Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-21 14:08
AC / Olimpiady Specjalne Polska/PAP

XII Ogólnopolski Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych zakończony

70 sportowców wzięło udział w XII Ogólnopolskim Mityngu Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych w Warszawie. W ramach zawodów sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska rywalizowali w następujących konkurencjach: wyciskanie w leżeniu na ławeczce, martwy ciąg, przysiad, kombinacja dwubój oraz kombinacja trójbój.

Autor/źródło: Olimpiady Specjalne Polska (1)

Trójbój siłowy jest dyscypliną sportową kompleksowo sprawdzającą siłę mięśni całego ciała. Jest też jedną z najpopularniejszych dyscyplin Olimpiad Specjalnych w Polsce, głównie ze względu na łatwość organizacji treningów i dostępność sprzętu.

„Trójbój siłowy jest moją ulubioną dyscypliną. Ja to po prostu kocham. To jest sport, który mnie bardzo rozwija. Trenuję ciężko i to się opłaca, bo zdobyłem tu 4 medale - 3 złote i jeden srebrny!” - powiedział Zbigniew Gaweł, zawodnik Olimpiad Specjalnych Dolnośląskie.

XII Ogólnopolski Mityng Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych odbywał się w dniach 18-20 czerwca w Hali Kusocińskiego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wydarzenie to skierowane było do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju.

„Za nami niesamowite dni pełne emocji, pozytywnej energii i sportowej rywalizacji. Ciężarowcy pokazali wolę walki i determinację, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie i zasadach fair play. Jesteśmy dumni z faktu bycia częścią tej wielkiej rodziny Olimpiad Specjalnych i cieszymy się, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju tego ruchu w Polsce” - powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei Polska.

Olimpiady Specjalne (Special Olympics) są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ideą zawodów Olimpiad Specjalnych Polska jest promowanie inkluzji poprzez aktywność fizyczną oraz przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rywalizacja sportowa pomaga zawodnikom kształcić postawy społeczne oraz sprzyja samodzielności. Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska tak jak wszyscy chcą wygrywać, jednak nie jest to ich najważniejszym celem. „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” - tak brzmi ich przysięga, która duży nacisk kładzie na samą rywalizację, udział w wydarzeniu i przede wszystkim walkę do końca.

„Najważniejszą cechą naszych zawodników jest ich dążenie do wykonania zadania. Szczególnie w trójboju to chęć pokonania ciężaru i oczywiście samego siebie, bo tu nie ma walki bezpośredniej z innym sportowcem. Pozostałe to dążenie do zwycięstwa, do zaprezentowania swoich umiejętności, ale też wspieranie siebie nawzajem. Oczywiście sportowcy walczą o jak najlepsze wyniki, ale też wzajemnie sobie kibicują, cieszą się wspólnie z sukcesów. Wszyscy grają razem!” - powiedział Henryk Ostrykiewicz, delegat techniczny XII Ogólnopolskiego Mityngu Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych.

Olimpiady Specjalne Polska finansowo wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W tym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE, która wspiera zawodników napojami. W naszym kraju to również ogromny ruch sportowy zrzeszający ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym tradycyjnie małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Źródło informacji: Olimpiady Specjalne Polska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-21 13:01:32
miniaturka

Jezus też był dzieckiem, zdanym na wolę człowieka

„Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nienarodzonym” – mówił bp Jan Wątroba podczas „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin”. Częścią obchodów był „Marsz dla Życia i Rodziny”.
2021-06-21 13:13:34
miniaturka

Nowa Biała: wiele osób pomaga pogorzelcom

Po wielkim pożarze wsi Nowa Biała na Spiszu, wiele osób chce pomagać pogorzelcom. Zorganizowano m.in. zbiórki pieniędzy, a w remizach OSP organizowane są zbiórki darów. Wiele remiz OSP z południa Małopolski włączyło się do akcji pomocy pogorzelcom.
2021-06-21 14:29:27
miniaturka

Człowiek czy magazyn części zamiennych?

Dla dwóch holenderskich lekarzy, piszących o „eutanazji dobrego Samarytanina” (czyli takiej, po której narządy uśmierconej osoby trafiają do przeszczepu), jedynym zmartwieniem jest takie usprawnienie całego procesu, by wszystko przebiegło fachowo i bez komplikacji.
2021-06-21 15:10:39
miniaturka

Lekarz Wojciech Pacholicki: upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia

Upał nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu – wyjaśnia lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. Zaznacza jednocześnie, że po iniekcji należy m.in. wyeliminować przebywanie na słońcu.
2021-06-21 15:56:00
miniaturka

ONZ chce osłabić pozycję Kościoła?

Eksperci ONZ chcą zmusić Stolicę Apostolską i Kościół katolicki do rezygnacji z potępiania aborcji i ideologii gender, pod pretekstem żądania od Watykanu podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zapobiegania wykorzystywania małoletnich – donosi na łamach agencji CNA Andrea Gagliarducci.
2021-06-21 16:11:17
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych”. Przypowieść o perłach pod nogami świń bulwersuje wyznawców chrześcijaństwa folklorystycznego, którzy własne ego stawiają ponad objawioną prawdę.