Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-25 14:17
S. Zielińska / KAI

XXI Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” w Kętach

Po raz 21. w Kętach na Podbeskidziu rusza Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Impreza w tym roku wpisana jest w projekt „Wokół św. Jana Kantego”.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Projekt polega na organizacji działań kulturalno-edukacyjnych, mających na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa związanego z postacią św. Jana Kantego.

Jak informują organizatorzy wydarzenia, w ramach przedsięwzięcia przygotowano plenerowy VIII Jarmark Świętojański, który odbył się w minioną niedzielę na kęckim Rynku, oraz XXI Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Festiwal obejmuje konkurs muzyczny o tematyce religijnej i ludowej, przegląd filmowy „Oikumene”, warsztaty wokalne dla uczestników konkursu, koncerty w kościołach dekanatu kęckiego, spotkania integracyjne, występy gości festiwalowych, wystawę rzeźby w drewnie i recital gwiazdy Festiwalu – Magdy Anioł.

W ramach festiwalu w czwartek, 25 października, odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Sztuka religijna, użytkowa i ludowa”. Ekspozycja prezentuje zbiory lokalnego kolekcjonera pana Rafała Piskorka, w których znajdują się stare figurki porcelanowe, krzyże i szaty liturgiczne.

Od soboty rozpoczną się przesłuchania konkursowe „Psallite Deo”. Wezmą w nich udział reprezentanci chrześcijańskich, amatorskich środowisk artystycznych: soliści, chóry, zespoły wokalno-instrumentalne, dziecięce i młodzieżowe schole oraz ludowe zespoły śpiewacze. Tego samego dnia ogłoszona zostanie lista zwycięzców. W niedzielę zaplanowano występy zagranicznych gości festiwalowych.

Patronat nad imprezą objęli ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel oraz burmistrz gminy Kęty, Krzysztof Jan Klęczar.

Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się w festiwal – konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych, młodzieżowych wykonujących pieśni i piosenki religijne.

rk / Kęty

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-25 12:44:11
miniaturka
play

O mariańskich misjonarzach i rwandyjskiej kuchni

„Na trzech kamieniach" - to tytuł kolejnego filmu z cyklu „Rwanda – na wzgórzach Boga", który opowiada o misjach mariańskich w tym kraju.
2018-10-25 13:23:18
miniaturka

Szkoła nie dla LGBTQ, rodzice mają prawo decydować

„Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ” przypomina Komisja Wychowania Katolickiego KEP w związku z zaplanowanym na 26 października „tęczowym piątkiem” w polskich szkołach.
2018-10-25 14:01:51
miniaturka

Papież dziękuje Polakom za inicjatywy pokoju i solidarności

Papież Franciszek pobłogosławił dwóm polskim inicjatywom na rzecz pokoju i solidarności – „Kartce pokoju” i Dniowi Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2018-10-25 14:52:41
miniaturka

Biskupi COMEC modlili się w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej

„Wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do współpracy przy pokojowym projekcie Unii Europejskiej, strzegąc różnorodności pamięci historycznej w Europie". – oświadczyli Członkowie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
2018-10-25 15:25:33
miniaturka

Zasłużeni dla misji uhonorowani. Wręczono Medale „Benemerenti”

Kapituła Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego postanowiła nagrodzić Medalem 3 misjonarzy, którzy całe swe życie poświęcili misjom.
2018-10-25 16:04:50
miniaturka

Papież pyta: Kim jest dla ciebie Jezus Chrystus?

Poznanie Jezusa Chrystusa jest przygodą podjętą na serio. O potrzebie osobistego doświadczenia spotkania z Panem mówił Papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.