Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-25 06:00
JR / ks. Tomasz Jaklewicz

Zaczynam dzień z Ewangelią

Mamy prawo prosić Boga o wszystko, co dobre. W Biblii nieraz pojawia się ta myśl, że Bóg lubi ludzi nieustępliwych, a nawet wchodzących z Nim w spór. Ten święty upór powinien mieć swoje źródło nie w pazerności ludzkiego „ja”, ale w dziecięcej ufności, że nasz Ojciec nas nie zostawi.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

„Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Mamy prawo prosić Boga o wszystko, co dobre. W Biblii nieraz pojawia się ta myśl, że Bóg lubi ludzi natrętnych, nieustępliwych, nękających Go wytrwale, a nawet wchodzących z Nim w spór. Ten święty upór powinien mieć swoje źródło nie w pazerności ludzkiego „ja” lub w pysznym żądaniu stawianym Bogu, by spełniał nasze zachcianki, ale w dziecięcej ufności, że nasz Ojciec nas nie zostawi, że zawsze nam pomoże. Ważna jest wytrwałość w modlitwie. Nie wolno się zniechęcać. Trzeba ufać i prosić, szukać, kołatać. Pokornie, cierpliwie, codziennie. I czekać na Boży dar.

Pierwsze czytanie daje nam dziś przykład takiej właśnie przepięknej, ufnej modlitwy. Królowa Estera stoi przed najtrudniejszą chwilą w życiu. Ma pójść do króla, aby wstawić się za swoimi rodakami. Wie, że za samowolne wejście do królewskich komnat, grozi jej śmierć. W chwili próby zwraca się z dziecięcą ufnością do Boga wołając o ratunek dla swojego narodu. „Wybaw nas ręką Twoją i wspomóż mnie opuszczoną i niemającą nikogo poza Tobą, Panie, który wiesz wszystko”. Czyż nie jest właśnie tak, że pewnych momentach w życiu zostajemy sami ze swoim bólem, decyzją, niepewnością? Zawsze jednak jest z nami ON. Nasz dobry Bóg.

Tak, Bóg jest dobry i nie poda nam kamienia zamiast chleba ani skorpiona zamiast ryby. To Jezusowe tłumaczenie wydaje się przesadne. A jednak On wie, że czasem utrwala się w nas fałszywy obraz Boga, który zsyła na nas cierpienia, który jest mściwy czy wręcz okrutny. Tymczasem Bóg chce dla nas tylko dobra. To nastawienie powinno towarzyszyć naszej modlitwie. On wie ostatecznie lepiej od nas, co jest dla nas dobre. Dlatego nie zawsze wysłuchanie modlitwy oznacza spełnienie wszystkich naszych planów. W modlitwę prośby musi być wpisana zgoda na Bożą wolę.

„Wszystko więc, co chcielibyście, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”. To tzw. „złota reguła”, która była znana już starożytności. Wyraża ona etykę opartą na zdrowym rozsądku. Jezus włącza tę zasadę do swojego nauczania moralnego. Współbrzmi ona z przykazaniem „miłuj bliźniego, jak siebie samego”. Łącząc pierwszą część dzisiejszej perykopy ze złotą regułą, można powiedzieć: „módl się i kochaj”. Resztę zostaw Bogu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-24 13:56:03
miniaturka

Brońmy dobrego imienia Polski! Ordo Iuris zapowiada pozwy wobec autorów zniesławień

W odpowiedzi na oskarżenia wobec Polski ze strony politycznych aktywistów LGBT, zarzucających naruszanie międzynarodowych zobowiązań, Instytut Ordo Iuris przygotował raport na temat sytuacji społecznej i prawnej osób o skłonnościach homoseksualnych lub zaburzonej tożsamości płciowej.
2021-02-24 14:16:39
miniaturka

Churchill skreślony. Jak najsłynniejszy antyfaszysta został uznany za faszystę

Osobliwością naszych czasów jest to, że dorośli, ludzie dobrze poinformowani, kulturalni i doświadczeni, słuchają dzieci i są im posłuszni, zamiast stanąć z nimi twarzą w twarz i sprostować ich ignorancję – przekonuje Douglas Murray w rozmowie z Eugénie Bastiélem.
2021-02-24 14:39:41
miniaturka

Startuje Forum 590 – nowa inicjatywa organizatorów Kongresu 590

To cykl spotkań eksperckich, poświęconych tematom istotnym dla polskiej gospodarki. Pierwsze wydarzenie – „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka” – odbędzie się w formule online 25 lutego.
2021-02-24 15:26:10
miniaturka

Czy nam się to podoba czy nie, Europa staje się coraz bardziej multikulturowa

„Mamy dwa wyjścia: albo będziemy się zabijać, jak do tej pory ma to miejsce w niektórych krajach, albo będziemy się poznawać i prowadzić dialog. Próbujemy wybierać tę drugą drogę” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Centrum Badań Wolności Religijnej.
2021-02-25 08:43:48
miniaturka

Przekroczyliśmy liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami

Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach – napisał szef kancelarii premiera, pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
2021-02-25 09:45:34
miniaturka

Ustawodawstwo Unii Europejskiej nie przewiduje prawa do aborcji!

Ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji – czytamy w liście COMECE, skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoli, dotyczącym rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 roku.