Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-20 06:00
mk / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Pójdź za Mną” może być odniesione do każdego z nas, zwłaszcza teraz, na początku drogi wielkopostnej. Jesteśmy wzywani do tego, abyśmy „wstali”, abyśmy się podnieśli, zwłaszcza w tych dziedzinach, w których dostrzegamy największe nasze słabości.

Autor/źródło: unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

„Pójdź za Mną!” (Łk 5,27) 

Nie są nam znane dzieciństwo i młodość Mateusza, zwanego Lewim. Jego opisana historia zaczyna się od spotkania z Chrystusem w czasie, w którym wykonywał swój zawód. Św. Łukasz przekazuje nam dokładnie, że Lewi siedział na komorze celnej, kiedy usłyszał wezwanie przechodzącego Pana. 

Celnicy pobierali różne opłaty i podatki. Nie byli lubiani, ponieważ ściągali pieniądze od swych rodaków i przekazywali je okupantom, czyli Rzymianom. Dodatkowo wielu z nich postępowało nieuczciwie, żądając więcej niż powinni, i w ten sposób czerpało dodatkowe korzyści z wykonywanej pracy. Dlatego byli traktowani na równi z grzesznikami i poganami, do tego stopnia, że kto z nimi przebywał, stawał się nieczysty i musiał poddać się obmyciom rytualnym.

Ewangelista pisze, że gdy Lewi usłyszał wezwanie Pana „Pójdź za Mną!” (Łk 5,27), „zostawił wszystko, wstał i z Nim poszedł” (Łk 5,28). Łatwo dostrzec w tym zdaniu konkretne czynności, które nabierają też znaczenia duchowego. Najpierw zatem jest wezwanie Pana; to On wybiera, to On wzywa, to On powołuje, często w sposób zaskakujący. Lewi najprawdopodobniej nigdy nie myślał o tym, żeby pójść z Jezusem.

Warto pamiętać o tym, kiedy dzisiaj dostrzegamy, że także w naszym kraju spada liczba powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Ważne są różne inicjatywy i akcje, ale trzeba przede wszystkim prosić Pana Jezusa, aby posłał robotników na swoje żniwo i dał im siły do podjęcia tej decyzji. Pamiętam, że w czasie studiów w Seminarium Płockim codziennie patrzyliśmy w seminaryjnej kaplicy na ewangeliczne słowa umieszczone nad tabernakulum: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” (J 15,16).

Lewi po tym jak usłyszał wezwanie Pana, „zostawił wszystko”: swoich najbliższych, przyjaciół, środowisko pracy, ale – jak można przypuszczać – także pewien styl życia i myślenia. Lewi „zostawił” wszystko dla Chrystusa i rozpoczął nowe życie. Lewi także „wstał”: tu nie chodzi jedynie o fizyczne powstanie przy komorze celnej. Lewi „wyprostował się”, ponieważ dostrzegł błędy swojego życia, niewłaściwy sposób postępowania, który sprawiał, że był pochylony nad sprawami ziemskimi, nad zarobkiem, nad korzyściami materialnymi… Lewi „z Nim poszedł”. To był początek nowej drogi Mateusza, z której już nigdy nie zboczył, aż do męczeńskiej śmierci, nawet jeśli – jak możemy przypuszczać – przeżywał różnego rodzaju trudności.

„Pójdź za Mną” może być odniesione także do każdego z nas, zwłaszcza teraz, na początku drogi wielkopostnej. Jesteśmy wzywani do tego, abyśmy „wstali”, abyśmy się podnieśli, zwłaszcza w tych dziedzinach, w których dostrzegamy największe nasze słabości. Szukajmy w tym szczególnym klimacie modlitwy, postu i jałmużny korzeni zła w nas, aby móc się ich pozbywać, aby w tym czasie gorliwiej iść z Jezusem, wsłuchując się w Jego słowa, kierowane w sposób bardzo osobisty do każdego z nas.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-19 12:02:09
miniaturka

Spowiedź leczy duszę! Św. Faustyna o wielkim darze sakramentu pokuty i pojednania

„Kiedy odejdę od kratki, obudzę w duszy mojej wielką wdzięczność ku Trójcy Świętej za ten cudowny i niepojęty cud miłosierdzia” – pisze w swoim „Dzienniczku” św. Faustyna. Czytając to, co napisała o sakramencie pokuty i pojednania, trudno nie pobiec do krat konfesjonału po ten ogromny dar łaski!
2021-02-19 12:55:07
miniaturka

Minister zdrowia: w Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa

W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytanie jest nie „czy”, tylko „jakiej skali” ta fala będzie – wyjaśnił.
2021-02-19 13:16:02
miniaturka

Powolna śmierć narodu hiszpańskiego

Katalonia była historycznie faworyzowana przez monarchię Burbonów, przez frankizm i oczywiście przez państwo powstałe na mocy paktu z 1978 roku. Nie zawahało się ono uratować Katalonii od katastrofy śmieciowych obligacji oraz ogólnej degrengolady i nigdy nie przestało inwestować w jej infrastrukturę.
2021-02-19 14:34:10
miniaturka

Bunt przeciw Kościołowi

W wywiadzie udzielonym „Dużemu Formatowi”, na który powołuje się także Więź, siostra Agnieszka Fortuna twierdzi, że bunt w Kościele staje się powszechny. Wypadałoby zadać pytanie, kto się buntuje, przeciw czemu i czy przypadkiem nie jest to bunt przeciw samej Ewangelii?
2021-02-19 16:08:36
miniaturka

Bp Miziński: Kościół chce być dla osób skrzywdzonych środowiskiem pełnym życzliwości

Kościół – pamiętając o pokrzywdzonych przez grzech nieczystości dorosłych względem dzieci – chce, aby skrzywdzeni czuli się częścią jego wspólnoty, gdzie w wymiarze duchowym modlitwa i pokuta są darami, które możemy sobie wzajemnie ofiarować” – podkreślił sekretarz generalny KEP.
2021-02-19 16:38:57
miniaturka

USA: antyaborcyjna ustawa w Karolinie Południowej

Według nowych przepisów nie będzie można dokonać aborcji, jeżeli okaże się, że serce dziecka bije. Jedynym wyjątkiem są przypadki, gdy ciąża zagraża zdrowiu matki albo powstała w wyniku gwałtu bądź kazirodztwa. „Dziś stworzyliśmy historię” – zaznaczył gubernator Henry McMaster.