Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-23 06:05
mk / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Każde z wezwań Modlitwy Pańskiej nadaje się na osobne rozważanie, ale najważniejsze jest chyba właśnie to pierwsze słowo: „Ojcze”, które skraca dystans między niebem a ziemią. Łatwiej nam zwracać się do Boga aniżeli do dyrektora jakiegoś urzędu.

Autor/źródło: unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Ojcze nasz

Modląc się, nie bądźcie gadatliwi. Kończąc swoje przemówienie na pogrzebie Gustawa Holoubka, pan Piotr Fronczewski zaczął w pewnym momencie czytać z kartki, zakatarzonym i rwącym się głosem, słowa Wyznania Wiary (Credo).

Oglądałem tę scenę zaszokowany, ale w miarę jak aktor czytał miałem wrażenie, że słyszę ten tekst pierwszy raz w życiu i nie ukrywam, że raz po raz wzruszenie chwytało mnie za gardło.

Bardzo żałuje, że nie potrafię tak czytać, a jeszcze bardziej, że nie potrafię w ten sposób odmawiać słów Modlitwy Pańskiej, która zawsze powinna „chwytać nas za gardło”. Jestem bowiem przekonany, że po Eucharystii, właśnie ta modlitwa, to największy skarb jaki Jezus nam pozostawił. Każda modlitwa, owszem, jest ważna: modlitwa prośby, modlitwa dziękczynienia, modlitwa błagalna, ale ta modlitwa jest wyjątkowa. Dlaczego? Bo pierwsza modlitwa, ta, której nauczyli nas rodzice, koncentrowała nas na sobie: Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój, bądź mi … „My”, „wy”, „oni” w tej modlitwie nie istnieje.

Potem była modlitwa Zdrowaś Maryjo: ... błogosławionaś Ty, błogosławiony owoc żywota Twojego, czyli już lepiej, bo nie koncentrujemy się na sobie i oddajemy chwałę Maryi, ale Ojcze nasz! O, w tej modlitwie, „ja” w ogóle nie istnieje, „my” pojawia się na samym końcu, a cała pierwsza część, to „Ojciec”: Jego Imię, Jego Królestwo, Jego wola.

Wy zatem tak się módlcie: „Ojcze nasz”. Każde z wezwań Modlitwy Pańskiej nadaje się na osobne rozważanie, ale najważniejsze jest chyba właśnie to pierwsze słowo: Ojcze, które skraca dystans między niebem a ziemią. Zwróćmy uwagę, że zwracając się do Boga nie musimy używać grzecznościowych zwrotów i paradoksalnie łatwiej nam zwracać się do Boga aniżeli do dyrektora jakiegoś urzędu. A jednak modlitwa ta nakłada na nas również wielką odpowiedzialność, bo jak ktoś powiedział, sądzeni będziemy właśnie na podstawie tej modlitwy, stąd:

  • nie mów: Ojcze, gdy nie zachowujesz się jak syn;
  • nie mów: nasz, gdy jesteś egoistą;
  • nie mów: niebo, jeśli myślisz tylko o ziemi;
  • nie mów: święć się imię Twoje, jeśli twój język ciągle to Imię znieważa;
  • nie mów: przyjdź królestwo Twoje, jeśli całą nadzieję pokładasz w swoim koncie;
  • nie mów: bądź wola Twoja, jeśli swoją wolę narzucasz wszystkim wokół;
  • nie mów: daj nam chleba, jeśli nie potrafisz go szanować;
  • nie mów: przebacz, jeśli sam jesteś zawzięty;
  • nie mów: wybaw nas ode złego, jeśli w złym masz upodobanie.

Będziemy sądzeni na podstawie tej modlitwy, która, jak widzimy, powinna zmieniać nas, a nie Pana Boga.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-22 10:33:52
miniaturka

Sądy już dziesięć razy potwierdziły legalność deklaracji sprzeciwu wobec ideologii LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił dwie ostatnie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na samorządowe deklaracje sprzeciwu wobec ideologii „LGBT”, przyjęte przez Sejmik Województwa Lubelskiego oraz Radę Powiatu Ryckiego.
2021-02-22 11:29:21
miniaturka

Obraz, który ratuje dusze. Mija 90 lat od objawień Jezusa Miłosiernego

„Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić jej będę jako swej chwały” – powiedział Pan Jezus św. Faustynie, zlecając namalowanie obrazu „Jezus, ufam Tobie”.
2021-02-22 11:34:16
miniaturka

Angielscy męczennicy, tolerancja i ... Szekspir

Brutalność, z jaką prześladowano katolików w Anglii czasach Elżbiety I porównać można z bezwzględnością komunistycznych reżimów. I tak, jak w czasach komunistycznych, nie zabrakło wtedy osób wiernych prawdzie, wyznających wiarę aż do męczeństwa - jak św. Edmund Campion czy Robert Southwell.
2021-02-22 12:08:50
miniaturka
play

Św. Józef – przewodnik w ciemności. Pierwszy odcinek rekolekcji „Ojcowskie serce”

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji wielkopostnych „Ojcowskie serce” prowadzonych przez bp. Artura Ważnego. Podjęty w nim został temat ojcostwa, którego wartość – jak zauważa bp Ważny – bywa pomniejszana lub zapominana.
2021-02-22 12:43:54
miniaturka

Czy nie straciłeś z oczu celu, do którego zmierzasz?

Podobno w życiu pewne są tylko dwie rzeczy. Podatki i śmierć. Czy przypadkiem nie próbujemy wszelkimi siłami zapomnieć o tej drugiej nieuchronnej rzeczy, która czeka nas wszystkich? Rzeczy ostateczne: niebo albo piekło to nie teologiczne przenośnie!
2021-02-22 13:07:09
miniaturka

Minister zdrowia o trzeciej fali epidemii: apogeum na przełomie marca i kwietnia

Prognozujemy apogeum trzeciej fali epidemii w Polsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia na poziomie ok. 10-12 tys. przypadków dziennie, co jest liczbą, z którą już sobie poradziliśmy – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.