Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-24 06:00
MG / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przychodząc do Jezusa możemy się kierować różnymi motywacjami: ciekawością, potrzebą uzdrowienia, duchowym głodem, a nawet wrogością czy pragnieniem przyłapania Go na błędzie. Słowa Jezusa o „przewrotnym plemieniu” mogą odnosić się także do nas i do naszych czasów

Autor/źródło: Pixabay.xom

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Ojcze nasz


Znak Jonasza


Różnymi motywacjami kierowały się osoby przychodzące do Jezusa. Jedni gromadzili się przy Nim, aby usłyszeć Jego nauczanie, inni pragnęli doświadczyć uzdrowienia, a jeszcze innych przyprowadziła ciekawość, a nawet wrogość wobec Jezusa. Zresztą tak jest nadal.


Jezusa nie zabiegał o popularność. Nie posługiwał się pijarowymi sztuczkami mającymi służyć powiększeniu liczby zwolenników. Był wewnętrznie wolny i nie uzależniał stylu swojego bycia oraz treści nauczania od oklasków lub gwizdów tłumów. I dlatego głosząc z mocą prawdę o Bogu, a zarazem człowieku, nie wahał się nazywać słuchaczy „plemieniem przewrotnym”. Wszystko to jednak – także niedyplomatyczny język – było podyktowane miłością.


Świat jest pełen znaków, które mówią o istnieniu i działaniu Boga. Także nauczaniu Jezusa one towarzyszyły. Dziś w Ewangelii wskazuje On na wyjątkowość Jonasza. Odnosi tę postać do siebie. Sam więc jest „znakiem Jonasza”, i to w podwójnym sensie. Jezus wzywa do nawrócenia podobnie jak czynił starotestamentalny prorok. Będzie też przebywał jak on trzy dni we wnętrzu wielkiej ryby. W przypadku Jezusa będzie nią grób, który opuści mocą zmartwychwstania. Wydarzenie paschalne jest sercem Ewangelii i jako takie na zawsze pozostanie najważniejszym znakiem. Nic już nie będzie w stanie go przewyższyć.


Jezus jest kimś więcej niż Jonasz. Nie jest bowiem tylko symbolem pokonania śmierci, ale jej autentycznym sprawcą. Jest także kimś większym niż Salomonem, ponieważ nie tylko głosi mądrość, lecz jest mądrością. I nie tyle buduje świątynię, ale jest świątynią.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-23 12:55:34
miniaturka

„Zwykli księża” o aborcji eugenicznej

Po ogłoszeniu wyroku TK w październiku ukazał się „Apel zwykłych księży”, w którym sygnatariusze popierali protesty. Ostatnio pojawiło się nowe oświadczenie, w którym to samo środowisko zabiera głos ws. aborcji eugenicznej.
2021-02-23 13:18:36
miniaturka

Forum 590: „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka”

Cykl spotkań eksperckich pod nazwą Forum 590 to nowy projekt organizatorów Kongresu 590, którego celem jest promocja narzędzi wspierania eksportu i ekspansji polskich przedsiębiorców. Pierwsze spotkanie – online – odbędzie się już 25 lutego.
2021-02-23 13:34:25
miniaturka

Polskie firmy nie do powstrzymania

Specjalnością polskich przedsiębiorców w Europie stał się transport drogowy, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce na kontynencie. Nie ma takiego produktu ani obszaru, na którym polscy przedsiębiorcy nie byliby w stanie uzyskać przewag konkurencyjnych – przekonuje Andrzej Sadowski w rozmowie z Karolem Mórawskim.
2021-02-23 14:24:03
miniaturka

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. Nie możemy dzielić dzieci na „chciane” i „niechciane”

W świecie, który dzieli dzieci na „chciane” i „niechciane”, trzeba na nowo usłyszeć Ewangelię życia. Okazją do tego będzie Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który potrwa od 19 do 25 marca. Jest to modlitewna inicjatywa przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
2021-02-23 14:37:18
miniaturka

Abp Gallagher: pandemia nie może być pretekstem do ograniczania praw człowieka

Obostrzenia związane z pandemią wielokrotnie naruszają prawa człowieka, w tym prawo do wolności kultu i wyznania. Z naciskiem mówił o tym Abp Gallagher, szef watykańskiej dyplomacji, na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ
2021-02-23 14:41:46
miniaturka
play

Kameduli z Bieniszewa korzystają z energii słonecznej

Dzięki instalacji fotowoltaicznej ufundowanej przez Zespół Elektrowni PAK i Fundacji PGE, bracia kameduli będą mogli produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Dzięki temu rachunki zakonu za energię elektryczną zostaną znacznie obniżone, a zaoszczędzone pieniądze posłużą do zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych zakonników.