Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-05 07:00
JR / ks. Tomasz Jaklewicz

Zaczynam dzień z Ewangelią

Często myślimy sobie: „Już tyle nagrzeszyłem, tyle razy zawiodłem, oszukałem Boga, że musi mnie mieć już dość, nie jestem godny o nic Go już prosić”. Odpowiedź Boga: „Jesteś moją bezcenną owieczką. Gdzie jesteś? Daj się odnaleźć”.

Autor/źródło: Pixabay, tpsdave

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich…” Zguba ilościowo wydaje się niewielka. To zaledwie jedna setna. Żaden rozsądny pasterz nie będzie gonił za jedną owcą, skupi się raczej na ochronie pozostałych dziewięćdziesięciu dziewięciu. Podobnie jedna drachma z dziesięciu nie jest aż tak wielką stratą. To tylko jedna dziesiąta. Jezus pokazuje, że miłość Boga kieruje się zupełnie inną logiką. Dla Niego każdy człowiek jest kimś bezcennym, jedynym, najdroższym. Bóg nie godzi się ze stratą nawet jednej owcy. Często myślimy sobie: „Już tyle nagrzeszyłem, tyle razy zawiodłem, oszukałem Boga, że musi mnie mieć już dość, nie jestem godny o nic Go już prosić”. Odpowiedź Boga: „Jesteś moją bezcenną owieczką. Gdzie jesteś? Daj się odnaleźć”. 

„Czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie?” Bóg szuka wytrwale. Zapala światło, wymiata brudy, starannie przeszukuje. Zagubiona drachma może być obrazem jakiejś dziedziny życia, w której jestem oddalony od Boga. Jedna część z dziesięciu budzi skojarzenie z dziesięcioma przykazaniami. Może to jedno przykazanie, z którym mam kłopot. Nieraz ta niewierność powoduje, że myślę o sobie jak o zerze, wiecznie denerwuję się swoją niedoskonałością. A może właśnie ta słabość jest po to, by Bóg sam mógł mnie odnaleźć, uleczyć? Bym uwierzył wreszcie, że jestem ważny dla Niego, mimo swojego zagubienia w nałogu, grzechu. Pozwól Jezusowi zapalić światło, wymieść brud z serca, przetrząsać zakamarki twojej duszy, psychiki, umysłu, w których zagubiła się jakaś bezcenna cząstka twojego życia.

„Cieszcie się ze mną”. Ten motyw powtarza się we wszystkich trzech przypowieściach z 15. rozdziału Ewangelii Łukasza. Wielka jest radość Boga z odnalezionego grzesznika. Ileż siły daje człowiekowi taki moment, gdy widzimy roziskrzone oczy kogoś, kto dawno nas nie widział i wita z radością! Ktoś się mną raduje – to jest bezcenne! Pomyśl o tych chwilach. Jakoś tak, tylko jeszcze bardziej, cieszy się tobą Bóg. Co więcej, „sprasza przyjaciół i sąsiadów”. Ojciec wyprawia ucztę na cześć syna marnotrawnego. Bóg zaprasza do udziału w swojej radości, organizuje święto. To obraz nieba. Czy jednak potrafimy cieszyć się razem z Bogiem? Czy umiemy świętować, celebrować nawrócenie swoje i innych? Gdzie są źródła mojej radości?

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-04 14:01:30
miniaturka

Pięknie żyć… wywiad z P. Ireną Osadzińską

Pani Irena Osadzińska (Caputa) urodzona w Olesku, w czasie II wojny światowej została wywieziona do Kazachstanu, gdzie pracowała w sołchozie. Poprzez Ałma-Atę, Kaszkient i Pahlevi dotarła do Teheranu. Pracowała tam jako wojskowa sanitariuszka. Następnie przebywała w Palestynie i Egipcie. Drogą morską dostała się do Włoch i również jako sanitariuszka pomagała polskim rannym żołnierzom. Po zakończeniu wojny wzięła ślub w Noci, w Italii. W 1946 roku przybyła do Wielkiej Brytanii. Tam mieszka do dziś.
2020-11-04 14:13:24
miniaturka

Bądźmy obrońcami bezbronnych jak nasz patron – kard. Wyszyński

„Stawajmy nie tyle w obronie silnych, co raczej zawsze po stronie słabszych, zwłaszcza najsłabszych. Bądźmy obrońcami bezbronnych! Tak zawsze czynił nasz Patron” - napisali w oświadczeniu pracownicy i przyjaciele Centrum Badawczo-Dydaktycznego Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW.
2020-11-04 14:27:56
miniaturka

Nowe obostrzenia: zamknięte galerie handlowe i instytucje kultury

Premier ogłosił kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Od soboty zamknięte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury. Na nauczanie zdalnie przechodzą klasy 1-3. Ograniczono też liczę osób w sklepach.
2020-11-04 15:59:02
miniaturka

Bóg nie chce, żeby kobieta była zmuszona do bycia matką

Zwolenniczki aborcji twierdzą, że nie można zmuszać kobiet do rodzenia dzieci. Nie wiedzą, że mówią dokładnie to, co Bóg! On też nie chce, żeby kobieta była zmuszana do bycia matką. Bóg pragnie, żeby kobieta wybrała mężczyznę, który aż tak ją pokocha, że sama będzie chciała mieć z nim dzieci – powiedział ks. Marek Dziewiecki.
2020-11-05 07:38:33
miniaturka

Dla nas nienarodzone dziecko jest pacjentem! Ginekolodzy piszą do Prezydenta RP

Szanując prawo wyboru matki i ojca nie wolno nam zapominać o tym, którego głosu jeszcze nie słychać – piszą w liście do Andrzeja Dudy lekarze ginekolodzy i położnicy z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Mocno podkreślają, że każda aborcja jest cierpieniem.
2020-11-05 08:03:42
miniaturka

Ważny apel: jeśli wyzdrowiałeś z koronawirusa, idź i oddaj osocze!

Pobieranie krwi czy osocza jest sterylne, odbywa się w ostrym reżimie sanitarnym i jest całkowicie bezpieczne. Trzeba pomagać potrzebującym a osocze z przeciwciałami to jeden ze sposobów walki z koronawirusem – apeluje o. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.