Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-14 15:51
mk

Zacząć od „tak”. Katolicka szkoła cieszy się z pierwszej absolwentki z zespołem Downa

Łzy wzruszenia płynęły po twarzach koleżanek z klasy Abigail „Abby” Agudelo, gdy kończyła ona swoją edukację w szkole św. Augustyna w Andover w stanie Massachusetts. Uczniowie i nauczyciele cieszą się sukcesem Abby – ich pierwszej absolwentki z zespołem Downa.

Autor/źródło: unsplash.com

Matka Abby – Wendy Agudelo – od początku chciała, by jej córka uczyła się w katolickiej szkole. Zależało jej też, by uczyła się wraz z rówieśnikami, nie w klasie specjalnej. Po pierwszych doświadczeniach z publicznego przedszkola wydawało się, że te dwa marzenia trudno będzie połączyć. „Zauważyliśmy różnicę między tym, czego chcieliśmy dla Abigail, a tym, co zdaniem szkoły powinna otrzymać po diagnozie” – wspomina W. Agudelo.

Naprzeciw ich potrzebom wyszła jednak szkoła św. Augustyna. Jak wspomina ks. Peter Gori OSA, kiedy rodzice Abby po raz pierwszy zwrócili się z pytaniem o zapisy, dyrekcja bała się, że nie będą w stanie zapewnić jej wszystkiego, czego będzie potrzebowała. „My i rodzice Abby zgodziliśmy się, że spróbujemy i nie nikt nie będzie miał pretensji, jeśli coś się nie powiedzie” – opowiada ks. Gori.

Dodaje, że rodzice Abby od początku mieli rację, wierząc, że ich córka będzie dobrze funkcjonować w tej szkole „Otrzymaliśmy od niej tyle samo lub więcej niż ona od nas” – przyznaje ks. Gori. „To była radość i błogosławieństwo każdego dnia i każdego roku mieć Abby w szkole św. Augustyna” – zapewnia.

Szkoła starała się zapewnić Abby jak najlepsze warunki – nie tylko, jeśli chodzi o edukację, ale też włączanie jej w życie klasy. Zatrudniono nawet studenta, który jako nauczyciel wspierający pomagał jej na co dzień. Ramię w ramię z administracją i personelem szkoły pracowali rodzice Abigail. Zachęcali też nauczycieli na każdym poziomie do rozwoju zawodowego czy zdobywania większego doświadczenia poprzez lokalne konferencje i warsztaty. Dzięki temu w trakcie edukacji Abby rozwijała się także jej szkoła.

Mimo pracy na pełny etat rodzice Abby spędzali dużo czasu na szkolnym wolontariacie, pracując w stołówce czy wyjeżdżając jako opiekunowie na wycieczki terenowe. Pomagali też w prowadzeniu szkolnych wydarzeń i zbiórkach pieniędzy. To wszystko, jak podkreśla Wendy Agudelo, przyniosło niesamowite rezultaty. Jej zdaniem „nie chodzi o dostępne zasoby tak bardzo, jak o chęć rozpoczęcia od «tak» i wspólną pracę nad wspólnym celem”.

„Osiągnięcia Abby są imponujące” – powiedział CNA Thomas Carroll, kurator szkół archidiecezji bostońskiej. „Ale największe znaczenie ma wpływ, jaki wywarła na całą społeczność szkolną. Wszyscy mieli szczęście mieć ją za koleżankę z klasy lub uczennicę” – podkreślił.

Źródło: catholicnewsagency.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-14 13:32:04
miniaturka

Archidiecezja Warszawska pożegnała bp. Mariana Dusia

Archidiecezja Warszawska pożegnała dziś bp. Mariana Dusia, biskupa pomocniczego w latach 1986-2013. Mszy pogrzebowej w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie spoczął zmarły biskup, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
2021-09-14 14:07:06
miniaturka

Płaca minimalna wzrośnie o 7,5 proc. Została określona na 3010 zł

Na wtorkowej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł, tj. o 7,5 proc. – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2021-09-14 14:09:49
miniaturka

Czesi i Polacy nie chcą sporu o Turów – wynika z badań mieszkańców

Relacje przygraniczne stanowią ważny element rozwoju dla całego regionu trójstyku granic, zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Z badań przeprowadzonych przez pracownię iAnswer.pl wynika, że Polaków z Czechami łączą bliskie relacje, a sąsiadom zależy na podtrzymaniu dobrych relacji przygranicznych.
2021-09-14 16:07:24
miniaturka

Ubezpieczenie PKO Dom wspiera technologia smart home

Nowy produkt ubezpieczeniowy PKO Ubezpieczenia pozwala zwiększyć ochronę domu, dzięki inteligentnym urządzeniom ostrzegającym o zagrożeniu. W ten sposób spółka PKO Banku Polskiego coraz śmielej wchodzi w obszar produktów niepowiązanych z bankowością. Oferuje już ubezpieczenia zdrowotne, turystyczne oraz przeznaczone dla dzieci.
2021-09-15 08:49:13
miniaturka

Papież do młodych: „Nie dajcie się podporządkować złu”

W Koszycach Franciszek spotkał się z przedstawicielami młodzieży. Odpowiadając na pytanie młodego małżeństwa z trojgiem dzieci o to, jak zachęcać dziś młodych ludzi do przeżywania czystej miłości, papież podkreślił, że miłość to największe marzenie w życiu, ale takie, którego realizacja wiele kosztuje.
2021-09-15 09:36:25
miniaturka

Program wsparcia kryzysowego dla osób dotkniętych przemocą w Kościele

Licząc się ze skutkami, jakie może wywołać publikacja raportu komisji dominikańskiej, Inicjatywa „Zranieni w Kościele” zdecydowała o uruchomieniu programu wsparcia kryzysowego. Psychoterapeuci będą dyżurować od środy, 15 września, aż do niedzieli 26 września codziennie między godziną 19.00 a 22.00 pod numerem 800 280 900.