Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-16 10:33
Anna Bajon / Archidiecezja łódzka

XXII Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Łodzi

Zapraszamy na transmisję wydarzenia wieńczącego Ogólnopolski Dzień Judaizmu - czyli Centralne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego.

Nabożeństwo celebrowane będzie w namiocie ustawionym na Starym Rynku w Łodzi w pobliżu miejsca zburzonej przez Niemców w czasie wojny Synagogi Alte Szil. Po nabożeństwie odbędzie się wieczór z kulturą zatytułowany: „Kobiety w Biblii”.


Centralne obchody Dnia Judaizmu rozpocznie w czwartek 17 stycznia wspólna modlitwa na łódzkim Cmentarzu Żydowskim o godz. 9:30. Następnie o godz. 11:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się sympozjum składające się z dwóch paneli. W pierwszym poświeconym Biblii   głos zabierze prof. Paweł Śpiewak – W jaki sposób Żyd czyta Torę? oraz ks. dr Arnold Zawadzki – Czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom? Panel poprowadzi bp Rafał Markowski, – przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.  Drugi panel poświęcony relacjom chrześcijańsko – żydowskim animować będzie Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a głos zabiorą: Nili Amit, Br. Krzysztof Fronczak OH.

Dzień Judaizmu, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia, a więc w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego obchody mają na celu odkrycie korzeni i więzi, które łączą chrześcijan z judaizmem poprzez Stary Testament tak ważny dla Narodu Wybranego. Łódź będzie już po raz drugi gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Poprzednim razem było to w 2001 roku. Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż w tym mieście przed II Wojną Światową mieszkało blisko 250 tyś. Żydów. To w tym mieście żył Izrael Poznański, który wzniósł olbrzymią fabrykę włókienniczą, pobudował dla siebie pałac, a dla swoich pracowników przybywających do Łodzi za chlebem kamieniczne mieszkania, szpital, a nawet kościół. To w Łodzi znajdowało się  drugie co do wielkości (zaraz po Warszawie) Litzmannstadt Ghetto. To w tutaj jest największy w środkowo wschodniej Europie cmentarz żydowski, na którym pochowani są między innymi rodzice Juliana Tuwima.

Każdy może wziąć udział w obchodach XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który odbędzie się w Łodzi dzięki transmisji na żywo na stronie Archidiecezji Łódzkiej, Facebooku – Archidiecezja Łódzka oraz na kanale YouTube – Archidiecezja Łódzka. Transmisja online już od godz. 18:00.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-16 08:32:49
miniaturka

Nowy wiceprefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego

Papież Franciszek mianował Paola Viana wiceprefektem Tajnego Archiwum Watykańskiego.
2019-01-16 09:49:08
miniaturka
play

128 lat Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim

- Wysławiajmy Boga za dzieło Brata Alberta (...) Dziękujmy Bogu za to wszystko co trwa i co dla wielu jest głupstwem, dla innych być może zgorszeniem, a dla innych zapewne także wyrzutem sumienia. mówił abp Jędraszewski rocznicy powstania Sióstr Albertynek.
2019-01-16 09:53:07
miniaturka
play

Abp Ryś na Mszy św. za śp. Pawła Adamowicza: czy coś się w Polsce zmieni?

Czy coś się w Polsce zmieni? Słuchamy Jezusa, otwieramy się na Jego słowa i jednocześnie uważamy, że nic nie ma prawa się zmienić? Jesteśmy tak beznadziejni? Jesteśmy tak spętani złem? – pytał abp Grzegorz Ryś podczas liturgii żałobnej w intencji śp. Pawła Adamowicza.
2019-01-16 11:02:08
miniaturka

Licheńskie sanktuarium świętuje Dzień Babci i Dzień Dziadka

Rodzinny Dzień Babci i Dziadka w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już 20 stycznia – w najbliższą niedzielę o godz. 12 sprawowana będzie Msza Św. w licheńskiej bazylice.
2019-01-16 11:25:23
miniaturka

„Wstańcie, chodźmy!” to hasło Dnia Papieskiego obchodzonego 13 października 2019 r.

Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas, kiedy ukazała się książka i końcówkę jego pontyfikatu, ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby i dzieła.
2019-01-16 11:51:12
miniaturka
play

Kraków w Panamie - dzień drugi i zapowiedź dzisiejszego ślubu!

Drugi dzień pobytu młodzieży archidiecezji krakowskiej w Monagrillo upłynął na poznawaniu miejscowej kultury i zwyczajów.