Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-07 07:00
ds / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

W dzisiejszej Ewangelii trzykrotnie pojawia się słowo „mamona”. Nie należy ono do wyrażeń często używanych w języku potocznym, choć też nie zostało z niego całkowicie wyparte.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Ron Chapple Stock, licencja: Jak album

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>


„Żaden sługa nie może dwom panom służyć” (Łk 16,13)

Słownik języka polskiego definiuje ten termin jako: pieniądze, dawniej także dobra materialne, bogactwa, majątek. Jeśli dzisiaj ktoś używa tego słowa, nadaje mu zwykle znaczenie negatywne, wskazując na zbytnie przywiązanie do pieniędzy i, ogólnie, do spraw materialnych. Wydaje się, że w podobnym kontekście użył go Jezus, kiedy mówił: „Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!” (Łk 16,13). Ewangelista dodaje, że „słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego” (Łk 16,14).

Jeśli jednak dokładniej przeczytamy dzisiejszą Ewangelię, z pewnością dostrzeżemy, że nie chodzi jedynie o zbytnie przywiązanie do bogactw materialnych, ale także o inne rzeczy, które mogą zniewolić człowieka: „Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi” (Łk 16,13).

Jako ludzie wierzący, nie powinniśmy mieć wątpliwości, kto jest naszym Panem. Mówi nam o tym dokładnie już pierwsze przykazanie dekalogu: „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!” (Rdz 20,3). Ostatnie smutne wydarzenia w naszej ojczyźnie ukazują, że część społeczeństwa ma jednak innych bogów, czego dowodem mogą być: niewłaściwe pojmowanie wolności, mylonej z samowolą; agresywne publiczne występowanie przeciwko ochronie życia każdego człowieka, od jego poczęcia po naturalną śmierć; arogancja i wulgaryzm w wypowiedziach i czynach, świadczące o głębokim nieuporządkowaniu moralnym; obarczanie winą wszystkich innych, itd.

Doprawdy, jest o czym myśleć w świetle dzisiejszej Ewangelii, która nas wszystkich zachęca do swoistego rachunku sumienia: czy nie zrobiliśmy zbyt mało? Czy nie zaniechaliśmy jakichś ważnych spraw odnoszących się do naszej relacji z Bogiem? Czy rzeczywiście stawiamy Go na pierwszym miejscu w naszym myśleniu i działaniu? Słowa: „To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca” (Łk 16,14) są dla nas wszystkich przestrogą i pocieszeniem zarazem: przestrogą, bo Pan jest przeciwko jakiemukolwiek udawaniu; pocieszeniem, bo zna nasze serca i wie, czego każdy z nas naprawdę potrzebuje. Szczerze otwórzmy nasze umysły i serca na Jego pomoc…

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-06 12:46:37
miniaturka

Kard. Gulbinowicz został ukarany przez Stolicę Apostolską

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o sankcjach wobec kard. Gulbinowicza. Ma on zakaz używania insygniów biskupich, będzie pozbawiony przywileju pochówku w katedrze oraz ma wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa. Został oskarżony o molestowanie, akty homoseksualne, a także współpracę z SB.
2020-11-06 14:06:24
miniaturka

O. Wojciech Giertych OP pisze do Romana Giertycha. A w tle św. Tomasz z Akwinu

W ubiegłym tygodniu opublikowano list o. Wojciecha Giertycha do jego bratanka Romana. Dominikanin, powołując się na naukę św. Tomasza z Akwinu, podważa konieczność prawnego rozszerzania ochrony życia. Tekstowi przyjrzał się Paweł Milcarek i porównał z rzeczywistą treścią „Summy Teologii”.
2020-11-06 14:26:40
miniaturka

Infodemia nasza powszednia. O konieczności wyłapywania fake news

Każdego dnia jesteśmy zalewani wiadomościami o koronawirusie, również fałszywymi. Według WHO wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać tę infodemię – napisał we „Wszystko Co Najważniejsze” prezes PAP Wojciech Surmacz.
2020-11-06 15:51:49
miniaturka

Ratunek w interwencji Opatrzności

Dwaj wybitni profesorowie i historycy, Andrzej Nowak i Wojciech Roszkowski, są zgodni. Uliczne protesty to kolejna odsłona „buntu barbarzyńców”. Ekologizm, projekty depopulacyjne i promocja aborcji na życzenie, czy masowa ateizacja społeczeństw i promocja antykultury to przejawy tego samego trendu. Czy można go powstrzymać?
2020-11-06 15:56:50
miniaturka

Franciszek przekazał swój pektorał do Muzeum Krzyża

We wrześniu otwarto w Caltagirone na Sycylii Międzynarodowe Muzeum Krzyża. Założył je miejscowy ordynariusz po tym, jak wiosną sam walczył z koronawirusem a krzyż św. Damiana z Asyżu niósł mu pocieszę w tych dniach. Papież Franciszek zachęca do kontemplowania tajemnicy cierpienia Jezusa i przekazuje swój pektorał do muzeum.
2020-11-06 15:58:26
miniaturka

Jak finansowo radzi sobie Kościół hiszpański?

W najbliższą niedzielę w Hiszpanii przypada Dzień Kościoła Diecezjalnego. To wtedy poszczególne diecezje publikują sprawozdania o stanie swych finansów. Dowiadujemy się z nich nie tylko o tym jak poradziły sobie w 2019 roku, ale też o ich finansach w czasie pandemii.