Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-02 15:15
AC / Chórtownia

Z Bogurodzicą przez wieki

Nowy projekt Wirtualnego Chóru Chórtowni nosi nazwę „Z Bogurodzicą przez wieki”. Z fonią będzie korespondowała wizja: obok tradycyjnych już „okienek" z wykonawcami, klip będzie oparty na migawkach z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Pierwszy projekt Wirtualnego Chóru Chórtowni nosił nazwę „Anioł pasterzom mówił - kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków" - utwór ten we współczesnej aranżacji na chór czterogłosowy i orkiestrę smyczkową nagrało 160 osób: przesłali  oni swoje nagrania audio i video wykonane głównie telefonami komórkowymi.

„Nowy projekt to „Z Bogurodzicą przez wieki” - chcemy tą samą metodą nagrać opracowaną specjalnie dla nas przez Małgorzatę Kalinowską-Przybylską sześciogłosową aranżację Bogurodzicy. Utwór ten to streszczenie historii muzyki polskiej  -  po tradycyjnym jednogłosowym początku w chórze męskim forma rozchodzi się do czterogłosu przez barokową polifonię, dalej poprzez klasycyzm i modernizm do współczesnych akordów na zakończenie” - mówią organizatorzy.

Z fonią będzie korespondowała wizja: obok tradycyjnych już „okienek" z wykonawcami, klip będzie oparty na migawkach z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, architekturze polskiej i malarstwie historycznym z okresów odpowiadających przebiegowi melodii. Malarstwo to integralna część projektu - Bogurodzicę na załączonej grafice projektowej namalowała specjalnie na tę okoliczność artystka mieszkająca obecnie w Norwegii, Dorota Leszczyńska-Danek.

Premierę zaplanowano na 15 lipca, na 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem. „Śmiejemy się, że do projektu przyjmiemy tylko pierwsze 1410 osób" - mówią organizatorzy.

Gotowy film zostanie umieszczony na kanale Youtube Fundacji Chórtownia 15 lipca w samo południe, czyli o tej samej porze, kiedy rozpoczęła się bitwa pod Grunwaldem (Wikipedia podaje, że poprzedziło ją odśpiewanie Bogurodzicy przez rycerstwo polskie).

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-02 14:29:15
miniaturka

Otoczmy modlitwą rodziców oczekujących chorego dziecka

Centralna Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie zachęca do modlitwy za rodziców oczekujących dziecka z wadą letalną. „Polecajmy ich szczególnie Najświętszemu Sercu Jezusa i Maryi ufając, że znajdą w nich siłę, odwagę do przyjęcia dziecka oraz pokój” – apelują organizatorzy sztafety modlitewnej.
2021-06-02 15:48:42
miniaturka

Wiara zmienia perspektywę – jak fotograf został zakonnikiem

Elvir Tabaković był znanym i nagradzanym fotografem. Podróżował po całym świecie. Dziś należy do zakonu kanoników regularnych. „Nie przejmuj się tak bardzo, co myślą inni ludzie, bo oni nie mogą cię zbawić. Tylko Bóg może cię zbawić” – mówi.
2021-06-02 16:18:52
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Uroczystość Bożego Ciała można nazwać świętem obecności. Tej niezwykłej obecności Boga-Człowieka pod postaciami chleba i wina. Chodzi o obecność osobową, a nie rzeczową. W języku biblijnym wyrażenie „ciało i krew” oznaczają całą osobę.
2021-06-03 08:54:16
miniaturka

Jak będą wyglądać uroczystości Bożego Ciała w poszczególnych diecezjach?

Zazwyczaj bez głównej procesji eucharystycznej ulicami miasta lub tylko ulicami wokół kościoła, ale przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych wewnątrz i na zewnątrz świątyń – tak będą organizowane w czwartek 3 czerwca tegoroczne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Bożego Ciała).
2021-06-03 09:26:20
miniaturka

Zamknięto ośrodek aborcyjny w centrum Londynu

Pionierski ośrodek aborcyjny, który od prawie stu lat działał w centrum Londynu, został zamknięty. To tam w 2010 r. rozpoczęła się pierwsza w Wielkiej Brytanii kampania „40 dni dla Życia”, prowadzona w ponad 60 krajach. Nieopodal ośrodka odbywały się codzienne czuwania modlitewne o uratowanie życia dzieci.
2021-06-03 09:34:52
miniaturka

KGHM: wirtualna wyprawa do podziemnego miasta wyrusza w Polskę

Wirtualna wyprawa do podziemnej kopalni oraz hut miedzi, multimedia, gry, ciekawostki i inne atrakcje – KGHM Polska Miedź S.A świętuje 60-lecie, zapraszając na mobilną wystawę o przeszłości i przyszłości wydobycia i przeróbki miedzi.