Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-05 11:29
AC / Michał Fujawa, ks. Łukasz Gołaś SAC/Pallotti.FM

Zachwyca mnie mój Bóg

21 września 2018 roku o godz. 19.00 w Alei Róż odbędzie się niezwykłe wydarzenie pod hasłem „ZACHWYCA MNIE MÓJ BÓG”.

Nowa Huta - dzielnica Krakowa, która według zamierzeń twórców miała tworzyć przestrzeń pozbawioną Boga. Relacje społeczne próbowano kształtować w niej według światopoglądu materialistycznego, wykluczającego jakiekolwiek odniesienia religijne, podporządkowując człowieka woli partii robotniczej, jednocześnie odzierając go ze sfery sacrum.

W 1957 roku na placu, gdzie z woli mieszkańców stanąć miał pierwszy w Nowej Hucie kościół, umieszczono drewniany krzyż. Zarządzenie jego usunięcia i cofnięcie przez władzę pozwolenia na budowę kościoła, doprowadziło do konfrontacji ze społeczeństwem. W dniu 27 kwietnia 1960 roku na plac budowy wjechały koparki i wkroczyły oddziały milicji obywatelskiej. Doszło do rozruchów i walk między podległymi władzy oddziałami a mieszkańcami, którzy bohatersko stanęli w obronie krzyża. To dzięki ich zdecydowanej postawie pozostał on na swoim miejscu.

Nowa Huta stała się „zaczynem” odnowy, o której kilkanaście lat później mówił święty Jan Paweł II w Opactwie Mogilskim w trakcie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. To właśnie tam po raz pierwszy używa sformułowania "nowa ewangelizacja". Mówił m.in.: „Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzyż, było to już w okresie Millennium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza”.

Podążając za myślą naszego Wielkiego Rodaka pragniemy podziękować Panu Bogu za Nowa Hutę – Miasto Boga. W sposób szczególny chcemy wyrazić wdzięczność nowohuckim kapłanom- posługującym obecnie, ale i tym, którzy zakończyli już swoją pracę w nowohuckich parafiach.

W tym roku mija dwusetna rocznica święceń kapłańskich św.Wincentego Pallottiego (1818-2018), założyciela Księży Pallotynów, którzy do Nowej Huty przybyli w 1999 roku wpisując się w jej pejzaż, podejmując dzieło apostolstwa i ewangelizacji.

Dlatego wspólnie z Zarządem dzielnicy XVIII Nowa Huta, włączając się w inicjatywę „Zajrzyj do Huty”, pragniemy zaprosić na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w dniu 21 września 2018 roku o godz. 19.00 w Alei Róż ( Plac Centralny) pod hasłem „ZACHWYCA MNIE MÓJ BÓG”. Składać będzie się ono z części koncertowej i uwielbieniowej. Pierwszą uświetnią wykonawcy: Muode Koty, Hiob, Jaspis, Gsus Project i La Pallotina. Usłyszymy również utwory wykonane przez wybitnych ludzi miłujących muzykę poetycką i poezją śpiewaną: Krzyśka Banitę Kargóla i Włodka Mazonia,  jak również wokalistki: Aleksandrę Janusz i Zuzannę Bukowską. Druga część będzie mieć formę modlitwy dziękczynnej za Nową Hutę, pracujących w niej kapłanów, jak również za wszystkie dzieła, które dokonują się w Mieście Boga. Do tego wydarzenia przygotowuje się orkiestra symfoniczna wraz z chórem pod batutą Miłosza Konarskiego. Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz i redaktor Karol Gnat oraz nasi redaktorzy: Ola Urzędowska i Jakub Rutkowski. Całe wydarzenie będzie transmitowane w internecie.

W czasie tych dni chcemy opowiedzieć o św. Wincentym Pallottim. Program Dni Pallottiego – bo tak to nazwaliśmy, przedstawia się następująco:

21 września (piątek) 19.00 KONCERT pt. Zachwyca mnie mój Bóg
(Początek Alei Róż, Plac Centralny).
22 września (sobota) 18.00 Msza Święta i Czuwanie z Pallottim
(Kościół Matki Bożej Pocieszenia, ul. Bulwarowa 15a)
Przewodniczenie i słowo – ks. Adrian Galbas SAC,
Przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego (Poznań).
23 września (niedziela) 10.00 Msza Święta dziękczynna
(Kościół Matki Bożej Pocieszenia, ul. Bulwarowa 15a)
Przewodniczenie: Przełożony Prowincji Chrystusa Króla (Warszawa).

Michał Fujawa, ks. Łukasz Gołaś SAC/Pallotti.FM

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-05 09:47:47
miniaturka

Dziś Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

5 września, w rocznicę śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. W Polsce istnieje bardzo wiele organizacji niosących pomoc.
2018-09-05 10:30:32
miniaturka

Adopcja misyjna – dzieci z Madagaskaru czekają na wsparcie

Po raz drugi, 5 września, w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Adopcji Serca. Już od czterech lat projekt edukacyjny „Misja Szkoła” ma pod swoją opieką ponad sześćset dzieci ze szkół w Bangladeszu, Indiach, Nepalu oraz na Madagaskarze.
2018-09-05 10:54:18
miniaturka

Abp Jędraszewski: Prawda o Bogu, człowieku i świecie musi być przekazywana w szkole

Jest to szkoła, która chce na świat i na człowieka spojrzeć poprzez to, co w swojej Ewangelii mówi Chrystus – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w kościele św. Brata Alberta na rozpoczęcie roku szkolnego dla Katolickiej Szkoły Ruchu Światło-Życie im. Ks. Blachnickiego.
2018-09-05 11:53:11
miniaturka
play

Sposób, który zmieni twoje małżeństwo - #mit5

W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach. Jeżeli chcesz poznać jedno narzędzie, które dokona zmian w twoich relacjach - posłuchaj!
2018-09-05 12:13:55
miniaturka

Abp Gądecki: Europa chce oddychać duchem solidarności

Przed Zebraniem Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Stanisław Gądecki wystosował list pasterski, który zostanie odczytany we wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej w niedzielę 9 września, na kilka dni przed rozpoczęciem obrad.
2018-09-05 12:40:22
miniaturka
play

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Augustiańskich Męczenników

"Dzięki takim postaciom jesteśmy przekonani, że Kościół zwycięża, a zwycięża zawsze wtedy, kiedy jest Kościołem męczenników" – mówił abp Marek Jędraszewski podczas otwarcia procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej: o. Wilhelma Gaczka OSA i towarzyszy.