Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-11 06:00
MG / ks. Janusz Chyła

Zaczynam dzień z Ewangelią

Osoby świadome własnych ograniczeń najszybciej odkrywają bliskość Boga. Takimi osobami byli trędowaci z dzisiejszej Ewangelii. Pytanie, co z nami: czy potrafimy odsłonić przed Bogiem to, co najbardziej nas boli i co jest naszą największą słabością?

Autor/źródło: Pixabay.com


Przekraczanie granic


Jezus jest dziś w drodze do Jerozolimy. Jako pielgrzym przechodzi przez pogranicze Samarii i Galilei. Miejsca graniczne są interesującym wyzwaniem. Stanowią jednocześnie szansę i zagrożenie. Budzą zaciekawienie, ubogacają, ale mogą też powodować niepewność, a nawet lęk i wrogość. Jezus w swoim życiu przekracza różne granice. Najtrudniejszą do pokonania jest granica między Bogiem a człowiekiem. Może ją pokonać tylko Bóg. I On właśnie tego dokonał stając się człowiekiem.


Osoby świadome własnych ograniczeń najszybciej odkrywają bliskość Boga. Są nimi trędowaci z dzisiejszej Ewangelii, którzy z ufnością idą w stronę Jezusa. Trąd to straszna choroba niejednokrotnie w Biblii traktowana jako synonim grzechu. Niszczy ona ciało i duszę. Trędowaci przeżywają oddalenie od ludzi i w pewnym sensie także od Boga. Tworzą między sobą więzi, których spoiwem jest przeżywany dramat. Ludzi zbliżających się do nich mieli obowiązek informować o swojej chorobie. To dodatkowe upokorzenie. Ale dziś wołają inaczej: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!”. Oprócz dramatu połączyła ich nadzieja i wiara w moc Jezusa.


Ufne spojrzenie na Jezusa pozwala oderwać wzrok od bólu. Ale Jezus nie oczyszcza trędowatych w sposób natychmiastowy. Wzywa ich do wyruszenia w drogę, zmiany kierunku życia. Trędowaci posłusznie idą pokazać się kapłanom, którzy mogą przywrócić ich społeczeństwu. Niejako pojednać ze wspólnotą zdrowych.


Dzisiejszą Ewangelię dopełnia wdzięczność jednego z tych, którzy dostąpili łaski. Jest ona nieproporcjonalna do daru. Dziesięciu zostało oczyszczonych, a tylko jeden i na dodatek samarytanin, wrócił aby podziękować Jezusowi. Bogu nie jest potrzebne nasze „dziękuję”. Jest potrzebne nam, jako wyzwolenie z poczucia samowystarczalności. Wiara to świadomość, kogo i o co prosić, a także komu, i za co podziękować.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-10 14:11:05
miniaturka

Ojczyzno moja, ile ty mnie kosztujesz!

Św. Faustyna w „Dzienniczku” pisała, że nie ma dnia, w którym by się nie modliła za Polskę. Jej modlitwa i ofiara przyniosły ogromne owoce! Co dziś mogłaby przekazać Polakom? O czym nasz kraj nie powinien zapominać?
2020-11-10 15:23:19
miniaturka

Ci, którzy wieszczą koniec Kościoła, ciągle umierają, a Kościół ciągle trwa

Niektórzy powiadają: oto już chrześcijaństwo ma się ku końcowi; jak w pewnym momencie zaczęło istnieć, tak w określonym czasie się skończy. Ale ci, którzy tak mówią, ciągle umierają, a Kościół trwa, głosząc potęgę Pańską każdemu pokoleniu – pisał św. Augustyn.
2020-11-10 15:27:58
miniaturka

Ks. Studnicki: niewyjaśnienie tej sprawy rzucałoby cień na pontyfikat Jana Pawła II

Komentując reportaż „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdził, że niewyjaśnienie tej sprawy będzie szkodziło Kościołowi, a także rzucało cień na pontyfikat Jana Pawła II
2020-11-11 09:41:26
miniaturka

Kłamał McCarirck, prawdę ukryli trzej amerykańscy biskupi, Watykan zareagował za późno

Watykan opublikował obszerny, kilkusetstronicowy raport na temat byłego kardynała McCarricka i przyznał,że doniesienia o nadużyciach seksualnych McCarricka krążyły od lat. Papież Franciszek nie znał wcześniej żadnych poważnych zarzutów wobec wpływowego amerykańskiego duchownego.
2020-11-11 10:00:28
miniaturka

Nieznane uzdrowienie za przyczyną Jana Pawła II

Piszę te słowa, aby dać świadectwo łaski otrzymanej w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes za wstawiennictwem papieża Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 2004 roku. Tak Linda zakończyła swoje świadectwo uzdrowienia, które dokonało się w Lourdes. Poznajcie jej historię.
2020-11-11 10:25:38
miniaturka

Rozmawiajmy z dziećmi o patriotyzmie

Instytut Książki zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Książki mogą stać się świetnym pretekstem do takich rozważań, ponieważ pomagają budować naszą tożsamość oraz lepiej poznać i zrozumieć historię.