Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-13 06:00
JR / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza Ewangelia stanowi zachętę do głębszego spojrzenia na nasze podejście do Pokarmu, który Jezus pozostawił jako szczególny skarb dla całego rodzaju ludzkiego. Bez niego nie będziemy mogli postępować na drodze życia duchowego.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem>>

Wokół Jezusa zgromadziło się wiele osób pragnących słuchać Jego nauki, szukających uzdrowienia na ciele i duchu, przypatrujących się Jego stylowi życia. Niektórzy byli przy Nim już od trzech dni i nie mieli co jeść. Potrzeba była bardzo konkretna, bo ciało człowieka ma swoje wymogi i głodni ludzie mogli zasłabnąć w drodze… Jezus zapytał zatem uczniów, co można zrobić, ale oni nie mieli żadnego pomysłu: „«Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?» Zapytał ich: «Ile macie chlebów?» Odpowiedzieli: «Siedem»” (Mk 8,4-5). Uczniowie nie pamiętali, że przecież nie tak dawno Jezus nakarmił w cudowny sposób pięć tysięcy mężczyzn (por. Mk 6,44).

To w kontekście zgłodniałego tłumu i zniechęconych uczniów Jezus, po kilku uzdrowieniach i uwolnieniach z mocy złych duchów, dokonał drugiego rozmnożenia chleba i nakarmił w cudowny sposób około czterech tysięcy ludzi (por. Mk 8,9). Mesjasz pokazał wyraźnie, że troszczy się o całego człowieka, jego ducha i ciało.

Jednak ten cud jest także zapowiedzią czegoś jeszcze większego, ustanowienia Eucharystii. Wielu dzisiejszych komentatorów tego fragmentu Ewangelii zatrzymuje się na pierwszym poziomie interpretacyjnym, podkreślając troskę Zbawiciela o zewnętrzne potrzeby człowieka. To prawda, że są one ciągle aktualne i jest skandalem naszych czasów, w których tak często chlubimy się bogactwem i postępem techniki, że tak wielu ludzi, w tym dzieci, codziennie umiera z głodu.

Ale jeszcze większym problemem jest to, że zapominamy o chlebie eucharystycznym, o tym pokarmie, który daje nam życie wieczne. Wielu już zasłabło na drodze duchowej, choć zupełnie nieźle ma się od strony fizycznej… Jeśli spojrzymy pod tym kątem na cały świat, sytuacja jest nadzwyczaj smutna. Do pewnych miejsc religia chrześcijańska jeszcze nie dotarła i ludzie nie mogą się karmić Ciałem Chrystusa. W jeszcze innych regionach czynią to w sposób niegodny, przystępując do Komunii Świętej bez spowiedzi od dłuższego czasu, niekiedy w stanie grzechu ciężkiego. A i w naszych krajach o tradycji katolickiej ostatnio, także z racji na pandemię, zdecydowanie zmalała liczba tych, którzy systematycznie karmią się Chlebem eucharystycznym, bo napotykają takie czy inne trudności, mniej lub bardziej uzasadnione racje, bo nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele tracą.

Dzisiejsza Ewangelia stanowi zachętę do głębszego spojrzenia na nasze podejście do Pokarmu, który Jezus pozostawił jako szczególny skarb dla całego rodzaju ludzkiego. Bez niego nie będziemy mogli postępować na drodze życia duchowego. Pisze św. Augustyn: „Nie ma wiecznego życia ten, kto nie spożywa tego chleba, ani nie pije tej krwi, bowiem doczesne życie ludzie mogą mieć bez niego, ale wiecznego w żaden sposób nie mogą. Kto więc nie spożywa Jego ciała, ani nie pije Jego krwi, nie ma w sobie życia, a kto spożywa Jego ciało i pije Jego krew, ma życie” (Homilie na Ewangelię św. Jana 26,15).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-12 13:57:42
miniaturka

Jak wzmocnić małżeńską relację? Pomoże Kurs Małżeński Alpha online!

14 lutego przypada Światowy Dzień Małżeństwa. Z tej okazji Krajowe Biur Alpha Polska zaprasza na Kurs Małżeński Alpha online. Jego celem jest pomoc parom w zbudowaniu silnych fundamentów relacji, nauczyć efektywnej komunikacji i pokazać jak najlepiej radzić sobie z różnicami.
2021-02-12 14:08:53
miniaturka

Obrońcy życia w USA coraz bardziej zaniepokojeni postępowaniem Bidena

Wspierająca aborcję Neera Tanden została w grudniu nominowana przez prezydenta Bidena na kolejnego dyrektora OMB. Jak twierdzi Russ Vought, były dyrektor OMB, Tanden czeka zadanie dopilnowania, aby „polityka Bidena znalazła odzwierciedlenie w całym rządzie federalnym”.
2021-02-12 14:23:11
miniaturka

Prezydent powołał Radę ds. Ochrony Zdrowia. Czym będzie się zajmować?

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. Zaczynamy pracę Rady od wielkiego wyzwania, jakim jest pandemia Covid-19; liczę, że wkrótce ją pokonamy i zajmiemy się naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce – mówił prezydent na inaugurującym posiedzeniu Rady.
2021-02-12 15:28:31
miniaturka

Noworodki będą testowane pod kątem SMA. Dla neurologów to wiadomość roku!

Wszystkie noworodki w Polsce będą miały testy pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni. To diametralnie może odmienić los chorych. Neurolodzy mówią, że to niezwykle ważna wiadomość. Najpierw testowane będą dzieci w kilku województwach, ale program, który wkrótce będzie wdrażany, docelowo będzie obejmował cały kraj.
2021-02-12 21:42:53
miniaturka

Orędzie Papieża na Wielki Post 2021

W tegorocznym orędziu na Wielki Post Papież podkreśla, że powinien to być czas spotkania z Bogiem w postawie wiary. Nadzieja jest jak żywa woda, konieczna, byśmy mogli podążać dalej drogą wskazaną przez wiarę, miłość natomiast jest wprowadzeniem wiary w czyn
2021-02-12 21:47:51
miniaturka

Kard. Koch: Kościół musi odpowiedzieć na pandemię wychodząc od własnej wiary

Podczas spotkania online z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego kard. Kurt Koch zwrócił uwagę, że odpowiedź Kościoła na pandemię musi wynikać z wiary, a nie z innych względów. Wśród kryzysu nie można zaniedbać duchowego dobra wierzących