Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-21 11:09
ds / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przeżywamy ostatnie dni roku liturgicznego, w których Kościół tradycyjnie proponuje nam czytania dotyczące naszej przyszłości i czasów ostatecznych. Dzisiaj czyni to w związku z pytaniem, jakie postawili Jezusowi saduceusze, nawiązując do historii siedmiu braci.

Autor/źródło: Pixabay, 12019, licencja: CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych” (Łk 20,38) 

Zgodnie z mojżeszowym prawem lewiratu, po tym jak jeden z braci umierał, następny żenił się z wdową po tamtym. Trochę trudno wyobrazić sobie tego typu historię, ale też nie można jej całkowicie wykluczyć. Zresztą, nawet gdyby w opowiadaniu chodziło jedynie o dwóch braci, można tak samo postawić logiczne pytanie: „Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną?” (Łk 20,33).

Jezus wykorzystuje okazję, aby najpierw powiedzieć saduceuszom i nam wszystkim tę prawdę, że po śmierci „ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu zmarłych, ani żenić się nie będą, ani za mąż wychodzić” (Łk 20,35). Następnie, w obecności tych właśnie saduceuszów, którzy twierdzili, że nie ma zmartwychwstania (por. Dz 23,8), wyraźnie potwierdza podstawową dla Jego nauki prawdę, „że umarli zmartwychwstają” (Łk 20,37). Wreszcie kończy zdaniem, które jest podsumowaniem całego wywodu: „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją” (Łk 20,38).

To zdanie daje nam niewątpliwie pocieszenie, bo wskazuje na to, że nasze życie jest w rękach samego Boga, który troszczy się o nas nie tylko w czasie życia ziemskiego, ale prowadzi nas ku lepszemu życiu.

Warto teraz, pod koniec kolejnego roku liturgicznego, zapytać się konkretnie o to, w jakim stopniu odczuwamy Bożą obecność w naszym codziennym życiu? Rozważmy naszą postawę w chwilach bólu, choroby, różnego rodzaju trudności, które są udziałem nas samych albo naszych bliskich. Czy jesteśmy w stanie przyjąć to wszystko jako pewne doświadczenie, niekiedy bardzo bolesne, które jednak nas oczyszcza i które zbliża nas do Boga żywych?

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do odkrywania obecności Boga żywego tu i teraz, w różnych, często nieprzewidzianych sytuacjach. Św. Augustyn przez wiele lat szukał szczęścia w różnych okolicznościach i stawiał poważne pytania dotyczące sensu swojego życia. Jednak dopiero po długim okresie niepowodzeń przekonał się, że Bóg żywych był przede wszystkim w nim samym jak sam to wyznaje: „Nie byłoby mnie, Boże mój, zupełnie by mnie nie było, gdyby Ciebie we mnie nie było. A może raczej nie byłoby mnie, gdybym nie istniał w Tobie, z którego wszystko, przez którego wszystko, w którym wszystko (por. Rz 11,36)?” (Wyznania 1,2).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-11-20 08:48:27
miniaturka

Zostanie kardynałem, ale nie przyjmie sakry biskupiej

Kardynał-nominat, franciszkański zakonnik o. Raniero Cantalamessa, którego papież Franciszek włączy 28 listopada do Kolegium Kardynalskiego, zrezygnował z przysługującej mu według prawa kanonicznego sakry biskupiej. Sekretarz kardynała-nominata poinformował 17 listopada, że papież Franciszek udzielił dyspensy 86-letniemu duchownemu.
2020-11-20 10:19:04
miniaturka

Raport na temat McCarricka nie szkodzi Janowi Pawłowi II

Zdaniem ks Sławomira Odera, postulatora procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, watykański raport na temat McCarricka nie obciąża Papieża-Polaka, ale jednakże jest przez niektórych złośliwie i tendencyjnie interpretowany.
2020-11-20 10:40:04
miniaturka

Do 29 listopada bez zmian, Boże Narodzenie także z dużymi ograniczeniami

Minister Zdrowia Adam Niedzielski stwierdził w wywiadzie, że najbliższe święta Bożego Narodzenia będą podobne do świąt Wielkanocnych, które przypadały w tym roku na pierwszą falę pandemii koronawirusa. To oznacza, że spędzimy je z najbliższą rodziną, bez wyjazdów i odwiedzin.
2020-11-20 11:26:02
miniaturka

Pandemia wyrwała nas z iluzji wszechmocy

Pandemia koronawirusa gwałtownie wyrwała nas z większego niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są poszczególni ludzie i cała ludzkość: z iluzji wszechmocy. (…) Wystarczył mały, bezkształtny element natury – wirus – aby przypomnieć nam, że jesteśmy śmiertelni – powiedział o. Raniero Cantalamessa.
2020-11-20 11:33:40
miniaturka

Co robi Jeffrey Sachs na konferencji „Ekonomia Franciszka”?

W czwartek, 19 listopada rozpoczęła się konferencja „Ekonomia Franciszka”, poświęcona budowaniu bardziej sprawiedliwej i ludzkiej ekonomii. Zastanawiające jest to, że jako jeden z głównych mówców zaproszony został Jeffrey Sachs, znany z wyrażanych wcześniej poglądów niezgodnych z nauczaniem Kościoła
2020-11-20 11:54:41
miniaturka

George Weigel: Afera McCarricka to bardzo ciężka lekcja

McCarrick nie tylko oszukał Jana Pawła II, ale okłamywał wielu bardzo inteligentnych ludzi. Dla postępowych katolików w USA był bohaterem, zbierając niemałe fundusze – pisze Weigel. Jego zdaniem historia McCarricka uwydatniła potrzebę całkowitego wykorzenienia kastowości, aby Kościół mógł swobodnie kontynuować misję ewangelizacji.