd. Kiedy więc słyszymy jakieś złe słowo przeciwko wierze, nie wolno wpadać w panikę, ale spokojnie szukać odpowiedzi. Otworzyć Katechizm Kościoła Katolickiego, poszukać odpowiedniej lektury, zapytać kogoś kompetentnego.

Oczywiście nie należy liczyć, że nasze rzeczowe argumenty przekonają wszystkich oponentów. Nawrócenie oznacza nie tylko teoretyczne uznanie prawdy. Chodzi o to, by pozwolić Jezusowi usunąć demona z siebie, by poddać się Jego mocy, Jego miłości. Dać oczyścić swoje serce. Świat wciąż przyjmuje postawę sędziego wobec Boga, Chrystusa czy Kościół. Często ta pyszna postawa ukrywa się pod postacią tzw. reformatora wiary czy Kościoła. Rzecz w tym, że to ja potrzebuję, by Bóg mnie osądził, egzorcyzmował, uleczył, zreformował, zbawił.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-10 13:53:10
miniaturka

Aktor odmówił przeczytania fragmentu książki krytykującego Jana Pawła II

Chodzi o fragment książki Artura Domosławskiego o Zygmuncie Baumanie. Aktor w trakcie pracy nad audiobookiem odmówił przeczytania jej fragmentu krytykującego Jana Pawła II i całkowicie zrezygnował z pracy nad nagraniem. Książkę przeczytał inny lektor, publikacja ukazała się zgodnie z planem.
2021-03-10 13:58:29
miniaturka

Konkurs #FakeHunter Challenge już za dwa dni

Za dwa dni, w piątek 12 marca, rusza II edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie wyłapywanie i weryfikacja fałszywych treści w temacie m.in. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, powikłań poszczepiennych. Na zwycięskie zespoły czekają nagrody pieniężne.
2021-03-10 14:16:45
miniaturka

10-letnia dziewczynka spełniła swoje marzenie przed śmiercią. Jakie? Została misjonarką!

„Chcę być misjonarką!” – powiedziała księdzu ciężko chora dziewczynka. Dziś jest nią już w niebie. Teresita zmarła 7 marca w Madrycie po trzech latach walki z guzem mózgu. Wcześniej otrzymała sakrament namaszczenia chorych i... pismo, że została misjonarką. Życiowe marzenie spełnił ks. Camino.
2021-03-10 15:32:09
miniaturka

W Szczecinie po raz siódmy odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych

19 marca 2021 r. na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie po raz siódmy odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie dzieci zmarłe przed narodzeniem (niezależnie od długości trwania ciąży) mają prawo do godnego pochówku.
2021-03-10 19:13:24
miniaturka

Ukazał się kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Ars celebrandi
2021-03-11 08:50:36
miniaturka

Opublikowano zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń epidemicznych i szczepień

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa – to jedna ze zmian przewidzianych w opublikowanej w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych.