Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-22 13:36
S. Zielińska / KAI

XVII Dni Kolbiańskie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

„Uczmy się zdumiewać wobec różnych przejawów łaskawości Boga” – zaapelował bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w ramach zakończonych dziś XVII Dni Kolbiańskich w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.

Autor/źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna

Na trzydniowe spotkanie pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym” złożyły się konferencje, modlitwy oraz świadectwa.

W homilii bp Pindel nawiązał do czytania z Dziejów Apostolskich o „kamieniu odrzuconym przez budujących, który stał się kamieniem węgielnym” oraz słowa Psalmu 118, z którego fraza ta została zaczerpnięta.

Biskup wskazał, że po zmartwychwstaniu Jezusa, w słowach Psalmu 118 Duch Święty pozwolił znaleźć wyznawcom Jezusa uzasadnienie swej wiary. „Odrzucony przez swój naród, przez żydowskich przywódców Jezus, skazany na śmierć, stał się kamieniem węgielnym Kościoła, absolutnie najważniejszym elementem wspólnoty tych, którzy wierzą, którzy są zbawieni przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – powiedział bp Pindel.

Biskup zachęcił, by słowa psalmu uczynić pociechą w naszym życiu. „Nieraz się zdarzy, że kamień odrzucony przez budujących stanie się kamieniem węgielnym. Nieraz będziemy mogli potwierdzić znaczenie tych słów i obietnicę, która stanie się w naszym życiu, kiedy Bóg przyjdzie nam z pomocą na naszą prośbę i błaganie. Będziemy zdumieni, w jaki to sposób zostaliśmy wyzwoleni” – podkreślił biskup.

Podczas Eucharystii biskup poświęcił obraz św. Maksymiliana Kolbego namalowany przez pochodzącego z Bielska-Białej artystę, Jacka Malinowskiego. Portret patrona diecezji bielsko-żywieckiej zawiśnie w kaplicy „Matki Bożej zza drutów” w klasztornym kościele w Harmężach, gdzie znajduje się mała figura MB Niepokalanej, wykonana przez więźniów w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau.

XVII Dni Kolbiańskie rozpoczęły w piątek Eucharystia i spektakl cieni pt. „Słodkie drzewo”, przygotowany przez młodych Rycerzy Niepokalanej z Harmęż, a zakończyła niedzielna Msza św. pod przewodnictwem wikariusza krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych, o. Mariusza Kozioła OFMConv.

Dni Kolbiańskie odbywają się w Harmężach od 2001 r. Ich inicjatorem jest o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv. Patronat nad spotkaniem objęli: Katedra Kolbiańska Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie oraz ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

rk / Harmęże

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-22 12:09:13
miniaturka

Papież wyświęcił 16 kapłanów, 5 z rzymskiego seminarium

Neoprezbiterzy pochodzą z siedmiu krajów. Najliczniejszą grupę stanowią członkowie neokatechumenatu. Franciszek zachęcił kapłanów, by na spowiedzi byli miłosierni, a w swej posłudze chcieli się podobać jedynie Bogu.
2018-04-22 12:29:43
miniaturka

Poznań: dziś czytanie Księgi Liczb podczas Verba Sacra

Aktor Marcin Kwaśny, odtwórca roli rtm. Witolda Pileckiego, zaprezentuje dziś w poznańskiej katedrze fragmenty Księgi Liczb. Będzie to kolejna prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia.
2018-04-22 13:20:07
miniaturka

Orędzie Ojca Świętego na 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

„Nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania!” – pisze Franciszek w orędziu na 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Papież zachęca, by nie zwlekać z podjęciem ryzyka wyboru.
2018-04-22 13:50:32
miniaturka

Łódź: klerycy na XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki

Trwa XVIII Festiwal Nauki i Sztuki, podczas którego studenci i doktoranci łódzkich uczelni oraz pracownicy innych instytucji naukowych prezentują niezwykle widowiskowe interaktywne pokazy i eksperymenty.
2018-04-22 16:49:41
miniaturka

Papież na Regina Coeli: Dobry Pasterz uzdrawia

Dzisiejsze rozważanie Franciszek poświęcił uzdrawiającej relacji między Zmartwychwstałym Panem i wiernymi. Jest to relacja Dobrego Pasterza i owiec. Opiera się na wzajemnym, głębokim poznaniu.
2018-04-22 17:21:58
miniaturka
play

Proroctwo o. Bashobory

Starali się o dziecko. W końcu zdecydowali się wziąć udział w rekolekcjach dla małżeństw z o. Johnem Bashoborą. Tam padły prorocze słowa. Rok później pojawił się Adaś.