Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-06 06:00
MG / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza Uroczystość podkreśla dwa wymiary misterium Epifanii: konkretność Bożego działania w historii oraz to, że każde spotkanie z Bogiem zmienia myślenie i kierunek życiowej wędrówki

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem.


W drodze do Jezusa


Boże działanie jest zawsze konkretne. Ma swój czas, miejsce i adresatów, którzy bardziej lub mniej świadomie włączają się w historię zbawienia. Mędrcy pielgrzymujący do Nowonarodzonego są otwarci na różne znaki. Korzystają z informacji uzyskanych od Heroda. Jest on postacią tragiczną. Umysłem ma dostęp do wiedzy na temat Mesjasza, ale serce zamknął na miłość. W sposób właściwy wskazuje drogę, ale sam w pielgrzymkę zmieniającą kierunek życia nie wyrusza. Znamienny jest fakt, że droga do Betlejem wiedzie przez Jerozolimę. Tak też jest w liturgii. Odkrycie sensu wcielania ujawnia się w blasku Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa.


Najbardziej spektakularnym znakiem, za którym podążają mędrcy jest gwiazda. Pisze o niej Benedykt XVI w encyklice "Spe salvi", nawiązując do nauczania św. Grzegorza z Nazjanzu: „Mówi on, że w chwili, w której trzej Królowie, prowadzeni przez gwiazdę, adorowali nowego Króla Chrystusa, nastąpił koniec astrologii, gdyż od tej pory gwiazdy poruszają się po orbitach wyznaczonych przez Chrystusa. Rzeczywiście w tej scenie jest odwrócone ówczesne pojmowanie świata, które w inny sposób na nowo dochodzi dzisiaj do głosu. To nie żywioły świata, prawa materii rządzą ostatecznie światem i człowiekiem, ale osobowy Bóg rządzi gwiazdami, czyli wszechświatem; prawa materii i ewolucji nie są ostateczną instancją, ale rozum, wola, miłość – Osoba” (5).


Jest jeszcze jedno źródło inspiracji dla pielgrzymów idących ze Wschodu. Zewnętrzne znaki dopełnia wewnętrzne objawienie, aby zmienić drogę powrotną. Każde spotkanie z Bogiem ma taki skutek – zmienia myślenie i kierunek życiowej wędrówki.


Z ewangelicznego zapisu nie wynika wprost liczba przybyłych do Betlejem mędrców. Tradycja mówi o trzech – zapewne z powodu liczby przniesionych darów – nadając im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Ale złoto, kadzidło i mirra, choć stanowią wyznanie wiary w Bóstwo i człowieczeństwo Jezusa Chrystusa oraz zapowiedź spełnienia Jego misji, ustępują wobec daru cenniejszego. Jest nim obecność przy Nowonarodzonym. Ten dar może złożyć każdy z nas, bez względu na materialną zasobność. Obecność to jedno z imion miłości.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-05 13:22:06
miniaturka

Szef MZ: w pierwszej grupie najpierw szczepienie osób powyżej 75. roku życia

Jeżeli chodzi o dystrybucję szczepień, to będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych, którzy są najbardziej narażeni na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem Covid-19; czyli osób powyżej 75. roku życia - powiedział szef MZ Adam Niedzielski.
2021-01-05 13:51:57
miniaturka

Bp Solarczyk modlił się w katedrze w Radomiu, zawierzając Bogu swoją posługę

Biskup-nominat Marek Solarczyk modlił się 5 stycznia w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Była to pierwsza oficjalna wizyta w Radomiu bp. Solarczyka, którego Ojciec Święty Franciszek powołał na urząd biskupa radomskiego.
2021-01-05 13:59:17
miniaturka

Badanie RPD: dla młodzieży izolacja jest gorsza niż nauka zdalna

Z badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka wynika, że nauka zdalna przynosi dzieciom i młodzieży trud i dyskomfort, jednak to nie ona jest największym problemem.
2021-01-05 16:11:36
miniaturka

Zdjęcia dzieci poddanych aborcji nie powinny być prezentowane w przestrzeni publicznej

W oświadczeniu przesłanym przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, podpartym opinią naukowców, czytamy, że niewskazane jest prezentowanie w przestrzeni publicznej drastycznych zdjęć pokazujących ciała dzieci poddanych aborcji.
2021-01-06 08:37:44
miniaturka

Magowie czy królowie? Kim byli mędrcy, którzy pokłonili się Jezusowi?

Trzej Królowie to bardzo zagadkowe postacie. Pojawiają się tylko w Ewangelii wg św. Mateusza, a ich historię rozbudowały apokryfy. Jak się nazywali? Skąd pochodzili? Czym się zajmowali? – odpowiada Roman Zając, autor książki „Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”.
2021-01-06 08:55:48
miniaturka

Co zrobić z choinką po świętach? Drzewko nie musi trafić do śmietnika

Choinka, której chcemy się pozbyć po świętach, nie musi trafić do śmietnika – przypominają Lasy Państwowe. Można ją zagospodarować – posadzić albo rozdrobić i rozsypać na rabacie. Drzewka świąteczne to też biomasa.