Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-29 06:02
AC / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Kościół okazuje się być najlepszą szkołą, a liturgia najlepszym nauczycielem w tej najtrudniejszej ze sztuk, sztuce umierania: umierania bez żalu, paniki, rozpaczy. Sztuce odchodzenia z tego świata bez „trzaskania drzwiami”.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Sztuka odchodzenia

Symeon… człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela… [i] za natchnieniem Ducha przyszedł do świątyni. Symeon nie szukał Boga w przyrodzie, gwiazdach, pięknie natury (choć niewątpliwie wszędzie tam Bóg jest), ale wyczekiwał Go w świątyni i tam Go znalazł. Jeszcze jeden dowód, że świątynia jest ważna, że umożliwia spotkanie z Bogiem i spotkanie Boga. Iluż ludziom wstąpienie do świątyni otwarło drogę do zabawienia, by wymienić tylko niektórych w ostatnich czasach, jak na przykład: Alexisa Carrela (zm. 1944) – laureata nagrody Nobla, gorącego zwolennika (przed nawróceniem) eugeniki i eutanazji; Jana Jorgensena (zm. 1956) – duńskiego pisarza, przyrównywanego do Andersena; André Frossarda (zm. 1995) – francuskiego filozofa i dziennikarza, syna założyciela Francuskiej Partii Komunistycznej. Wszyscy wymienieni „wzięli w objęcia Boga” wstępując, czasem zupełnie przypadkowo, do katolickiej świątyni.

Świątynia, kościół jest bowiem zawsze domem Boga, jest namiotem, który On rozbił pośród swego ludu. „Wiedzieli” o tym doskonale komuniści, gdy wysadzali świątynie w powietrze, wiedzą i dzisiaj lewacy i liberałowie, gdy zamieniają świątynie na puby i kawiarnie, wiedzą i nasze wojujące feministki, gdy wulgarnymi hasłami na murach świątyń, starają się je zohydzić wierzącym. Paradoksalnie jednak świątynie potrzebne są wszystkim, wierzącym i niewierzącym, by przytoczyć tylko słowa włoskiego pisarza i dziennikarza, agnostyka Maso Biggero: – „kościół to jedyne miejsce, gdzie mogę odnaleźć samego siebie”.

Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju … bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie. W ostatniej części Liturgii Godzin, tzw. Komplecie, słowa starca Symeona stają się modlitwą tych wszystkich, którzy tuż przed zaśnięciem powierzają z ufnością swoje życie Bogu. Kościół, raz jeszcze, okazuje się być najlepszą szkołą, a liturgia najlepszym nauczycielem w tej najtrudniejszej ze sztuk, sztuce umierania: umierania bez żalu, paniki, rozpaczy. Sztuce odchodzenia z tego świata bez „trzaskania drzwiami”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-28 12:48:14
miniaturka

Ks. Studnicki: Prawda i autentyczność jest jedyną drogą

„Kościół musi się uczyć na te zarzuty reagować adekwatnie, szukając w każdej poszczególnej sytuacji prawdy, odpowiedzialności i sprawiedliwości. Dopiero wtedy będzie można mówić o procesie odbudowy” – mówi ks. Piotr Studnicki w rozmowie z Marcinem Makowskim dla Wirtualnej Polski.
2020-12-28 14:25:39
miniaturka

Müller: zakaz przemieszczania się w Sylwestra poza określonymi celami pozostaje

Nie ma godziny policyjnej w noc sylwestrową; mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami i te przepisy pozostaną w rozporządzeniu – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-12-28 15:17:25
miniaturka

Pandemia zaostrzyła dyskryminację chrześcijan

W mijającym roku wzrosła na świecie liczba prześladowanych chrześcijan, a pandemia sprowokowała nowe formy dyskryminacji – informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, która monitoruje sytuację chrześcijan na świecie i wspiera prześladowanych w 60 krajach.
2020-12-28 16:16:24
miniaturka

Co przyniesie 2021 w Kościele powszechnym?

Pozostawanie elastycznym, znajdowanie kreatywnych rozwiązań, przekonanie, że „wirtualne jest także duchowe”, to niektóre z wyzwań przed jakimi prawdopodobnie będzie stać Kościół katolicki na całym świecie w 2021 roku.
2020-12-28 22:28:04
miniaturka

Zmarł o. Włodzimierz Zatorski, założyciel Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec

28 grudnia, przed godziną 17:00 zmarł o. Włodzimierz Zatorski, mnich opactwa benedyktynów w Tyńcu. Znany był ze swych licznych publikacji z dziedziny duchowości, wcześniej zaś, w latach 1970-tych, z działalności opozycyjnej
2020-12-29 08:41:38
miniaturka

Watykan: zasadnicze zmiany w zarządzaniu i kontroli finansów Stolicy Apostolskiej

W Watykanie opublikowano list apostolski Papieża Franciszka, w formie motu proprio, regulujący niektóre kompetencje w sprawach ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej. List odbiera wiele dotychczasowych uprawnień Sekretariatowi Stanu