Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-25 09:56

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów’2019

W dniach od 17 - 25 lipca odbył się w Rzeszowie Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Dokładnie pół wieku temu, podczas festiwalu, za pomocą muzyki i tańca rozpoczęła się integracja społeczności polonijnej z całego świata. Od tamtego czasu w siedemnastu edycjach festiwalu w Rzeszowie udział wzięło 191 zespołów z 24 krajów i 4 kontynentów.

W ciągu tych lat festiwal stał się dla wielu środowisk polonijnych i polskich za granicą imprezą znaczącą w procesie wychowania patriotycznego i kulturalnego młodego pokolenia, a dla Rzeszowa i polskiej publiczności ważnym, cieszącym się wielką renomą, wydarzeniem artystycznym. 

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów’2019

Fotorelacja

Na te kilka lipcowych dni Rzeszów stał się światową stolicą Polonii. 

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie zapisał się barwną kartą w historii miasta i Polonii. W dodatku tegoroczne spotkanie było wyjątkowe, bowiem świętowano 50-lecie polonijnych festiwali w Rzeszowie – pierwszy odbył się w 1969 r., a następnie co trzy lata Polonia z całego świata przybywała, by zatańczyć, zaśpiewać i przede wszystkim wspólnie, na łonie ojczyzny, cieszyć się polską kulturą, o którą z taką pieczołowitością dbają na co dzień w krajach swego zamieszkania.

Pół wieku tanecznej tradycji 

Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to największa tego typu impreza na świecie. W tegorocznej edycji udział wzięły 33 zespoły z 11 krajów, w tym z tak odległych od Polski jak Brazylia, Australia czy Stany Zjednoczone i Kanada – w sumie prawie tysiąc osób. Najwięcej, bo aż jedenaście zespołów, przybyło do Rzeszowa właśnie z USA. Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział łącznie 607 zespołów z 24 krajów, z pięciu kontynentów. Najliczniejsze festiwale odbywały się w latach 80. W latach 1980 i 1986 w imprezie uczestniczyło po 45 zespołów. Zwykle przerwa między festiwalami trwa trzy lata. W tym roku jednak, ze względu na 50-lecie rzeszowskich festiwali polonijnych, festiwal zorganizowano dwa lata po ostatnim. Patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Barwnie i radośnie 

XVIII Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych otworzył barwny korowód, który w piątek, 19 lipca, przeszedł ulicami Rzeszowa. Nazwy i kraje pochodzenia wkraczających na płytę rynku zespołów były głośno anonsowane. Jako ostatni maszerowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Miodula – zespołu wyjątkowego, bowiem składającego się z osób z 7 krajów i 10 innych folklorystycznych zespołów, zawiązanego specjalnie z myślą o rzeszowskich festiwalach. Następnie na rzeszowskim rynku miało miejsce oficjalne otwarcie festiwalu, a po nim koncert powitalny „Rzeszów Polonii”, podczas którego wystąpiła Halina Mlynkova. W międzyczasie tancerze mieli okazję, by rozgościć się pod rzeszowskimi „parasolkami”, czyli w ogródkach zlokalizowanych wokół rynku restauracji. Chętnie też pozowali do pamiątkowych zdjęć z mieszkańcami Rzeszowa i przybyłymi tego dnia do miasta turystami.

W ciągu kolejnych kilku dni polonijni tancerze występowali w 30 miejscowościach południowej Polski, m.in. w Strzyżowie, Krośnie, Stalowej Woli, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Błażowej, Bratkowicach, Wielopolu Skrzyńskim, Przemyślu, Kolbuszowej, Leżajsku i Krakowie. Festiwalowi towarzyszył Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku, a na nim wystawy rękodzieła. Nie zabrakło lasowiackich i bieszczadzkich przysmaków, rzemiosła artystycznego oraz wydawnictw promujących województwo podkarpackie.

W niedzielę o godz. 9:00 w Katedrze Rzeszowskiej odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Polonii, z udziałem licznych przedstawicieli duchowieństwa i władz. 

W poniedziałek na rzeszowskim Podpromiu odbył się koncert „Folklor Narodów Świata: Z czterech stron świata”. Scena, na której występowali artyści, została ustawiona na środku hali, dzięki czemu widzowie mogli oglądać koncert naprawdę z każdej strony świata.

Święto Polonii 

We wtorek, 23 lipca, w G2A Arenie – Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Województwa Podkarpackiego odbyła się Konferencja Folkloru Polonijnego połączona z Galą Jubileuszową. Konferencja była okazją do spotkania delegacji zespołów oraz zaproszonych gości z organizatorami festiwalu oraz do dyskusji na temat roli folkloru i festiwali polonijnych w Rzeszowie w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Zwieńczeniem dnia było spotkanie wszystkich uczestników festiwalu z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz bal jubileuszowy.

Festiwal zakończył się koncertem galowym w hali widowiskowej Podpromie „Póki my żyjemy”, na którym pojawiły się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Udział w koncercie wzięli m.in. Stanisław Karczewski – marszałek Senatu RP, Dariusz Piotr Bonisławski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, posłowie i senatorowie. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski dziękował uczestnikom festiwalu za ich ogromny wkład w promocję polskiej kultury w świecie. – To wielkie święto folkloru, radości, tańca, a przede wszystkim święto Polonii. Dziękujemy wam za to, że przyznajecie się do polskości, że jesteście Polakami, że mówicie po polsku, śpiewacie po polsku i tańczycie po polsku – mówił, dodając: „Razem wspólnie budujemy wspólnotę Polaków na całym świecie. To dla naszego kraju wielka szansa, potencjał, ale i radość, że mamy tak wspaniałych ambasadorów na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata”. Do uczestników festiwalu słowa podziękowania skierował także Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który udzielił błogosławieństwa wszystkim obecnym. 

Z Polską w sercu 

Podwójnie uhonorowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i samorząd województwa podkarpackiego została Alicja Haszczak – legenda rzeszowskiego festiwalu. Jako etnograf i choreograf poświęciła życie, odszukując i pieczołowicie spisując tańce, melodie i stroje ludowe regionu. W dowód uznania została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Alicja Haszczak odebrała też odznakę „Zasłużony dla województwa podkarpackiego” jako wyróżnienie za stworzenie polonijnego studium choreograficznego, kształcącego kierowników artystycznych zespołów z całego świata. Brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali Lesław Wajs – dyrektor festiwalu oraz Janusz Chojecki – od ośmiu edycji główny choreograf i reżyser głównych koncertów. Natomiast wszystkie 33 zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji Festiwalu Polonijnego otrzymały dyplomy uznania za krzewienie polskiej kultury poza granicami kraju.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych na trwałe wpisał się w tradycję polonijną i w kulturalno-rozrywkowy kalendarz Rzeszowa. Każda edycja festiwalu ściąga do stolicy Podkarpacia tłumy widzów, Polonię oraz ich rodziny z całego świata. To wydarzenie, które łączy – nieraz bardzo dosłownie, bowiem efektem festiwalowych spotkań jest już kilka małżeństw. Również w tym roku sakramentalne „tak” w Rzeszowie powiedziała sobie para z Australii. Kolejny festiwal odbędzie się za trzy lata. „Biały Orzeł” na pewno też na nim będzie! 

Za: http://www.bialyorzel24.com/ Joanna Szybiak Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy