Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-10 06:00
JR / ks. Arkadiusz Nocoń

Zaczynam dzień z Ewangelią

Na miłość nie można odpowiedzieć inaczej, jak tylko miłością. Ta sama miłość sprawia też, że na polu naszego Gospodarza jesteśmy stokroć bardziej pracowici, bo ze sług staliśmy się Jego przyjaciółmi, a przecież już od dawna wiadomo, że ze „sługi (niewolnika) nie ma pracownika”.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Twarde słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii trudno w pierwszej chwili uznać za „dobrą nowinę”. A jednak! Jezus nie zamierza bowiem nas upokorzyć, poniżyć, ale wprowadzić w optykę Ewangelii, tak różną od optyki świata. W optyce świata wartość człowieka zależy od jego sprawności, umiejętności, majętności. Nie posiadając żadnej z tych rzeczy, jesteśmy dla świata „nieużyteczni” i „bezwartościowi”, jesteśmy „życia niewarci” – jak boleśnie przypomina nam o tym ostatnio ulica. 

W optyce Bożej natomiast wszyscy, niezależnie od tego, kim jesteśmy i ile posiadamy, jesteśmy tak samo dla Boga „nieużyteczni”, nic przecież nie możemy Mu dać, po pierwsze dlatego, że niczego nie potrzebuje, a po drugie, że i tak wszystko od Niego otrzymaliśmy! A jednak właśnie takich „nieużytecznych” nas kocha: kocha – można powiedzieć – nie za coś, ale mimo wszystko! I to jest właśnie – paradoksalnie – nasza największa wartość! Że, owszem, „jesteśmy prochem i niczem, przed Jego obliczem” (A. Mickiewicz), ale jesteśmy prochem, który On ukochał! W takiej optyce, wszystko, co dla Boga czynimy, nie wypływa już z chęci „zysku” („zarobienia”) na niebo, bo niebo, bez żadnych naszych zasług, już od Boga otrzymaliśmy, w pakiecie niejako, wraz z Jego uprzedzającą miłością. 

Jeśli więc coś dla Boga czynimy, to wypływa to tylko i wyłącznie spontanicznie z naszego serca przepełnionego miłością, które po prostu „wykonuje, to, co powinno wykonać”, bo na miłość nie można odpowiedzieć inaczej, jak tylko miłością. Ta sama miłość sprawia też, że na „polu” naszego Gospodarza jesteśmy stokroć bardziej pracowici, bo ze sług staliśmy się Jego przyjaciółmi, a przecież już od dawna wiadomo, że ze „sługi (niewolnika) nie ma pracownika”. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-09 12:08:52
miniaturka

Sztuczna inteligencja wykrywa COVID-19 na podstawie kaszlu? Naukowcy uważają, że tak!

Jak szybko rozpoznać COVID-19? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology uważają, że można to zrobić za pomocą sztucznej inteligencji i smartfona. Podczas analizy kaszlu algorytm wskazuje, czy dana osoba zaraziła się wirusem SARS-Cov-2.
2020-11-09 12:32:04
miniaturka

Katolicyzm bezobjawowy

Członkowie rodziny Kennedy'ego świętowali razem z demokratami zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Wielu komentatorów nawiązuje do spuścizny Kennedy'ego i widzi w Bidenie kontynuatora jego wizji. Obaj to jedyni w historii USA katolicy na tym urzędzie.
2020-11-09 13:15:47
miniaturka

Strajk Kobiet na Giewoncie – i profanacja, i prowokacja

Góry nie są miejscem na jakąkolwiek walkę polityczną – piszą internauci po tym, jak Strajk Kobiet Podhale wywiesił na krzyżu stojącym na Giewoncie baner z napisem „Przemoc domowa to nie tradycja”. W mediach społecznościowych zagrzmiało. Czy warto odpowiadać na takie prowokacje?
2020-11-09 14:34:31
miniaturka
play

Oddychać wolnością! Niepodległość a energetyka

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, potrzeba uniezależnienia naszej energetyki od obcych rynków była jednym z głównych celów gospodarczych. Dziś mamy podobne cele, jak 100 lat temu. Dlaczego są tak bardzo ważne? O tym uczy nas historia...
2020-11-09 14:34:52
miniaturka

To chrześcijaństwo jest na celowniku islamu

Muzułmanie postrzegają Europę jako bardziej chrześcijańską, niż za jaką ona sama siebie uznaje. To chrześcijaństwo znajduje się na celowniku islamu – wskazuje prof. Rémi Brague, francuski filozof religii, jeden z czołowych znawców islamu, laureat Nagrody Ratzingera.
2020-11-09 15:43:32
miniaturka

Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa wykazała 90 proc. skuteczności

Amerykański koncern Pfizer wraz z firmą BioNTech ogłosili, że udało im się stworzyć skuteczną szczepionkę na koronawirusa. W badaniach stwierdzono ponad 90-proc. skuteczności szczepionki.