Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-23 07:02
AC / ks. Michał Kwitliński

Zaczynam dzień z Ewangelią

Człowiek odkrywa prawo moralne, ale nie decyduje o nim. Ono wynika z naszej natury, a jego autorem jest Bóg. Nie wpisał go jednak w nasz rozum, jako część „systemu operacyjnego”. To aplikacja, którą wciąż musimy rozwijać i aktualizować, przy czym nie możemy tego robić w dowolny sposób.

Autor/źródło: Pixabay, Free-Photos, licencja: CC0

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Moralność jest ważniejsza niż prognoza pogody

Wszystko co powiedział Pan Jezus ma znaczenie ponadczasowe, ale słowa dzisiejszej Ewangelii brzmią szczególnie aktualnie. Człowiek posiadł ogromną wiedzę o naturze, choć autentyczni naukowcy z pokorą mówią, że wciąż wiemy niewiele. Nauczył się ją wykorzystywać dla swoich celów, choć nadal staje bezradny wobec jej sił, czego doświadczamy w ostatnich miesiącach.
Równocześnie jednak w tym, co najważniejsze jesteśmy nadal ignorantami. Mało tego, bywa że się cofamy w rozwoju.

Dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne? Pan Jezus mówi tu o wrodzonej zdolności rozeznawania dobra i zła. W klasycznej etyce i teologii ta zdolność jest nazywana synderesis. Mimo że wrodzona, wymaga jednak ciągłego rozwijania. Człowiek musi uczyć się co jest dobre lub złe. Odkrywa prawo moralne, ale nie decyduje o nim. Ono wynika z naszej natury, a tym samym jego autorem jest Bóg. Nie wpisał go jednak w nasz rozum, jako część „systemu operacyjnego”. Raczej jest to aplikacja, którą wciąż musimy rozwijać i aktualizować, przy czym nie możemy tego robić w dowolny sposób.

Papież Benedykt XVI, a za nim jego następca Franciszek, wielokrotnie ostrzegali, że dziś rozwój techniczny nie idzie w parze z rozwojem etycznym. Co więcej, zgodnie z tzw. „paradygmatem technokratycznym”, to raczej technika wpływa na normy etyczne niż odwrotnie. Najpierw tworzę jakiś wynalazek (np. technologię do klonowania człowieka), a potem dostosowuję normy etyczne do tego wynalazku. Tym samym urządzenia stają się ważniejsze niż ludzie. Ostatnio ten problem został poruszony w filmie „Social dilemma”, w którym pokazano, jak wiele naszych zachowań jest warunkowanych przez bezimienne algorytmy, stworzone wprawdzie przez człowieka, ale działające coraz bardziej niezależnie od ludzi.

Możemy sobie zadać pytanie, czy w moim życiu rzeczy nie stają się ważniejsze od ludzi, wiedza techniczna od moralności. Na przykład za pomocą kłamstwa lub innej manipulacji, ładnie nazwanej „technika marketingową”, „technika negocjacyjną” czy „furtka prawną”, osiągam zysk, kosztem drugiego człowieka. Słowa Pana Jezusa są aktualne zarówno w skali zjawisk społecznych, jak i osobistych wyborów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-22 15:08:41
miniaturka

Historyczny moment! Trybunał uznał niezgodność przesłanki eugenicznej z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie przesłanki eugenicznej uznając ją za niezgodną z konstytucją. Wyrok zapadł większością głosów sędziów. We wspomnienie św. Jana Pawła II wygrało życie!
2020-10-22 16:13:28
miniaturka

Czy Franciszek pragnie zmienić stanowisko Kościoła wobec osób LGBT+?

Wczorajsza wypowiedź Franciszka zawarta w jego wypowiedzi dla filmu „Francesco”, wywołała kontrowersję i falę komentarzy w mediach oraz interpretowana była jako poparcie papieża dla legalizacji tzw. związków partnerskich.
2020-10-22 16:37:46
miniaturka

Czy Papież zmienił nauczanie Kościoła dotyczące związków homoseksualnych?

W dniu wczorajszym na portalach internetowych pojawiły się nagłówki, mówiące o tym, że Franciszek popiera związki homoseksualne. Odnosiły się one do słów, które wypowiedział w filmie dokumentalnym „Francesco” w reżyserii Evgena Afinnevsky’ego.
2020-10-23 07:53:52
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu z wielkim uznaniem przyjął decyzję Trybunału

Przewodniczący Episkopatu dziękuje za decyzję Trybunału Konstytucyjnego, nawiązując do słów Jana Pawła II, który nauczał, że „stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa”.
2020-10-23 08:29:00
miniaturka

Abp Ryś: proszę o wzmożenie modlitw o ustanie pandemii koronawirusa

Wszystkich wiernych diecezji kaliskiej proszę o wzmożenie modlitw o ustanie pandemii, zwłaszcza przez śpiew suplikacji i odmawianie w rodzinach Różańca - napisał administrator apostolski abp Grzegorz Ryś w komunikacie do wiernych.
2020-10-23 10:23:53
miniaturka

Trudna lekcja. Czego uczy nas pandemia?

Pandemia koronawirusa przychodzi z lekcją pokory. Cnota dyscypliny jest niezbędna do tego, aby wspólnie dbać o bezpieczeństwo innych, stosować się do zaleceń, które może nie wszystkim przypadną do gustu, ale są po to, aby poprawić sytuację.