Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-19 06:00
AC / ks. Michał Kwitliński

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wielki Post ma być radosny czy smutny? Momentem, w którym możemy doświadczyć, jak smutek prowadzi do radości jest spowiedź. Żal za grzechy pozwala nam przyjąć Boże miłosierdzie. Ponownie wracamy do przyjaźni z Jezusem, czego oczywistym owocem jest radość.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Eyecandy Images, licencja: Jak album

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Wielki Post: radosny czy smutny?

W ostatnich latach w różnych artykułach i kazaniach często pojawia się stwierdzenie, że Adwent, w odróżnieniu od Wielkiego Postu, nie jest okresem pokutnym, bo to czas radosnego oczekiwania. W odniesieniu do Adwentu to oczywiście prawda, ale podkreślenie kontrastu może doprowadzić do wniosku, że Wielki Post to czas „smutnego oczekiwania”... Czekamy na uroczyste dni, w których świętujmy radość Zmartwychwstania, więc raczej powinna nas napełniać radość. Jednak Wielkanoc jest poprzedzona dramatem Krzyża. Czy w takim razie mamy czekać ze smutkiem czy niepokojem? Przecież Wielki Piątek jest dniem zwycięstwa, choć zdobytego przez Jezusa za najwyższą cenę. Możemy czuć się trochę zagubieni, jak uczniowie Jana.

Tak, w czasie tych 40 dni jest miejsce na smutek. Żałujemy za nasze grzechy. Dwa dni temu Kościół przypomniał nam bardzo mocno, abyśmy \"rozdzierali nasze serca\" Ale równolegle cieszymy się. Nawrócenie jest powodem do radości. Jeśli, jak mówi sam Pan Jezus, w Niebie cieszą się z nawrócenia jednego grzesznika, to chyba wypada, aby i grzesznik się ucieszył. Tylko że nawrócenie wymaga wcześniej żalu. I tak oto dwa wydawałoby się sprzeczne uczucia idą ze sobą w parze. To jeden z paradoksów naszej wiary. Jak wiem paradoks może oznaczać sprzeczność pozorną, która znika przy głębszym zrozumieniu rzeczywistości.

„Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi?” Pan Jezus jest z nami, tak jak wówczas z uczniami. Mamy do Niego dostęp w modlitwie i sakramentach. Smutek wydaje się nie na miejscu. Dlaczego więc praktykujemy post? Dlaczego Kościół nas wzywa do pokuty? Otóż dla chrześcijanina pokuta nie jest działaniem mającym wywołać smutek. Owszem, u jej początku jest świadomość własnej grzeszności. To przykra prawda: „jestem grzesznikiem”. Ale równocześnie wiem, że Bóg mnie wzywa mimo to. Jego miłość jest ponad moją słabością. Daje mi możliwość zmiany, co więcej, dokonuje się ona z moim udziałem, bo On ceni wolność, która mi dał, bardziej niż ja sam.

„Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć”. Wiemy dobrze o jakim dniu mówi Pan Jezus. W Wielką Sobotę uczniowie poczują się opuszczeni przez Jezusa. Opuszczeni przez Boga. W inny i nie tak bolesny sposób będą odczuwać Jego brak po Wniebowstąpieniu, zanim napełnił ich Duch Święty. Czy i my znajdujemy się w podobnej sytuacji? Grzech oddala nas od Boga. On nas nie opuszcza, ale my opuszczamy Jego. To rodzi w nas smutek, ale jeśli cały czas Go kochamy, podejmujemy środki, aby doń wrócić. A to jest właśnie pokuta, której formą jest post. Pan młody jest z nami, ale my co chwila wychodzimy z wesela na konkurencyjne przyjęcia. Powrót wymaga wysiłku.

Momentem, w którym w szczególny sposób możemy doświadczyć, jak smutek prowadzi do radości jest spowiedź. Żal za grzechy pozwala nam przyjąć Boże miłosierdzie, ponownie wracamy do przyjaźni z Jezusem, czego oczywistym owocem jest radość.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-18 12:44:01
miniaturka

Platforma Obywatelska chce liberalizacji prawa aborcyjnego

W „szczególnie trudnych sytuacjach osobistych”, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, aborcja miałaby być możliwa do 12 tygodnia ciąży. „Jesteśmy zdania, że kobieta musi czuć się bezpiecznie, a państwo powinno zagwarantować kompleksową opiekę" – mówił Borys Budka.
2021-02-18 12:52:33
miniaturka

Brak wielkopostnych wydarzeń będących wyrazem pobożności ludowej? Oto zalecenia Watykanu

Zalecenia Watykanu dotyczą przede wszystkim Wielkiego Tygodnia. Wytyczne mówią o możliwym odwołaniu procesji na zewnątrz kościołów w Niedzielę Palmową, rezygnacji z obrzędu umycia nóg i ucałowania krzyża w Wielki Piątek. Powodem jest trwająca wciąż pandemia koronawirusa.
2021-02-18 14:21:39
miniaturka

Na Wawelu można oglądać młodzieńczą zbroję króla Zygmunta Augusta

To prezent, który Zygmunt August otrzymał w 1533 roku od króla Czech i Węgier z okazji zaręczyn z jego córką Elżbietą. Miał wtedy 13 lat. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu podkreślił, że na świecie istnieją tylko dwa tego typu dzieła z XVI wieku.
2021-02-18 16:39:14
miniaturka

Biden pobożnym katolikiem? Abp Naumann: „Prezydent musi przestać udawać”

„Joe Biden powinien przestać nazywać siebie pobożnym katolikiem i przyznać, że jego poglądy na aborcję są sprzeczne z nauczaniem Kościoła” – uważa abp Naumann, dodając, że Biden powinien powstrzymać się od przystępowania do Komunii św.
2021-02-18 17:00:10
miniaturka
play

Modlitwa „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Rekolekcje wielkopostne [wideo]

Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. To rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Poprowadzi je bp Artur Ważny. Odcinki będą ukazywały się od 22 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.
2021-02-18 18:42:44
miniaturka

Europoseł PO: w sprawie aborcji potrzebne jest referendum

„W naszym liście zaznaczyliśmy, że trzeba podjąć działania, umożliwiające kobietom wybór, ale przy uwzględnieniu również ochrony życia nienarodzonych. To jest element, którego w dzisiejszym stanowisku PO nie ma” – mówi Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej.