Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-21 06:00
JR / ks. Mirosław Matuszny

Zaczynam dzień z Ewangelią

Kościół na przestrzeni dziejów przeżywał różne czasy. Także epidemie i zarazy nawiedzały po wielokroć Europę i świat, stawiając pytania o Emmanuela – Boga z nami. On zawszy był pośród swego ludu. Nigdy nas nie opuścił i nie opuści.

Autor/źródło: wikipedia.org

Czas adwentu, jakże trudnego i wymagającego, dobiega powoli końca. Dzisiejsza liturgia słowa potęguje nasze radosne oczekiwanie czytaniem z Księgi Pieśni nad Pieśniami. Czyż można bowiem lepiej opisać radość oczekiwania na Tego, który jest Oblubieńcem swojego Kościoła? To właśnie ta księga najbardziej spośród wszystkich ksiąg Pisma Świętego opisuje miłość oblubieńczą, która w interpretacji Starego Testamentu odczytywana jest jako miłość Boga do swojego ludu, zaś w interpretacji chrześcijańskiej jako miłość Chrystusa do Kościoła. 

Słowa ukochanej są więc dziś słowami Kościoła, który w tym czasie ograniczeń i zamętu potrzebuje owego spotkania z ukochanym. Nasza relacja z Chrystusem zawsze wystawiana była na niebezpieczeństwo, kiedy ulegaliśmy pokusom do grzechu. Dziś dodatkowo zaistniała sytuacja w sercach wielu ludzi rodzi dodatkowe pytania i obawy. Pragniemy wyśpiewać Jezusowi czułe „Lulajże Jezuniu”, ale nie wiemy, czy będzie dla nas miejsce na parafialnej pasterce. Czekamy jak co roku na podzielenie się opłatkiem, ale w tym, jak w żadnym innym puste miejsce przy stole nabierze dodatkowego smutnego znaczenia. Mieliśmy czas, aby zrobić świąteczne zakupy, ale dla wielu „zbyt ryzykowne” okaże się szukanie konfesjonału, gdzie będzie można pojednać się z Bogiem i przygotować serce na przyjęcie Zbawiciela.

Jedno nie zmieni się mimo wszystko. Oblubieniec nadejdzie. Przyjdzie do swej Oblubienicy – Kościoła w te nadchodzące święta i przyjdzie kiedyś na końcu świata, aby wszystko zostało Mu poddane. Ton od nas zależy, czy dobrze przygotujemy się na Jego przyjście, czy zrobimy w naszych sercach miejsce, aby Boża Dziecina przyszła na świat.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Kościół na przestrzeni dziejów przeżywał różne czasy. Wiele epok naznaczonych było prześladowaniem i cierpieniem. Także epidemie i zarazy nawiedzały po wielokroć Europę i świat, stawiając pytania o Emmanuela – Boga z nami. On zawszy był pośród swego ludu. Nigdy nas nie opuścił i nie opuści, jeśli tylko my sami nie zapomnimy o Nim i nie zachowamy się jak mieszkańcy Betlejem w tę noc, kiedy „Bóg porzucił szczęście swoje i wszedł między lud ukochany.” Adwent tego roku już za kilka dni przejdzie do historii. Czy zdołamy jeszcze wykorzystać ten czas, który nam pozostał?

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy pragnę w moim sercu zrobić miejsce Jezusowi?


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-20 11:57:07
miniaturka

Psycholog: warto poszukać pozytywów tegorocznych świąt przeżywanych w czasie pandemii

Myślę, że tegoroczne Boże Narodzenie to będzie taki dobry czas na wpatrzenie się w siebie, swoich najbliższych i dostrzeżenie dobrych stron czasu spędzonego właśnie w takim większym spokoju – powiedziała psycholog dr hab. Katarzyna Ślebarska.
2020-12-20 12:24:26
miniaturka

Matka Boża w maseczce z błyskawicą. Ordo Iuris składa wniosek do prokuratury

„Wysokie Obcasy” opublikowały grafikę Matki Bożej w maseczce z piorunem. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris zapowiedział, że zostanie złożony wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o przestępstwie w związku z obrazą uczuć religijnych.
2020-12-20 13:20:55
miniaturka

Przygotujmy nasze serce na ugoszczenie Boga

Aby Jezus narodził się w nas, przygotujmy nasze serce na ugoszczenie Boga – zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Zachęcił też do obdarowania „kogoś potrzebującego, o którym nikt nie myśli”.
2020-12-20 15:07:24
miniaturka

MKiDN przygotowało świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”

Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy sprawiają, że święta mają w Polsce wyjątkową aurę. Aby ją przybliżyć, MKiDN przygotowało świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”.
2020-12-21 08:46:02
miniaturka

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek; decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – podał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-12-21 09:36:31
miniaturka

Naukowcy z IChB PAN opracowali test wykrywający SARS-CoV-2 i grypę!

Test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę opracowali naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test – poinformował PAP Instytut.