Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-19 06:02
AC / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wszystko to, co Bóg czyni dla nas, jest łaską, która przekracza każde oczekiwanie człowieka i wszystko to, czego człowiek może się spodziewać. Zachariasz i Elżbieta otrzymali nadzwyczajny dar: nie tylko doczekali się syna, ale, zgodnie z zapowiedzią Bożego wysłannika, był on wielki w oczach Pana.

Autor/źródło: Wikimedia Commons , Malarz z kręgu Lois-Jeana-Francois Lagrenee

„Będzie bowiem wielki w oczach Pana” (Łk 1,15)

Historia Bożych wysłanników przebiega wedle planu, który znany jest tylko Panu, a nas wielokrotnie zaskakuje. Możemy przypuszczać, że Zachariasz i Elżbieta stracili już całkowicie nadzieję na to, że kiedyś będą mogli się cieszyć potomstwem. Oboje bowiem posunęli się w latach (por. Łk 1,7), a Elżbieta była niepłodna. Nie móc mieć dzieci w mentalności ludzi tamtych czasów łączyło się ze wstydem, a nawet z pewnym poczuciem winy. Sytuacja była o tyle szczególna, że przecież „Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga i postępowali nienagannie według wszystkich przykazań i przepisów Pańskich” (Łk 1,6).

Ewangeliczny opis można odnieść także do naszych znajomych par małżeńskich, które nie mogą mieć potomstwa, a przecież – jak się nam wydaje – postępują o wiele uczciwiej niż inni. Sprawiedliwość ludzka nie może jednak wymagać automatycznie Bożej interwencji; tym bardziej w taki sposób, jaki nam wydaje się najodpowiedniejszy. Wszystko zależy od tajemniczej często woli Bożej. To właśnie ona sprawia, że Zachariasz w chwili najmniej oczekiwanej słyszy słowa: „Nie bój się, Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja, Elżbieta, urodzi ci syna i nadasz mu imię Jan” (Łk 1,13); warto dodać, że to imię oznacza: „Bóg jest łaskawy”.

Wszystko to, co Bóg czyni dla nas, jest łaską, która przekracza każde oczekiwanie człowieka i wszystko to, czego człowiek może się spodziewać. Przypominam sobie jak mój ojciec duchowny w Seminarium Płockim zwykł mówić: to, co jest najpiękniejsze w twoim życiu, jest darem… Zachariasz i Elżbieta otrzymali nadzwyczajny dar: nie tylko doczekali się syna, ale, zgodnie z zapowiedzią Bożego wysłannika, był on wielki w oczach Pana; nie pił wina i sycery, już w łonie matki napełniony został Duchem Świętym i nawrócił do Boga wielu spośród synów Izraela (por. Łk 1,15-16).

Prorocy, których Bóg posyła, nie są wynikiem działalności i zasług człowieka, ale przejawem Jego troski i miłości do rodzaju ludzkiego. Miłosierny Pan kieruje do nas swoich wysłanników także w naszych czasach. Dzisiaj mamy dobrą okazję do tego, aby prosić Boga o ich rozpoznanie oraz o odczytanie posłannictwa współczesnych „Janów”, których często nie jesteśmy w stanie dostrzec, usłyszeć, wsłuchiwać się w ich słowa, objawiające wolę Bożą. Jesteśmy zabiegani, zagonieni, tak bardzo przejęci swoimi sprawami, albo ulegamy wpływowi potężnych mediów, które świadomie zagłuszają tych wszystkich, którzy - jak swego czasu św. Jan Chrzciciel - mówią odważnie i w sposób klarowny pokazują ludziom, co można, a czego czynić nie wolno…

W tym szczególnym czasie Adwentu o otwarcie na słowa Twoich współczesnych proroków prosimy Cię, Panie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-18 13:00:52
miniaturka

Polacy niezdecydowani w kwestii szczepienia przeciwko COVID-19

Tylko 17 proc. Polaków zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, a 23 proc. dopiero po jakimś czasie. Z kolei 38 proc. badanych nie zamierza szczepić się w ogóle – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i ARC Rynek i Opinia.
2020-12-18 13:36:54
miniaturka

Watykańska szopka na przekór papieżowi?

Tegoroczna szopka ustawiona na pl. św. Piotra nie przestaje budzić emocji. Nie da się ukryć, że zaprzecza ona nie tylko estetyce sztuki sakralnej, ale nawet samym wskazaniom papieża Franciszka zawartym w liście apostolskim „Admirabile signum”.
2020-12-18 13:38:35
miniaturka

„Różaniec do granic czasu” to inicjatywa nieuzgodniona z biskupami

Rada Stała zwróciła uwagę na nieuzgodnione z KEP działania Fundacji Solo Dios Basta i zaplanowaną na sylwestrową noc inicjatywę modlitewną pt. „Różaniec do granic czasu”. Zauważono, że Fundacja ponownie zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania.
2020-12-18 15:55:36
miniaturka

Młodzi nie znają św. Jana Pawła II. Trzeba dać im dobre świadectwo

Rada Stała podjęła refleksję nad pojawiającymi się próbami podważenia autorytetu największego Polaka w naszej historii. Młodzież nie miała już możliwości zetknięcia się z Janem Pawłem II bezpośrednio. Biskupi apelują więc o międzypokoleniowe dzielenie się wiarą.
2020-12-18 16:34:02
miniaturka

Komenda Główna Policji: będziemy reagować w przypadku naruszenia przepisów

Policjanci w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, nieprzestrzegania nakazów, zakazów czy ograniczeń, będą reagować, zwłaszcza jeżeli chodzi o gromadzenie się osób – powiedział w piątek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
2020-12-19 08:31:53
miniaturka

Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie przyrodą

Przy okazji pandemii koronawirusa wzrosła liczba ludzi zainteresowanych obcowaniem z naturą – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Plos One”. W pierwszych miesiącach pandemii aż 26 proc. mieszczuchów, którzy od lat nie odwiedzali parków i lasów, postanowiło skorzystać z dobrodziejstw terenów zielonych.