Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-31 07:00
AC / ks. Waldemar Turek

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus mówi, aby nie wybierać pierwszego miejsca, bo możemy się znaleźć w nieprzyjemnej sytuacji, gdy przyjdzie ktoś znamienitszy od nas. Lepiej zatem jest i rozsądniej wybierać ostatnie miejsca, bo wtedy może nas spotkać wyróżnienie i gospodarz zaproponuje nam, abyśmy przesiedli się wyżej.

Autor/źródło: Pixabay.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

„Kto się uniża, będzie wywyższony” (Łk 14,11)

Scena z życia wzięta: jeden z faryzeuszów zaprasza Jezusa na posiłek, inni Go śledzą. Jezus też bacznie wszystko i wszystkich obserwuje. Widzi np. jak zaproszeni wchodzą i każdy chce mieć najlepsze miejsce. Korzysta zatem z okazji i daje radę, która jedynie po pierwszym i powierzchownym czytaniu może się wydawać wskazówką dotyczącą prawidłowego zachowania się w towarzystwie. Radzi zatem, aby nie wybierać pierwszego miejsca, bo możemy się znaleźć w nieprzyjemnej sytuacji, gdy przyjdzie ktoś znamienitszy od nas. Lepiej zatem jest i rozsądniej wybierać ostatnie miejsca, bo wtedy może nas spotkać wyróżnienie i gospodarz zaproponuje nam, abyśmy przesiedli się wyżej.

Po tej sugestii, mocno związanej z kontekstem, w którym Jezusa się znajdował, wypowiada On stwierdzenie o charakterze ogólnym: „Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony” (Łk 14,11). Tu już nie chodzi o zachowanie się przy stole, ale o pewną postawę, jaką ma się charakteryzować prawdziwy uczeń Chrystusa: chodzi o pokorę, choć to słowo nie pojawia się w dzisiejszej Ewangelii. Przy innej okazji Jezus powie: „Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych” (Mt 11,29).

Nie jest łatwo podać definicję pokory, o której tak często pisali mistrzowie życia duchowego. Można powiedzieć, że chodzi o postawę przeciwną do tej, która jest wspomniana w Magnificat: Bóg „rozprasza pyszniących się zamysłami serc swoich” (Łk 1,51). Nie mają pokory ci, którzy wierzą w to, że są lepsi od innych, że sami mogą wiele osiągnąć, że inni mają im usługiwać i nawet nie trzeba im za to dziękować.

Dzisiaj już nie chodzi o znalezienie lepszych miejsc na przyjęciu (zresztą są one najczęściej wyznaczane), ale o to, by się w jakiejś dziedzinie wyróżnić, być dostrzeżonym i chwalonym, odnieść sukces; do pewnego stopnia może to być do zaakceptowania, ale problem zaczyna się wtedy, gdy czynimy to kosztem innych albo nieuczciwie; gdy za wszelką cenę chcemy być na pierwszych stronach gazet; gdy jesteśmy przekonani, że tylko my mamy rację i wszyscy inni muszą też myśleć i postępować tak jak my.

Człowiek pokorny zna swoje słabości i zalety, potrafi odnaleźć swoje miejsce w relacji do Boga i bliźniego. To ten, które stara się postępować wedle jakże aktualnej także dzisiaj zachęty Apostoła Narodów: „Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne. Nie uważajcie sami siebie za mądrych” (Rz 12,16).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-30 13:50:22
miniaturka

Prezydent złoży do Sejmu projekt ws. aborcji w przypadku wad letalnych dziecka

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie, w którym napisał, że złoży do Sejmu projekt, który „przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych”.
2020-10-30 14:03:49
miniaturka

Ojciec Szustak strzelił focha

Foch jest wtedy, gdy ktoś się obraża i w demonstracyjny sposób chce to komuś okazać. To na ogół pusty gest. Czy ojciec Szustak „strzelił focha”, gdy powiedział, że nienawidzi Kościoła? A może podsumował swoje zaangażowanie w promocję kandydatury jednej z osób ubiegających się o urząd prezydenta?
2020-10-30 15:09:28
miniaturka

Wolność jest w nas! Świadectwa solidarności dostępne w sieci

Zrealizowany został projekt „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności”. W ramach projektu na stronie www.wolnoscjestwnas.pl opublikowano unikalne nagrania, m.in. rozmów z Anną Walentynowicz czy Marianną Popiełuszko.
2020-10-30 15:48:37
miniaturka

Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

Zapadła decyzja, że zarówno w dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po cmentarze będą zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
2020-10-30 16:39:44
miniaturka

Mamy powody do obaw i do gniewu

Odcięcie komuś głowy jest przecież przerażające. Wiemy skądinąd, że Państwo Islamskie chętnie się tym posługuje. Jest to akt o perwersyjnej oraz wręcz diabelskiej symbolice, który świadczy o patologii, która ogarnia umysł, serce, całą egzystencję człowieka – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort, metropolita Reims po odwiedzeniu Nicei.
2020-10-31 07:35:21
miniaturka

O. Leon Knabit zakażony koronawirusem. Prosi o modlitwę

W piątek wieczorem na Facebooku o. Leon Knabit poinformował, że stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem i przebywa w szpitalu. jest najstarszym członkiem benedyktyńskiej wspólnoty w Tyńcu. Wspólnota rozpoczęła 10-dniową kwarantannę.