Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-26 06:03
AC / ks. Michał Kwitliński

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi”. W pewnych sytuacjach gniew jest uzasadniony, np. gdy jestem świadkiem jakiejś niesprawiedliwości. Ale Pan Jezus ostrzega nas, abyśmy byli bardzo ostrożni, gdy ogarnia nas to uczucie. Bóg osądzi, czy było powodowane wstrętem do zła, czy też wstrętem do bliźniego.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Wymagający turniej, w którym każdy może wygrać

„Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów…” W pierwszym momencie uczniowie mogli poczuć się zniechęceni. Być może nie przepadali za faryzeuszami, ale pod względem przestrzegania Prawa Mojżeszowego trudno było im dorównać. A co najmniej taką opinią się cieszyli i bardzo dbali, aby ją rozpowszechniać. Ponadto, ludziom z niższych warstw, takim jak większość apostołów, trudno było dołączyć do faryzeuszy, których styl życia wymagał stabilnej sytuacji ekonomicznej. Z kolei aby być uczonym w Piśmie trzeba było mieć środki na wykształcenie i czas na studiowanie Pisma i debaty teologiczne.

Pan Jezus przenosi rozgrywkę na inne pole, na którym wszyscy mają takie same szanse, za to jest bardziej wymagające. Sprawiedliwość nie sprowadza się już do zewnętrznych aktów, łatwych do zmierzenia. Pan Jezus wprawdzie wymienia dwa konkretne zachowania, których należy unikać, ale jest oczywiste, że to są przykłady, a nie pełna lista grzechów przeciw piątemu przykazaniu. Są przejawem problemu, którym jest wewnętrzna wrogość wobec bliźniego.

„Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi.” W pewnych sytuacjach gniew jest uzasadniony, np. gdy jestem świadkiem jakiejś niesprawiedliwości. Ale Pan Jezus ostrzega nas, abyśmy byli bardzo ostrożni, gdy ogarnia nas to uczucie. Bóg osądzi czy było powodowane wstrętem do zła czy też wstrętem do bliźniego.

Obelgi są wyrazem gniewu, nad którym nie potrafię zapanować i tutaj przestroga Pana Jezusa jest bardziej zdecydowana. Ile razy wyzywam kogoś, może tylko w myślach lub gdy wydaje mi się, że nikt mnie nie słyszy! Oby to było tylko „raka” czyli po aramejsku „pusta głowo”. Niestety, w odniesieniu do naszych bliźnich często używamy słów nie tylko obraźliwych, ale i wulgarnych. Do niedawna było to uważane za coś niestosownego, różne autorytety słusznie nawoływały o dbałość o kulturę języka i przestrzegały przed „mową nienawiści”. Niestety, po demonstracjach proaborcyjnych wulgarność i obrażanie myślących inaczej zostało uznane za dopuszczalną normę przez dużą część elit opiniotwórczych. Oby naszym drogowskazem pozostały słowa Pana Jezusa. Unikajmy mówienia obelżywie i wulgarnie, nawet o tych, których postępowanie słusznie budzi gniew.

Nazwanie kogoś bezbożnikiem było nie tylko obelgą, lecz surowym osądem i wyrokiem. Pan Jezus mówi jeszcze mocniej niż poprzednio, grozi karą piekła ognistego. Zakazuje wyrażać pochopnych sądów, będących zatrutymi owocami gniewu na bliźniego. Dziś niektórzy wręcz chwalą się, że są bezbożnikami, ale dla Żydów było to najcięższe możliwe oskarżenie. Bądźmy bardzo powściągliwi w wyrażaniu negatywnych opinii o innych. Gniew nie jest dobrym doradcą. Ponadto, tak często nasz osąd, nawet jeśli trafny, nie prowadzi do żadnego dobra, poza naszą chwilowa satysfakcją. Po co go więc wygłaszać?

Na koniec posłuchajmy rady Ojca świętego zawartej w tegorocznym Orędziu na Wielki Post: „W Wielkim Poście bądźmy bardziej czujni, aby używać „słów otuchy, które koją, umacniają, dają pociechę, które pobudzają, a nie słów, które poniżają, zasmucają, drażnią, gardzą”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-25 15:05:32
miniaturka

Żaden kapłan nigdy już nie powinien nikogo skrzywdzić

„Jako biskup radomski przepraszam przede wszystkim tych, którzy zostali skrzywdzeni, a także tych, którzy są tymi faktami zgorszeni. Chciałbym zrobić wszystko, by przypadki skrzywdzenia przez kapłanów nigdy nie miały już miejsca” – mówi bp Solarczyk w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem – „Rzeczpospolita”.
2021-02-25 15:22:32
miniaturka

Jak Jan Paweł II rozwijał myśl Soboru Watykańskiego II? Wykład prof. Johna Cavadiniego

Jan Paweł II w swoich encyklikach twórczo rozwijał idee Soboru Watykańskiego II. O Janopawłowej refleksji dotyczącej Vaticanum II opowie John Cavadini, profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame. Wykład odbędzie się online 26 lutego o godz. 15.
2021-02-25 15:40:49
miniaturka

Czy da się zatrzymać wyścig zbrojeń?

„Rozbrojenie, rozwój i pokój to trzy współzależne kwestie” – powiedział abp Gallagher podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń.
2021-02-25 16:29:52
miniaturka

Dyskryminacja we Francji. Irańscy konwertyci muszą udowadniać wiarę ubiegając się o azyl

Irańscy konwertyci z islamu na chrześcijaństwo napotykają na ogromne trudności, gdy ubiegają się o azyl we Francji. Poddawani są egzaminowi z wiary, który ma udowodnić prawdziwość ich nawrócenia. Sęk w tym, że na wiele pytań nie byliby w stanie odpowiedzieć nawet chrześcijanie z dziada pradziada.
2021-02-25 17:36:03
miniaturka

Forum 590: „nowe otwarcie” po pandemii

„Bariery wejścia na nowe rynki często leżą w nas – bo nie potrafimy, nie chcemy, a niekoniecznie dlatego, że nie mamy narzędzi. Kwestia kulturowa jest więc nie do zaniedbania, jeśli myślimy o ekspansji” – mówił Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A.
2021-02-26 08:47:42
miniaturka

Niemcy: episkopat o nadużyciach i drodze synodalnej

W dokumencie podsumowującym obrady episkopatu niemieccy biskupi wyrazili sprzeciw wobec wszelkich form eutanazji. Podjęli także kolejne kroki zmierzające do wyjaśnienia wszystkich przypadków nadużyć seksualnych w Kościele