Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-22 06:00
AC / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus dokonując poszczególnych znaków wiedział, że ma do czynienia z pokoleniem, które ma oczy, ale nie widzi, ma uszy, ale nie słyszy. Ma serce, ale stało się ono zatwardziałe na wielkie rzeczy Boże.

Autor/źródło: Pixabay, morgandreid11, licencja: CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Katedra na watykańskim wzgórzu

Za kogo uważamy dziś Jezusa? Mimo dwu tysięcy lat chrześcijaństwa, pytanie to wcale nie wydaje się być łatwiejszym, niż wówczas, gdy sam Zbawiciel postawił je uczniom, kiedy byli w okolicach Cezarei Filipowej. Wychowani w monoteizmie, żyjący pod czujnym okiem faryzeuszy i uczonych w Piśmie, nie mieli przed sobą prostych odpowiedzi.

Owszem, jak wszyscy w Izraelu oczekiwali nadejścia Mesjasza, liczyli po cichu na to, że być może stanie się to za dni ich życia, widzieli znaki, jakich dokonywał Jezus, ale przecież to coś zupełnie innego mieć swoje domysły, nawet plotkować we własnym gronie, ale powiedzieć tak wprost, w oczy samemu zainteresowanemu? Takich słów już się nie cofnie!

Jezus dokonując poszczególnych znaków wiedział, że ma do czynienia z pokoleniem, które ma oczy, ale nie widzi, ma uszy, ale nie słyszy ma serce, ale stało się ono zatwardziałe na wielkie rzeczy Boże. Formacja uczniów pod okiem Zbawiciela nie była więc łatwa. Jezus tłumacząc im raz jeszcze wszystko na osobności zadbał o to, aby mogli dopytywać, przebywać w Jego obecności, widzieć Jego cuda, ale nie mówił do nich wprost. Nie czynił im wywodów filozoficznych, nie prowadził zajęć z teologii, ale zwyczajnie dzień po dniu objawiał wszystko, cokolwiek usłyszał od Ojca. Przekaz wielkich dzieł Bożych dokonywał si w codziennym obcowaniu. Rozmowach, wędrówkach a nawet poprzez dyskusje z uczonymi w Piśmie i faryzeuszami.

Piotr jednak odpowiadając na pytanie Jezusa daje odpowiedź taką, której sam z siebie nigdy by nie udzielił. Mówi to, czego nie objawiły mu ciało i krew, ale Ojciec Niebieski. Mówi słowa bogatsze w treść, niż ta, którą jest w stanie pojąc. Na tym będzie też w przyszłości polegało jego zadanie. Umacniać braci Słowem otrzymanym od Boga. Teraz Jezus jedynie zapowiada jego prymat. Piotr zyskuje w oczach współbraci, ale dopiero przed nim jest czas dorastania do słów, które wypowiedział, do odpowiedzi życia na to, co zostało mu objawione i kim uczynił go Zbawiciel.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Katedra św. Piotra jest dziś dla nas znakiem jedności Kościoła i miejscem, na które spoglądamy, gdy wątpliwości w wierze wkradają się w nasze serca. Dwa tysiące lat nauczania papieży, ciągłość i niezmienność nauki płynącej ze Stolicy Piotrowej. Słowo Boże spisane i to przekazywane w przekazie ustnym. Nauczanie zwyczajne i uroczyste. Targani wichrami współczesności niekiedy zastanawiamy się, czy świat się zmienił, czy my mimo woli ulegamy zmianom. Wówczas sięgamy do Tradycji i zyskujemy pewność. Wszak Katedra Piotrowa stoi na watykańskim wzgórzu nie od dziś i nauka jaka do nas z niej płynie nakazuje nam czerpać delektując się smakiem płynącym od czasów Zbawiciela. Ty jesteś Piotr. Papieże przychodzą i odchodzą. Jedni w opinii świętości, inni szarpani słabościami swoich czasów jeszcze inni powstając i upadając, jak sam Piotr Apostoł. Jedna nauka objawiona przez Boga pozostaje i musi pozostać niezmienna.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy wsłuchuję się w nauczanie płynące z Katedry Piotrowej od czasów apostolskich?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-21 12:26:42
miniaturka

Kardynał Robert Sarah przechodzi na emeryturę

Wakat na urzędzie prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2021-02-21 13:01:51
miniaturka

Helenka Kmieć uhonorowana pośmiertnie za działanie na rzecz praw dzieci

Zmarła przed czterema laty wolontariuszka Helena Kmieć została pośmiertnie odznaczona Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Polska misjonarka została zamordowana w Boliwii, gdzie opiekowała się dziećmi potrzebującymi pomocy.
2021-02-21 13:48:59
miniaturka

„Nie zamiatał pod dywan”. Ofiara molestowania staje w obronie kard. Dziwisza!

„Kard. Dziwisz, pierwsze co zrobił, to powiedział, że napisałem dramatyczne słowa, że bardzo mi współczuje i chciałby zrobić co w jego mocy, by mi pomóc” – wspomina w wywiadzie Adam, który był seksualnie wykorzystywany przez księdza, a zgłosił ten fakt metropolicie krakowskiemu w 2013 r., po 20 latach milczenia.
2021-02-21 16:37:44
miniaturka

Papież do Polaków: „Powtarzajmy z wiarą: Jezu, ufam Tobie!”

Franciszek wskazuje na aktualność orędzia o Miłosierdziu Bożym. Będąc myślami z sanktuarium płockim w Polsce, gdzie dziewięćdziesiąt lat temu Jezus objawił się św. Faustynie, zachęcił Polaków do szczerego powtarzania słów, które widnieją na obrazie Miłosiernego Pana: „Jezu, ufam Tobie!”.
2021-02-21 17:31:19
miniaturka

Testament jako ochrona przed eutanazją? Hiszpańscy biskupi nie widzą innego wyjścia

Wielu lekarzy w Hiszpanii obawia się, że przez wadliwą ustawę, chorzy zostaną pozbawieni opieki paliatywnej, a eutanazja będzie stosowana bezkrytycznie. Jeśli ustawa o eutanazji wejdzie w życie, biskupi nie widzą innego wyjścia jak te, aby ludzie sporządzali testament jako ochronę.
2021-02-21 18:04:52
miniaturka

Z pandemii wszyscy wyjdziemy zranieni?

„Wszyscy wyjdziemy z tej pandemii zmienieni. Czy bliżej Boga? Boję się, że nie” – twierdzi ks. Jerzy Hajduga, kapelan szpitalny, poeta i inicjator Teatru Kotłownia. „Obawiam się odejścia młodych od Kościoła. Trzeba zacząć jakby od nowa, od małych grup” – dodaje.