Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-13 13:54
AC / Telewizja Polska S.A

XVIII Dzień Papieski na Antenach Telewizji Polskiej

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony będzie 14 października pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Obchody tegorocznych uroczystości rozpoczynają się już dziś - w wigilię Dnia Papieskiego.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Telewizja Polska, zgodnie z wieloletnią tradycją, na swoich Antenach zrelacjonuje uroczystości, które odbywać się będą w całej Polsce: transmisje Mszy Świętych, koncerty, wzruszające dokumenty oraz specjalne wydania programów informacyjnych.

Obchody tegorocznych uroczystości rozpoczną się już w wigilię Dnia Papieskiego (sobota, 13 października). Widzowie Dwójki od godz. 16.00 będą mogli obejrzeć transmisję z gali wręczenia nagród Totus Tuus, zwanych „katolickimi noblami”, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę podczas XVIII Dnia Papieskiego w TVP INFO relacje z uroczystości odbywających się w całej Polsce a o godz. 17.30 widzowie Jedynki obejrzą uroczysty Koncert Galowy Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Marek Piekarczyk, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Natalia Sikora, Damian Ukeje, Darek Malejonek. TVP Polonia będzie transmitować Papieskie Msze Święte z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie 14 października o godz. 13.00 i 16 października o godz. 16.30. Specjalne programy, filmy dokumentalne i fabularne zaplanowała także TVP Historia.

TVP1

Sobota, 13 października

Godz. 9.20 „Rodzinny ekspres”- rozmowa o tym jak rodziny skupione wokół Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zaszczepiają wartości, z których jak z puzzli budowane są relacje rodzinne.

Godz. 20.00 „Rozmowa z Kard. Kazimierzem Nyczem na Dzień Papieski” - tradycyjnie w przeddzień obchodów rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową kardynał Kazimierz Nycz w specjalnej rozmowie przedstawi główne założenia Dnia Papieskiego. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Miśtal.

Niedziela, 14 października

Godz. 9.00 „Ziarno”- program poświęcony zostanie 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W magazynie rozmowa dzieci z abpem Tadeuszem Wojdą, metropolitą białostockim, który przez 34 lata pracował w Watykanie, jeszcze od czasów Jana Pawła II. Przypomnimy postać Papieża Polaka i jego wielkiej roli w historii Polski.

Godz. 12.15 „Między Niebem a Ziemią” – program informacyjno-publicystyczny z życia Kościoła w Polsce i na świecie poświęcony będzie XVIII Dniu Papieskiemu.

Godz. 17.30 „Promieniowanie ojcostwa – koncert z okazji XVIII Dnia Papieskiego” –podczas koncertu, który odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej, wystąpią m. in.: Natalia Sikora, Marek Piekarczyk, Krzysztof Antkowiak, Robert Gonera, Darek Malejonek. Wydarzenie uświetnią cytaty z pielgrzymek Świętego Jana Pawła II do ojczyzny.

Wtorek, 16 października

Godz. 21.00 Koncert „Ojcze Święty – dziękujemy!” – z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża odbędzie sie koncert, który upamiętni ten niezwykły Pontyfikat. Nieprzypadkowo koncert odbędzie się w Krakowie, gdyż jest to miejsce, które miało bardzo istotny wpływ na ukształtowanie przyszłego papieża i charakter Jego papieskiej posługi. Koncert przypomni drogę Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz cenny bagaż doświadczeń, jaki zabrał z Polski, zwłaszcza z Krakowa, aby zmieniać oblicze świata i Kościoła. Wydarzenie będzie też wyrazem wielkiej wdzięczności za niezwykły dar Jego pontyfikatu i jego owoców, których doświadczamy do dziś. W koncercie wystąpią: TGD, Sławomir Uniatowski, Olga Szomańska, Alicja Węgorzewska, Kasia Moś, Natalia Niemen, Beata Bednarz, Magda Steczkowska, Zakopower, Mateusz Ziółko, Mateo, Marek Torzewski oraz Halina Benedyk i Marco Antonelli. Koncert poprowadzą: Magdalena Riedi i Krzysztof Ziemiec.

TVP2

Sobota, 13 października

Godz. 16.00 „Gala wręczenia nagród Totus Tuus” - w wigilię Dnia Papieskiego Dwójka zaprasza na transmisję uroczystej gali wręczenia nagród Totus Tuus, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Przyznawane co roku przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nagrody, zwane też „katolickimi noblami”, honorują osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Nagrody przyznawane są od 2000 roku.

TVP Historia

Piątek, 12 października

Godz. 17.00 „Zwykły, święty człowiek” - niezwykle przejmująca opowieść o wielkości Jana Pawła II we wspomnieniach jednych z najbliższych współpracowników Ojca Świętego. Wspomnienia o najważniejszych wydarzeniach w czasie Pontyfikatu Jana Pawła II, o najważniejszych jego przesłaniach, o papieskich pielgrzymkach, o stosunku Jana Pawła II do Polski na przykładzie konkretnych wydarzeń, o tym, jakim był Ojciec Święty na co dzień,  o jego cierpieniu i chorobie, o zabawnych sytuacjach związanych z Janem Pawłem II itd. Wspomnienia zostały ilustrowane bardzo starannie dobranymi wypowiedziami Jana Pawła II (np. fragmenty kazań, przemówień, wypowiedzi itd.), a także materiałami filmowymi, m. in.:  z materiałów archiwalnych TVO, materiałów archiwalnym CTV i materiałów własnych.

Niedziela, 14 października

Godz. 8.05 „Jan Paweł II i Prymas Stefan Kardynał Wyszyński” - film opowiada o relacjach jakie łączyły Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z biskupem, arcybiskupem, kardynałem Karolem Wojtyłą, a ostatecznie Papieżem Janem Pawłem II
od momentu ich poznania, aż do ostatnich dni życia Prymasa. Dwie wybitne osobowości powszechnego i polskiego Kościoła, dwaj wybitni Polacy i wielcy patrioci od początku swej znajomości darzyli się ogromnym szacunkiem i zaufaniem, a także przyjaźnią. Pomimo różnicy pokoleniowej i formacyjnej, którą często podkreślano aby przeciwstawić i skonfliktować obu dostojników, potrafili znaleźć wspólny język i płaszczyznę, które pomagały im przeprowadzić polski Kościół przez ciężkie lata komunizmu. W filmie świadkowie, ludzie znający osobiście obu hierarchów, podkreślają niezwykłą więź i lojalność jaka ich łączyła. Film jest zilustrowany bogatymi archiwaliami filmowymi jak i fotograficznymi oraz fragmentami zapisków Prymasa Wyszyńskiego czytanymi przez Olgierda Łukaszewicza. Dokument wyreżyserował  Paweł Woldan.

Godz. 21.15 „Prymas. Trzy lata z tysiąca” – (film fabularny) na początku lat pięćdziesiątych komunistyczne władze PRL nasiliły politykę bezwzględnych represji wobec Kościoła Katolickiego w Polsce. Pod pretekstem antypaństwowej działalności aresztowano wielu biskupów i księży oraz przeprowadzono konfiskatę znacznej części majątku Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński w publicznych wystąpieniach zdecydowanie przeciwstawił się bezprawnemu postępowaniu władz. Ówczesny Prezes Rady Ministrów Towarzysz Bierut postanowił wyeliminować politycznego przeciwnika i zdecydował odizolować duchowego przywódcę. W wielkiej tajemnicy Wyszyński został wywieziony z Warszawy i osadzony w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim. Z więzienia w Rawiczu sprowadzony został także ksiądz Stanisław Skorodecki, skazany za naukę religii w szkole. Do Stoczka trafia również siostra Leonia. Ich zadaniem jest składanie relacji ze wszystkiego co się dzieje wokół kardynała, a czego UB nie jest w stanie podejrzeć lub podsłuchać. Reżyseria Teresa Kotlarczyk, występują: Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski.

Godz. 23.05 „Wielki Test z Historii – Karol Wojtyła – Jan Paweł II” - widowisko publicystyczne, w którym zaproszeni do warszawskiego studia znani i lubiani goście oraz osoby, które przyjadą do Opery Krakowskiej, będą rozwiązywać test z wiedzy o Wielkim Polaku. Na zwycięzcę w Krakowie czeka nagroda 50 tys. zł. Do wspólnej zabawy zapraszamy również widzów przed telewizorami. Eksperci w studio; Piotr Dardziński - dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Tomasz Królak wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, Paweł Zuchniewicz autor biografii papieskich.

Poniedziałek, 15 października

Godz. 16.55 „Lolek” - film dokumentalny o życiu Karola Wojtyły w latach 1920 - 1946  z udziałem ostatnich żyjących w Polsce osób, które dobrze znały Ojca Świętego w tym okresie jego życia. Ostatni świadkowie bardzo często ujawniają dopiero teraz nieznane opowieści i wspomnienia dotyczące rozmów, spotkań, wydarzeń, w których uczestniczył Karol Wojtyła.

Wtorek, 16 października

Godz. 20.40 „Święta Faustyna w blasku miłosierdzia” - premiera filmu dokumentalnego Piotra Weycherta. To historia o siostrze zakonnej Faustynie Kowalskiej, mistyczce i wizjonerce, która przekazała światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Opowieść o Świętej Faustynie w formie udramatyzowanego dokumentu zawiera wszystkie ważne wątki biograficzne, cytaty z Dzienniczka, a także wypowiedzi wybitnych teologów, którzy komentują różne aspekty Jej przekazu. Film zbudowany jest wokół idei oddziaływania Świętej Faustyny na współczesny świat. Jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego ten przekaz tak trafnie odpowiada na niepokoje i potrzeby ludzi żyjących w dzisiejszych czasach. W filmie obok materiałów archiwalnych znajdują się inscenizowane sceny z udziałem aktorów, uzupełnione animacjami komputerowymi i efektami wizualnymi. Głównym tematem filmu jest próba zrozumienia, w jaki sposób przesłanie Faustyny rozprzestrzeniło się w tak globalnej skali? W filmie występują: s. M. Norberta Łakomska - świadek życia św. Faustyny, Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia, s. M. Elżbieta Siepak, Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia, Jacek Barczak, o. Samuel Karwacki OSPPE (Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika), Ernest Bryll, o. Jan Andrzej Kłoczowski O. P. Paweł Śpiewak, ks. prof. Stanisław Urbański, abp Henryk Hoser, Grzegorz Pieńkowski, Juta Bergman, Leja Weissberger, Ewa K. Czaczkowska, gen. Janusz Brochwicz - Lewiński ps. Gryf, Samuel Willenberg, Krystyna Sokół - Gujda. Franois Xavier Ngarambe, Carlos Roberto da Silva, Sally Jo Dumey, Jamy Ramaye, Nol Kabor.

Godz. 16.40 „Pielgrzym” – film zrealizowany na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski, był pierwszym dokumentem wizyty głowy Kościoła katolickiego w naszym kraju. Jego premiera odbyła się 3 listopada 1979 r. w Watykanie w obecności Ojca Świętego, który dziękując reżyserowi, powiedział po projekcji: „Bóg zapłać. Cieszę się, że oczy moje mogły widzieć to, co będą mogli oglądać moi rodacy w kraju. Dawniej pisało się dokumentację tylko piórem, teraz pisze się ją także kamerą. Jest to wspaniała dokumentacja.'' (za informacją w "Tygodniku Powszechnym", nr 49/79). Reżyseria Andrzej Trzos-Rastawicki.

Godz. 22.40 Jak było? – „Pontyfikat Jana Pawła II”- w autorskim programie Przemysław Babiarz wraz z gośćmi starają się znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie – „Jak było?” Ważna jest bowiem i historia i jej kontekst kulturowy oraz społeczny. W odcinku „Pontyfikat Jana Pawła II” Przemysław Babiarz zapyta, m.in.: jak wybór Karola Wojtyły na papieża został przyjęty przez władze w Warszawie i Moskwie? Jakie skutki społeczne, polityczne i religijne miał ten wybór? Gośćmi programu będą dziennikarze i publicyści: Piotr Zaremba i Paweł Zuchniewicz.

Godz. 23.20 „Jan Paweł II” - akcja filmu zaczyna się 13 maja 1981 r. od zamachu na życie Papieża Jana Pawła II. W retrospekcjach powraca do roku 1938, kiedy to Karol Wojtyła w Wadowicach debiutuje po raz pierwszy publicznie jako interpretator poezji. Większa część filmu poświęcona jest okresowi pontyfikatu Jana Pawła II i jego wpływ na sprawy związane z religią oraz na zmiany polityczne zachodzące na świecie. W rolę Ojca świętego Jana Pawła II wcielił się z John Voight. Reżyseria John Kent Harrison.

Niedziela, 21 października  godz.13.40 i niedziela 28 października godz. 15.35.

13.40 „Kościół i świat Jana Pawła II”, „Polska Jana Pawła II” zrealizowana specjalnie dla TVP Historia dwuodcinkowa rozmowa Iwony Meus z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, osobistym sekretarzem i przyjacielem Ojca Świętego Jana Pawła II. Po raz pierwszy w tej rozmowie ujawnione zostaną dotychczas nieznane historie i anegdoty dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II. Emocjonalna i bardzo osobista rozmowa odsłania zarówno aspekty życia duchowego jak przesłania i dziedzictwa Papieża Polaka.

23 października

Godz. 18.35 „Ale nam się wydarzyło” – 6 odcinkowy cykl Bartosza Grudnika od - 40 lat od wyboru na Stolicę Piotrową i 13 lat po śmierci to wystarczająca perspektywa czasu by spojrzeć na Jana Pawła II jako jedną z najważniejszych postaci historycznych dla Polski i Polaków ale także dla świata. Celem cyklu jest spięcie klamrą postaci Karola Wojtyły i Papieża Jana Pawła II, przyjrzenie się Jego dokonaniom i dziedzictwu, a także podsumowanie co my żyjący robimy z tym co nam zostawił i przekazał Papież Polak. 

TVP Polonia

Sobota, 13 października

Godz. 18.45 „Gala wręczenia nagród Totus Tuus”- w wigilię Dnia Papieskiego Dwójka zaprasza na transmisję uroczystej gali wręczenia nagród Totus Tuus, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Przyznawane co roku przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nagrody, zwane też „katolickimi noblami”, honorują osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Nagrody przyznawane są od 2000 roku.

Godz. 20.30 + 2.30 „Rozmowa z Kard. Kazimierzem Nyczem na Dzień Papieski” – tradycyjnie w przeddzień obchodów rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową kardynał Kazimierz Nycz w specjalnej rozmowie przedstawi główne założenia Dnia Papieskiego. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Miśtal.
Niedziela, 14 października,

Godz. 10.35 „Ziarno”- program poświęcony zostanie 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W magazynie rozmowa dzieci z abpem Tadeuszem Wojdą, metropolitą białostockim, który przez 34 lata pracował w Watykanie, jeszcze od czasów Jana Pawła II. Przypomnimy postać Papieża Polaka i jego wielkiej roli w historii Polski.

Godz. 11.55 „Notacje ks. bp Adam Dyczkowski. Żarty Karola Wojtyły” – (reportaż) Ksiądz biskup Adam Dyczkowski opowiada m. in. o filozofii życia i spotkaniach z Janem Pawłem II, a także gra i śpiewa piosenki, które w przeszłości wykonywał razem z kard. Karolem Wojtyłą, podczas wypraw w góry. Ks. bp Adam Dyczkowski (rocznik 1932), biskup senior diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Bolesława Kominka 23 czerwca 1957 r. W latach 1957 - 63 studiował filozofię przyrody na katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Honorowy obywatel Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Głogowa.

Godz. 12.10 „Kardynał Wojtyła Papieżem” - film dokumentalny o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Kościoła Katolickiego - wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Film opowiada o często nieznanych wydarzeniach z udziałem kard. Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II w okresie od 6 sierpnia 1978 r., czyli śmierci papieża Pawła VI do pierwszych tygodni pontyfikatu Ojca Świętego w 1978 r. Pontyfikatu, który stał się jednym z najbardziej znaczących w dziejach świata. Reżyser: Krzysztof Tadej

Godz. 13.00 „Transmisja z Mszy Świętej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie” - XVIII Dzień Papieski - msza święta z sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Liturgii przewodniczyć będzie: abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Godz. 19.25 i wtorek, 16 października, godz. 5.40 „Polacy Zmieniający świat - Orędownik” - cykl dokumentalny przedstawiający sylwetki wybitnych Polaków, których działalność artystyczna, polityczna, społeczna, naukowa i gospodarcza miała i ma nadal ogromny wpływ na losy świata. W tym odcinku św. Jan Paweł II w oczach i słowach Dalajlamy XIV, Madeleine Albright i Władysława Zacharasiewicza.

Godz. 21:25 + 3:50 „Promieniowanie ojcostwa – koncert z okazji XVIII Dnia Papieskiego” podczas koncertu z okazji XVIII Dnia Papieskiego, który odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas koncertu wystąpią m. in.: Natalia Sikora, Marek Piekarczyk, Krzysztof Antkowiak, Robert Gonera, Darek Malejonek. Wydarzenie uświetnią cytaty z pielgrzymek Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.

Godz. 22:25 + 4:55, 15 października, Godz. 15:10 „Teatr Telewizji – Totus Tuus” - spektakl obejmuje okres od zamachu na życie Jana Pawła II, 13 maja 1981 roku, do pobytu papieża w klinice Gemelli. Po zamachu Ojciec Święty jeszcze bardziej uświadamia sobie i upewnia się, że Matka Boska, której zawierzył siebie i swoje kapłaństwo, uchroniła go od śmierci. Los swój wiąże z trzecią tajemnicą fatimską, z którą zapoznaje się w szpitalu. Na szpitalnym łożu przekonuje się, że trzeba zawierzyć świat i Rosję Niepokalanej, aby uchronić ludzkość przed zagładą. Autor i reżyser: Paweł Woldan, Obsada: Ireneusz Czop (Kardynał Karol Wojtyła /Jan Paweł II), Adam Woronowicz (Ksiądz Stanisław Dziwisz), Olgierd Łukaszewicz (Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński), Małgorzata Kożuchowska (Maria Okońska), Wojciech Wysocki (Paweł VI), Zbigniew Lesień (Lekarz I) Jerzy Zelnik (Lekarz II), Henryk Talar (Dostojnik I), Marcin Troński (Dostojnik II), Przemysław Bluszcz (Kierowca Józef Mucha), Piotr Głowacki (Ksiądz Mieczysław), Jacek Bursztynowicz, (Biskup Andrzej Deskur), Beata Fido (Wanda Półtawska), Wiesław Komasa (Profesor Stefan Świeżawski), Mariusz Bonaszewski (Bohdan Cywiński)

Wtorek, 16 października,

Godz. 16. 30 „Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie”
msza święta z udziałem władz państwowych w 40. rocznicę powołania Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Mszy przewodniczyć będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio a homilię wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz.  Animacja muzyczna - Chór Uniwersytet Papieski JPII.

Godz. 23.10 Koncert „Ojcze Święty – dziękujemy!” – z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża odbędzie sie koncert, który upamiętni ten niezwykły Pontyfikat. Nieprzypadkowo koncert ten odbędzie się w Krakowie, gdyż jest to miejsce, które miało bardzo istotny wpływ na ukształtowanie przyszłego papieża i charakter Jego papieskiej posługi. Koncert przypomni drogę Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz cenny bagaż doświadczeń, jaki zabrał z Polski, zwłaszcza z Krakowa, aby zmieniać oblicze świata i Kościoła. Będzie też wyrazem wielkiej wdzięczności za niezwykły dar Jego pontyfikatu.
W koncercie wystąpią: TGD, Sławomir Uniatowski, Olga Szomańska, Alicja Węgorzewska, Kasia Moś, Natalia Niemen, Beata Bednarz, Magda Steczkowska, Zakopower, Mateusz Ziółko, Mateo, Marek Torzewski oraz Halina Benedyk i Marco Antonelli. Poprowadzą: Magdalena Riedi i Krzysztof Ziemiec.

źródło: Dział Public Relations Biuro Spraw Korporacyjnych, Telewizja Polska S.A

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-13 09:04:46
miniaturka
play

Papież z dalekiego kraju

W wywiadzie dla biura prasowego archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski opowiada o dramatycznych wydarzeniach poprzedzających konklawe, o momencie, w którym po raz pierwszy usłyszał „Barkę” i o tym, jak razem z Janem Pawłem II śpiewał patriotyczne pieśni.
2018-10-13 12:43:22
miniaturka

Bp Romaniuk: Nie wystarczy mieć Biblię, trzeba zgodnie z nią żyć

Nie wystarczy mieć Biblię, trzeba ją jeszcze czytać i zgodnie z nią żyć – podkreślił bp senior Kazimierz Romaniuk zachęcając młodzież, by mądrość czerpała z lektury Ksiąg Świętych.
2018-10-13 13:19:04
miniaturka

Toruń: 25-lecie istnienia Wyższego Seminarium Duchownego

Jeden gorliwy pasterz znaczy więcej niż całe zastępy najemników - powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej.
2018-10-13 17:04:10
miniaturka

To był pontyfikat na miarę wieków

Kardynał Karol Wojtyła był wśród papabile już podczas sierpniowego konklawe – podkreśla abp Józef Michalik. Opisuje atmosferę, jaka panowała w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie przed wyjazdem kardynała na konklawe i pierwsze chwile z Ojcem Świętym po wyborze.
2018-10-13 17:41:55
miniaturka

Papież Franciszek: Jan Paweł II świadek wierności Bogu

Jan Paweł II pozostawił trwały ślad na wizerunku Kościoła i społeczeństwa - napisał Franciszek.
2018-10-13 18:18:25
miniaturka

Historyczna koronacja w Szczecinie

Historyczna papieska koronacja Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej odbyła się w sobotę w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.