Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-16 06:02
AC / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mk 2,17). Z punktu widzenia duchowego, bez pomocy Jezusa my wszyscy źle się mamy, i wszyscy potrzebujemy Jego uzdrawiającej łaski...

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Nie potrzebują lekarza zdrowi” (Mk 2,17).

Temat chorób i uzdrowień jest ciągle aktualny, także w naszych czasach, i nie tylko z racji na pandemię, z którą się borykamy już od ponad roku, ale także na wiele innych schorzeń i dolegliwości, które towarzyszą nieustannie rodzajowi ludzkiemu. Podczas gdy jedne choroby, które w przeszłości były nieuleczalne, dzisiaj nie stanowią dla lekarzy większego problemu, pojawiają się inne, na które medycyna, choć czyni niesamowite postępy, do tej pory nie może zaleźć skutecznego lekarstwa.

Pod koniec dzisiejszego fragmentu Ewangelii Jezus wypowiada zdanie: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mk 2,17). Nawet jeśli jest to stwierdzenie oparte na obserwacjach z życia codziennego i dotyczy – jak się wydaje – przede wszystkim ciała, jednak kontekst, w którym Jezus je wypowiada, wskazuje bardziej na ducha.

Jezus nieco wcześniej powołał na swojego ucznia, przypuszczalnie zaskakując tym wielu, „Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego na komorze celnej” (Mk 2,14), który nie tylko wstał i poszedł za Nim, ale także sprawił, że Jezus zasiadł do stołu w jego domu razem z wieloma celnikami i grzesznikami. Wywołało to nie tylko zdziwienie, ale nawet zgorszenie u niektórych faryzeuszów, mających się za wybranych i sprawiedliwych. Pytali otwarcie: „Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami?” (Mk 2,16). Jezus usłyszał to pytanie i odpowiedział na nie w sposób pośredni: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mk 2,17).

Z punktu widzenia duchowego, bez pomocy Jezusa my wszyscy źle się mamy, i wszyscy potrzebujemy Jego uzdrawiającej łaski. Celnika Lewiego uratowało to, że otworzył się na Bożą pomoc i przyjął wezwanie. Można przypuszczać, że zdawał sobie sprawę ze swoich „dolegliwości” i nie uważał siebie za doskonałego – tak jak faryzeusze – bo to bardzo przeszkadza, a niekiedy wręcz uniemożliwia przyjęcie Bożego miłosierdzia.

Jezus, Boski Lekarz, pragnie i jest w stanie uleczyć każdego z nas z rozmaitych dolegliwości, i nie patrzy na naszą przeszłość i upadki. Każda chwila jest stosowna na przyjęcie Jego „lekarstwa” i rozpoczęcie nowego życia. Niech św. Mateusz, najpierw celnik, a później Apostoł, który nie tylko wiernie towarzyszył Jezusowi w czasie Jego publicznego nauczania, ale później napisał o Nim piękną Ewangelię i za Jezusa oddał życie jako męczennik, wstawia się za nami i wyprasza łaskę otwarcia się na Jezusowe wezwanie i na Jego łaskę.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-15 14:56:12
miniaturka

Chrześcijanie muszą być gotowi do przyjmowania każdej formy męczeństwa

Chrześcijanie powinni być gotowi na nowy wiek męczeństwa – na męczeństwo zrzeczenia się niektórych swobód, na znoszenie białych męczeństw, bez względu na to, jakie cierpienie by one oznaczały, aby być wiernym Jezusowi Chrystusowi – powiedział bp Joseph Strickland.
2021-01-15 15:46:16
miniaturka

„Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego w niecodziennym wykonaniu [WIDEO]

Klasyki polskiej piosenki po francusku śpiewa Francois. Właśnie ukazał się teledysk do jego utworu „J’aime me retrouver là”. „Chodzi o to, żeby inne kultury też mogły poznać i kochać Polskę tak jak ja” – mówi artysta.
2021-01-15 16:16:27
miniaturka

Nadchodzi śnieg i mróz. Tak zimno nie było od dwóch lat!

Nadchodzący weekend, w trakcie którego temperatura może spaść do -22 st. na wschodzie Polski, będzie najzimniejszym od dwóch lat – ostrzega w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Duży mróz i opady śniegu spodziewane są już w nocy z piątku na sobotę.
2021-01-15 20:08:07
miniaturka

“Polonijny Rodzic na 6” - 2021

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły polonijne do udziału w IV edycji konkursu “Polonijny Rodzic na 6” - 2021. Konkurs ten ma na celu docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Ma promować postawę rodzica - nauczyciela swoich dzieci, który przekazuje i pielęgnuje język ojczysty w swoim domu. Termin nadsyłania zgłoszeń pocztą elektroniczną: od 1 stycznia 2021 do 30 marca 2021 r.
2021-01-16 08:38:59
miniaturka

O co chodzi z brytyjskim i afrykańskim wariantem koronawirusa?

W przekazie medialnym nt. SARS-CoV-2 naprzemiennie pojawiają się informacje o nowej mutacji, wariancie czy szczepie koronawirusa. Znaczenie tych terminów jest ściśle określone i nie jest synonimiczne – mówi prof. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.
2021-01-16 09:19:29
miniaturka

Chińska szczepionka Sinophram najbardziej niebezpieczna – odkryto 73 skutki uboczne

Po tym jak odkryto, że szczepionka Sinophram może wywoływać 73 skutki uboczne, chiński ekspert ds. szczepionek cytowany przez portal informacyjny „Taiwan News” uważa, że jest to „najbardziej niebezpieczna szczepionka na świecie”. Jednym z jej skutków ubocznych jest utrata wzroku.